5 שנות מאסר או חצי מיליון שקל קנס למעסיק מסתננים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים את הצעת החוק להחמרת העונש לישראלים שיעסיקו מסתננים. "צעד משמעותי ביותר בדרך לפתרון סוגיית המסתננים שהיא הבעיה החברתית הבוערת ביותר במדינת ישראל", אמר יוזם החוק ח"כ אופיר אקוניס. אלי ישי: "ננהוג ביד קשה מול המעסיקים ומול המסתננים"

הפגנת הזרים, היום בגינת לוינסקי (חדשות 2)

במקביל למבצע גירוש השוהים הבלתי חוקיים מדרום סודן שיצא הבוקר לדרך, אישרה בצהריים ועדת השרים לענייני חקיקה את החמרת החוק לענישת מעסיקי מסתננים: מאסר ממושך של עד חמש שנים או קנס של חצי מיליון שקלים. בד בבד, מפגינים יותר מ-300 עובדים זרים בגינת לוינסקי בדרום ת"א, במחאה על הגזענות כלפי מבקשי מקלט בישראל.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מטרת הצעת החוק היא להחמיר בענישה עם תושבי ישראל המסייעים הן בידי שוהים בלתי חוקיים תושבי האזור והן בידי מסתננים, כהגדרתם בחוק למניעת הסתננות,  להתפרנס וללון במדינה.  תופעת השבח"ים בישראל, לרבות מסתנני עבודה, הנכנסים לישראל באופן בלתי חוקי הפכה לתופעה יומיומית, שעלולה להפוך לאיום אסטרטגי על החברה הישראלית, בעיקר בשכונות המצוקה".

"בתי המשפט בישראל גוזרים עונשים וקנסות נמוכים על מעסיקים ומלינים שנתפסים ויש מקום להחמיר את האכיפה – מעסיק העובר על החוק הפלילי, מסכן חיי אדם ומפר את חוקי העבודה ראוי לענישה חמורה יותר", כך נכתב בהצעת החוק.

יוזם החוק, ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד בירך על אישור הצעת החוק ואמר: "מדובר בצעד משמעותי ביותר בדרך לפתרון סוגיית המסתננים שהיא הבעיה החברתית הבוערת ביותר במדינת ישראל כיום. החוק יבלום את התמריץ העיקרי למסתננים לבוא לישראל - כדי למצוא עבודה".

החל מבצע גירוש הזרים מדרום סודן

במקביל, 22 שוהים בלתי חוקיים נעצרו משעות הבוקר על ידי רשויות ההגירה בכל רחבי הארץ, שמונה מהם תושבים מדרום סודן שעד כה לא ניתן היה לגרשם. בעקבות השינוי בחוק, פשטו אנשי רשויות ההגירה על מספר מקומות בהם שוהים דרום סודנים, ולאחר מעצרם הם החלו בתהליך של הרחקה למדינתם.

בסך הכל נעצרו מאז שעות הבוקר 22 שוהים בלתי חוקיים. מלבד תושבי דרום סודן, נעצרו במבצע שלושה ניגרים, שלושה תושבים מסרי לנקה, שניים מגאנה, שני תושבי חוף השנהב, שני תושבים רומנים. כל יתר העצורים הם תושבי מולדובה. העצורים הועברו למתקני כליאה והם צפויים לעזוב את הארץ בימים הקרובים.

המהלך מתבצע למרות ההבטחה שניתנה רק ביום חמישי מטעם רשות ההגירה לפיה תינתן לזרים ארכה של שבוע במהלכה יוכלו לעזוב מרצונם. ברשות ההגירה מסבירים היום את הדברים ואומרים כי כל אזרח דרום סודן שיסגיר עצמו מרצונו ויגיע למשרדי היחידה - יקבל ארכה של שבוע עד לגירוש: "מי שימשיך להתחמק ולהסתתר - ייעצר מיד".

ישי: "המצב באריתריאה יותר טוב מהמצב בשדרות"

שר הפנים אלי ישי אמר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי המעצרים החלו ללא שום קשר לאלו שרצו לעזוב. "מי שלא מתכוון ברצינות לעזוב, אנחנו נצטרך להגיע אליו", אמר ישי. "מספר לא קטן של אנשים הודיעו שהם רוצים לחזור מרצון. ככל שזה יגדל זה ייטב להם וייטב לנו. אנחנו לא מחפשים התחכמות או עימותים מיותרים, ורוצים שהם יחזרו לעצמם בדרך טובה ובשלום".

"אני מקווה שתוך שלוש שנים לא יהיו בישראל מסתננים, אם יתנו לנו את כל הסמכויות", הוסיף שר הפנים. "בוא נאמר את האמת, הבעיה הקשה היא אריתריאה ודרום סודן. כרגע אי אפשר לפנות לאריתריאה. למרות שאני חושב שהמצב באריתריאה הוא טוב, המצב באריתריאה יותר טוב מהמצב בשדרות אצלנו, אני לא מקבל את זה שבאריתריאה יש רודן".

ישי סיכם ואמר: "מדיניות המדינה סדורה - כל מי שמסתנן יחזור בחזרה לארצו. תהיה פה מדיניות ברורה מול המעסיקים ומול המסתננים. ננהוג ביד קשה. מי שיגיע נשים אותו מאחורי סורג ובריח. גם אם זה לא קל מול העולם ומול האו"ם. האו"ם צריך להבין שאין אופציה לא להוציא אותם, אנחנו נשמור על המדינה היהודית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת