עימות חריף בין הח"כים על טקס ה"נכבה"

זמן קצר לפני הטקס השנוי במחלוקת באוניברסיטת תל אביב, הפך גם הדיון בוועדת החינוך של הכנסת שהתארחה במקום לעימות סוער בין נציגים מהימין והשמאל. ח"כ מירי רגב תקפה את מארגני הטקס: "שיתקיים בעזה ולא פה". ח"כ מסעוד גנאים: "כל אחד שרודף את הנכבה, היא תרדוף אותו"

עוד טרם המהומה באוניברסיטת תל אביב במהלך הטקס השנוי במחלוקת לציון "יום הנכבה", התחולה סערה גם בדיון ועדת החינוך של הכנסת בנושא. עימות חריף נרשם בין חברי כנסת מהימין לחברי הכנסת הערבים, סביב השאלה האם לקיים את הטקס השנוי במחלוקת. נציגים מהנהלת האוניברסיטה הגיעו גם הם לדיון, כדי להסביר מה עומד מאחורי החלטתה לקיים את האירוע.

"אנשים מבקשים לציין יום קשה מאוד בנרטיב שלהם ובעברם", אמר ח"כ אחמד טיבי. "מדובר בסבל של קולקטיב שהתרסק, של אנשים שהשאירו את כליהם על האש ואחרים נכנסו לבתיהם במקומם". בתגובה אמר ח"כ דני דנון כי "לא היינו מטומטמים ב-48 וגם היום אנחנו לא מטומטמים. ההתנשאות של מנהיגי ערב ב-48 מזכירה את ההתנשאות שלך כלפינו עכשיו". להנהלת האוניברסיטה הוסיף דנון: "אתם מעתיקים את הגיס החמישי שיש בכנסת לתוככי האוניברסיטה".

"מי שרודף את הנכבה - הנכבה תרדוף אותו"

חברת הכנסת מירי רגב הצטרפה לדבריו של חברה לסיעה ותקפה: "זה אירוע שעושה דה-לגיטימציה למדינת ישראל. שיתקיים בעזה ולא פה". בתגובה השיבו חברי הכנסת הערבים כי "כל אחד שרודף את הנכבה, היא תרדוף אותו".

חברי הכנסת מהימין תבעו לגרוע אף מתקציב האוניברסיטה בהתאם לחוק יסודות תקציב. בתגובה אמר מנכ"ל האוניברסיטה מוטי כהן כי "האירוע אושר על פי חוק זכויות הסטודנט וחוק יסודות התקציב. מדובר באירוע שאינו הסתה או פגיעה, אלא אירוע זיכרון. אנחנו מוסד דמוקרטי במדינה דמוקרטית וכל עוד אין חשש לפגיעה בחוק, אנחנו מאשרים בקשות של סטודנטים לקיום אירועים".

ח"כ מסעוד גנאים המשיך לתקוף את נציגי הימין: "למה אתם מרגישים איום ופחד מהנכבה? אתם מפחדים ממה שחוללתם? הכחשת הנכבה ורדיפתה הולכת יחד עם הנכבה וסתימת פיות. כל אחד שרודף את הנכבה, היא תרדוף אותו".

מהומה בטקס באוניברסיטת תל אביב

זמן קצר לאחר הדיון בכנסת קיימו בצהריים מאות סטודנטים את הטקס. בטקס האלטרנטיבי הוצגו סיפורים אישיים של סטודנטים ערבים, המשתתפים עמדו לדקה דומייה, וכן קראו יזכור שנכתב במיוחד לאירוע. שלושה פעילי ימין שמחו נגד הטקס נעצרו בשל הפרת סדר.

במהלך הטקס הגיעו למתחם הכניסה באוניברסיטת תל אביב מאות מפגינים שמחו נגד האירוע. המשטרה עצרה שני פעילי ימין בחשד להפרת סדר, לאחר שאחד מהם ניסה לפרוץ את המתחם המאובטח ולקרוע את התפאורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת