איסור לקיים אירועי נכבה? לא חוקי

הצעת החוק האוסרת לקיים אירועי נכבה במוסדות לימוד אקדמיים, תישאר כנראה ברמת הטיוטה. לאחר עיון של היועץ המשפטי לכנסת בהצעה הביא אותו למסקנה כי היא לא חוקתית, ופוגעת בזכויות יסוד

בצעד חריג מזהיר היועץ המשפטי של הכנסת עשרות ח"כים להמנע אפילו מלהגיש הצעת חוק. מדובר בהצעת החוק של ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), עליה חתמו כבר רבע מחברי הכנסת, ונועדה לאסור על אוניברסיטאות לערוך אירועים לציון יום הנכבה במוסדות אקדמים. בהצעה מופיעה גם סנקציה, לפיה שר החינוך יוכל לפרק מוסד שיאפשר קיום אירוע כזה.

היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון פנה במכתב ל-30 חברי הכנסת שתומכים בהצעה בו כתב כי "אנו מתייחסים להצעת החוק עוד בשלב מוקדם עוד לפני שהוגשה על שולחן הכנסת בצעד חריג, נוכח אופיה החריג והעובדה שמספר רב של חברי כנסת חתומים עליה".

הביקורת של היועץ המשפטי מתייחסת לכל שהחוק שעומד להיות מוגש אינו חוקתי. "איסור זה אינו מקובל במדינות דמוקרטי. יש אינטרס מיוחד לא להשתיק דעות שאינן מקובלות באמצעות איסורים וצווים, ויש בו פגיעה בזכויות יסוד", דברי היועץ המשפטי לכנסת.

הצעת החוק אותה יזם אוסרת לקיים אירועים, הפגנות, עצרות וכל פעילות ציבורית המציינים את יום הנכבה. בהצעתו, ביקש ח"כ מילר לקבוע כי הפרת החוק תהיה בגדר עבירה פלילית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת