מסתמן: סנקציות נגד מי שלא יתגייס לשירות צבאי או לאומי

בעוד כחודש תגיש ועדת פלסנר את נוסח ההוראה שתחליף את חוק טל, ובמרכזה כוונה לנקוט אמצעים עונשיים נגד מי שיידרשו לתרום - ולא יעשו זאת. בין הצעדים שנשקלים: שלילת קצבאות והטבות. בסיעות החרדיות זועמים ודורשים: "תנו תמריצים חיוביים"

חודש לפני שוועדת פלסנר תציג את נוסח ההוראה שתחליף את חוק טל ואמורה להביא לשוויון בנשיאת הנטל, מסתמנת הערב מגמה להטיל סנקציות על מי שלא ישרת בהתאם לתנאים החדשים.

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, העומד בראש הוועדה, פנה למשרד האוצר בדרישה לגבש שורה של עיצומים כלכליים שיהוו אמצעי ענישה הן על מוסדות שבהם לומדים חרדים שלא ישרתו בצבא והן על התלמידים עצמם.

פלסנר הדגיש כי נוסח החוק החדש יאפשר פטור משירות לחלק מהאוכלוסיה, אך נגד אלו שלא ייזכו בו ובכל זאת לא יתגייסו לשירות צבאי או לאומי יינקטו אמצעי ענישה. בין הסנקציות האפשריות: שלילת קצבאות והטבות בדיור ובתחומים נוספים, ואף התערבות בהבטחת ההכנסה.

במפלגות החרדיות הגיבו בזעם על הכוונה להעניש את המשתמטים בשלילת קצבאות והבהירו כי כסף לא יהיה מה שייגרום למי מביניהם לחדול מלימודי התורה. "צריך להשתמש גם בגזר, לא רק במקל", אמרו גורמים שם. "במקום סנקציות - כדאי להעניק תמריצים חיוביים. יש היום אלפי חרדים בצבא וכמות דומה בשירות הלאומי. אם תחל מלחמה, המסלולים הללו ייפגעו והמצב יילך אחורה, לא קדימה".

אותם גורמים העריכו כי באמצעות מתן התמריצים ופיתוח המסלולים שהוזכרו "ניתן יהיה להכפיל ואף לשלש את מספר המשרתים - מתוך הבנה ורצון טוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת