מפוני האולפנה יועברו למבנים שיבנו ללא אישורים

שבועיים וחצי בלבד לפני מועד פינוי גבעת האולפנה בהתאם להחלטת בג"ץ, מתברר כי מפוני השכונה יועברו לקראווילות שנבנו ללא אישור. הבנייה החלה לאחר אישור חריג שנתן המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אשר נימק: "מדובר בצורך צבאי דחוף ומיידי"

ישוכנו במבנים ללא אישורים. גבעת האולפנה (רויטרס)

המשנה ליועץ המשפט לממשלה אישר לפטור את תושבי שכונת האולפנה בבית אל מהצורך לקבל אישור בנייה חוקי למבנים שאליהם הם צפויים לעבור עד סוף החודש, כך פרסם הבוקר עיתון "הארץ".

העוזר ליועץ המשפטי עו"ד מייק בלאס נימק את החריגה מהנוהל בכך שמדובר ב"צורך צבאי דחוף ומיידי" וכי אם המבנים לא יוקמו ישנו חשש לשמירה על "הסדר הציבורי והביטחון באזור".

לפי החוק, על מנת לבנות את הקראווילות אליהן צפויים לעבור תושבי גבעת האולפנה נדרש אישור מוועדה של המינהל האזרחי. הוועדה צריכה לקבל לידיה את תוכניות הבנייה ולאשרן תוך 14 ימים.

בסוף חודש מאי הייתה הוועדה אמורה להתכנס על מנת לאשר את תכנית הקמת המבנים הזמניים שיבנו בתוך חטיבת חטמ"ר בנימין שיקלטו את תושבי גבעת האולפנה, אך הוועדה לא עסקה בנושא בשל שיקולים פוליטיים.

שר הביטחון והרמטכ"ל אישרו

בשל לחץ הזמן והפינוי המתקרב של המבנים בשכונה מעוררת המחלוקת בבית אל, התיר מפקד פיקוד המרכז האלוף ניצן אלון להתחיל את העבודות לבניית הקראווילות ללא הגשת תכנית בנייה או כל פרוצדורה, זאת לאחר התייעצות עם שר הביטחון והרמטכ"ל. לאחר הסכמת גורמי הביטחון, אישור הבנייה קיבל גם את תמיכתו של עוזר היועץ המשפטי לממשלה עו"ד מייק בלאס.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לידיעה כי "עבודות הבנייה האמורות בהתאם למשפט הבינלאומי, ובהמשך לרצון הרשויות לממש את החלטת בית המשפט העליון בהסכמה ובדרכי שלום". מצה"ל נמסרה תגובה דומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת