נתניהו: "אומר לעולם - ירושלים תישאר תמיד מאוחדת"

ראש הממשלה נאם הלילה בישיבת מרכז הרב, מעוז הציונות הדתית בבירה, לרגל 45 שנים לאיחודה. הוא העביר מסר תקיף שלפיו לא יאפשר כל פשרה טריטוריאלית בעיר: "בלעדיה, עמנו אינו אלא עלה נידף ברוח". צפו בדברי ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הלילה בישיבת "מרכז הרב" שבבירה נאום לרגל יום ירושלים, והתחייב לפני הקהל שהאזין לו - ובו ראשי הציונות הדתית - למנוע כל ויתור טריטוריאלי בעיר ולשמור אותה מאוחדת בריבונות ישראל.

"כמו סבי ואבי לפני, אין לי שום ספק לגבי מקור הכוח של עמו - המורשת והאמונה שלנו. אני מתייצב מול מנהיגי העולם ומציג את האמת שלנו ללא מורא, כשאני יודע שאני מייצג לא רק את אזרחי מדינתו ואת בני עמנו. אני יודע שחובתי לדבר גם בשם אומה בת 4,000 שנה, אני יודע שחובתי לדבר בשם 100 דורות של יהודים שהשתוקקו לבנות מחדש את חייהם הלאומיים על האדמה הזאת. חובתי לדבר בשם עם שציין כל חגיגה וכל טרגדיה במשאלה פשוטה: לבנות מחדש את ירושלים, 'לשנה הבאה בירושלים', חלום הדורות. זו הבטחה קדושה שלעולם לא אזנח, לעולם", אמר נתניהו. "אנו חוגגים 45 שנים לשחרורה של העיר, אבל אנחנו חוגגים גם דבר שהוא עוצמתי פי כמה – 3,000 שנות היסטוריה בעיר הזאת ו-2,000 שנות כיסופים. אנו חוגגים את התגשמות החזון הנבואי".

"בגבעת התחמושת ציינו את איחודה מחדש של ירושלים, ואמרתי שאני זוכר את הרטט שעבר בליבי כששמעתי את מוטה גור אומר "הר הבית בידינו". הלב של מי לא רטט? מדוד ושלמה ועד יהודה המכבי ועד ימינו אנו - זה לב האומה".

בין היתר, כיוון ראש הממשלה את דבריו לקהילה הבינלאומית ואמר: "כשאני שומע את אומות העולם מבקרות אותנו על בנייה בירושלים אני זוכר שהמלך דוד מלך כאן לפני שכל האומות האלה קמו. הנביא ישעיהו ניצב על חומות ירושלים והזהיר את המעצמה הגדולה של זמנו לבל תמיט רעה כלשהי על העיר".

 "מי שמאמין שיש להתנתק מהעבר - טועה"

במסר לשמאל ובהמשך לדבריו אמר נתניהו: "יש שרואים בהיסטוריה הזאת נטל גדול. הם מאמינים שכדי להבטיח את העתיד - עלינו להתנתק מהעבר. הם טועים טעות גדולה. ההיסטוריה הזאת היא מקור עוצמתנו. בלעדיה עמנו אינו אלא עלה נידף ברוח, כל אחד ואחת ממכם מבינים זאת היטב. ניתוק אומה מעברה הוא כמו ניתוק עץ משורשיו, ולכן אתם עמלים לחזק את השורשים של אומה זו. אתם יודעים שרק כך נוכל ללמד את עמנו איך למצות את מלוא התקווה והפוטנציאל המצויים בו".

"גם אויבינו מבינים את מקור כוחנו. רק לפני שנים ספורות אמר נציג אש"פ בלבנון: "אם ישראל תצא מירושלים מה יישאר מכל הדיבורים הללו על הארץ המובטחת ועל העם הנבחר, הרעיון הציוני יתחיל להתמוטט" 

נתניהו שלל על הסף כל אפשרות של נסיגה משטח כלשהו בירושלים: "גם אויבינו מבינים את מקור כוחנו. רק לפני שנים ספורות אמר נציג אש"פ בלבנון: 'אם ישראל תצא מירושלים מה יישאר מכל הדיבורים הללו על הארץ המובטחת ועל העם הנבחר, הרעיון הציוני יתחיל להתמוטט'. אני יכול להבטיח לכם שכל עוד אני ראש הממשלה – זה לא יקרה", הוא הבהיר נחרצות. "לא אתן שזה יקרה אף פעם. אחריותי, כראש ממשלת ישראל, היא לעשות כל שביכולתי כדי להבטיח עתיד למדינה היהודית ולעם היהודי. ישנם אלה המאמינים שהבטחת עתיד עמנו משמעה חלוקת ירושלים, אבל ירושלים היא לב ליבו של עמנו ולא ניתן להבטיח את עתידנו על ידי עקירת ליבנו - את העתיד מבטיחים על ידי חיזוק הלב שלנו".

באשר לתביעות בעולם ולדרישות הפלסטינים להפסיק את בניית השכונות מעבר לקו הירוק, השיב נתניהו: "אמשיך לבנות את ירושלים ולעמוד איתן מול אומות העולם כדי לומר להן שירושלים תישאר תמיד הבירה המאוחדת של מדינת ישראל ושל עם ישראל". ראש הממשלה סיים לקול תשואות בקהל כשאמר: "לעולם לא אאבד את מצפני. המצפן שירשתי מאבי, מסבי, מעמנו - לעולם לא אתפשר על בטחוננו ועל זהותו למען אהדת העולם. לעולם לא אשכח את מקור כוחנו הלאומי. לעולם לא אשכח את ירושלים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת