פרסום ראשון: על כל בית שיועתק משכונת האולפנה יקומו 10 אחרים

חודש לפני המועד שהקציב בג"ץ, ראש הממשלה מקבל החלטה לגבי הנושא שאיים על שלמות הממשלה - בתי שכונת האולפנה בבית אל. נתניהו החליט להעתיק את בתי האולפנה בשלמותם, ועל כל בית שיועבר לבנות בבית אל עשרה בתים נוספים

הסכם "פינוי-פיצוי" לשכונת האולפנה: ראש הממשלה בנימין נתניהו מחליט ללכת עם בג"ץ ולפנות את חמשת בתי האולפנה - אבל לא להרוס אותם. על פי ההחלטה הבתים יועתקו ממקומם ויועברו לשטח מוסכם. בנוסף הוחלט לבנות על כל בית שיפונה עוד 10 בתים בבית אל.

על פי ההחלטה של נתניהו, בתי השכונה ינוסרו ויועברו בשלומתם, כמו שנעשה לבתי הטמפלרים בקריה בת"א. פעולה זאת לא תהרוס את הבתים, אך עם זאת הם יפונו כמו שבג"ץ רצה כמה מאות מטרים ממקומם הנוכחי.

בנוסף החליט ראש הממשלה על מנגנון פיצוי. על פי ההחלטה יבנו עוד 50 בתים בבית אל, זאת בכפוף לאישור היועץ המשפטי לממשלה. נתניהו אמר בדיונים "מה שיחזק את ההתיישבות זאת בנייה, על כל בית שניאלץ לפנות, נבנה עשרה במקומו". המסר של נתניהו הוא שתביעות כמו התביעה בפרשת שכונת האולפנה, לא יפגעו במפעל ההתיישבות.

ח"כ דנון: "מופז וברק פוגעים במפעל ההתיישבות"

ראש הממשלה הגיע למסקנה שהמהלך של חקיקה הוא מהלך שלא טוב להתיישבות, ויכול לגרום להרבה לחץ בינלאומי. הפתרון של נתניהו הוא מורכב, ואם כל הדברים האלה לא יפלו על כל המשבצות הנכונות, יכול להיות שתהיה חזרה לעניין החקיקה שאותו דורשים שרים וח"כים מהימין.

ח"כ דני דנון מסר בתגובה להחלטת ראש הממשלה: "להעביר את חוק ההסדרה לפני שיהיה מאוחר מדי. מופז וברק לוקחים את הקואליציה שמאלה ופוגעים במפעל ההתיישבות מבפנים".

משרד הביטחון: ניתן להרחיב הבנייה בבית אל בעוד מספר מבנים

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה בתגובה: נכון נהג ראש הממשלה כאשר בחר לציית לשלטון החוק בנושא פינוי גבעת האולפנה, ואולם, ההתרסה שבחר לצרף לצעד המתבקש, בדמות ההתרברבות על כך שיקים עשרה בתים על כל בית שיפונה, היא ילדותית, מיותרת, ופוגעת ללא צורך בתדמיתה של ישראל בעולם. מובן שחובתה של הממשלה לדאוג למפונים, אך בין זה ובין פגיעה מיותרת ביחסי החוץ של ישראל המרחק רב, במיוחד כאשר הדבר מוחק באופן מיידי את הישגי המחווה של החזרת הגופות לפלסטינים, אשר היתה צעד בונה אמון".

בתגובה להחלטת ראש הממשלה, הודיע משרד הביטחון ביישוב בית אל יש מקום שאליו אפשר להעביר את מבנה האולפנה, על פי כל סיכום כפי שיקבע. בנוסף, ציינו כי ניתן להרחיב את הבנייה בבית אל בעשרות מבנים נוספים ביותר מדרך אחת. "הגורמים המקצועיים ממשיכים לטפל בסידורים הטכניים הנדרשים להעתקה והיא תבוצע במועד", לשון ההודעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת