לקראת הפינוי: קראווילות הוצבו בבית אל

שבועיים וחצי לפני פינוי גבעת האולפנה, העביר משרד הביטחון קראווילות ראשונות לשכונה הזמנית המוקמת בחטיבת בנימין למפונים בבית אל. משרד הביטחון: "פועלים מסביב לשעון כדי להשלים בהקדם את הקמת השכונה הזמנית, ולאפשר לתושבי גבעת האולפנה להתפנות באופן הנוח והמכובד ביותר"

בדרך לפינוי. הקראווילות, הבוקר (משרד הביטחון)

משרד הביטחון העביר הבוקר קראווילות ראשונות לשכונה הזמנית המוקמת בחטיבת בנימין למפוני גבעת האולפנה בבית אל. שש קראווילות הועברו על-גבי 12 משאיות סמיטריילר לשכונה הזמנית, כשאנשי אגף אמו"ן (מבצעים לוגיסטיים ונכסים) ואגף הבינוי במשרד הביטחון, החלו בהצבתם.

במשרד הביטחון מדגישים כי הם פועלים לפי הנחיות ראש הממשלה ושר הביטחון ובתאום והידברות עם ראשי הישוב בית אל, מסביב לשעון, כדי להשלים בהקדם את הקמת השכונה הזמנית, ולאפשר לתושבי גבעת האולפנה להתפנות באופן הנוח והמכובד ביותר למבנים הזמניים.

מאמצים לפינוי שקט

במקביל מקיימים השר להגנת הסביבה גלעד ארדן וראש לשכת נתניהו לשעבר נתן אשל משא ומתן ישיר עם הרב זלמן מלמד - רב היישוב בית אל, בניסיון להביא לפינוי שקט של גבעת האולפנה.

הבוקר פרסם עיתון "הארץ" כי המשנה ליועץ המשפט לממשלה אישר לפטור את תושבי שכונת האולפנה בבית אל מהצורך לקבל אישור בנייה חוקי למבנים שאליהם הם צפויים לעבור עד סוף החודש.

על פי הפרסום, נימק העוזר ליועץ המשפטי עו"ד מייק בלאס את החריגה מהנוהל בכך שמדובר ב"צורך צבאי דחוף ומיידי" וכי אם המבנים לא יוקמו ישנו חשש לשמירה על "הסדר הציבורי והביטחון באזור".

לפי החוק, על מנת לבנות את הקראווילות אליהן צפויים לעבור תושבי גבעת האולפנה נדרש אישור מוועדה של המינהל האזרחי. הוועדה צריכה לקבל לידיה את תוכניות הבנייה ולאשרן תוך 14 ימים.

בסוף חודש מאי הייתה הוועדה אמורה להתכנס על מנת לאשר את תכנית הקמת המבנים הזמניים שיבנו בתוך חטיבת חטמ"ר בנימין שיקלטו את תושבי גבעת האולפנה, אך הוועדה לא עסקה בנושא בשל שיקולים פוליטיים.בשל לחץ הזמן והפינוי המתקרב של המבנים בשכונה מעוררת המחלוקת בבית אל, התיר מפקד פיקוד המרכז האלוף ניצן אלון להתחיל את העבודות לבניית הקראווילות ללא הגשת תכנית בנייה או כל פרוצדורה, זאת לאחר התייעצות עם שר הביטחון והרמטכ"ל. לאחר הסכמת גורמי הביטחון, אישור הבנייה קיבל גם את תמיכתו של עוזר היועץ המשפטי לממשלה עו"ד מייק בלאס.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לידיעה כי "עבודות הבנייה האמורות בהתאם למשפט הבינלאומי, ובהמשך לרצון הרשויות לממש את החלטת בית המשפט העליון בהסכמה ובדרכי שלום". מצה"ל נמסרה תגובה דומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת