מבקר המדינה הבא: השופט יוסף שפירא

בתום דרמה של ממש בכנסת ושלושה סיבובי הצבעה שארכו שעות ארוכות, נבחר השופט המחוזי יוסף שפירא לכהונת מבקר המדינה הבא. 68 ח"כים הצביעו לשפירא בסיבוב המכריע, לעומת 40 קולות למשנה לנשיא העליון אליעזר ריבלין

יוסף שפירא הוא מבקר המדינה הבא - כך נקבע הערב בתום דרמה גדולה במשכן הכנסת. את הדיון בכנסת העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. שפירא גבר בסיבוב השלישי והמכריע על שופט בית המשפט העליון אליעזר ריבלין. 68 ח"כים תמכו בשפירא לעומת 40 בלבד שתמכו בריבלין, והוא ייכנס לתפקידו ב-4 ביולי לקדנציה של שבע שנים.

למרות התמיכה הנרחבת לה זכה השופט שפירא עוד לפני הבחירות, ועל אף הקואליציה בת 94 הח"כים, ההצבעה החשאית בכנסת נמשכה יותר מ-3 שעות כאשר בשני הסיבובים הראשונים לא הושגה הכרעה לאחר שאיש מבין המתמודדים לא הצליח להשיג את הרוב המיוחס הדרוש של 61 ח"כים. בסיבוב הראשון הוביל שפירא עם 58 קולות, ובסיבוב השני 59 קולות - 2 קולות בלבד פחות מהנדרש.

בסיבוב השלישי, בו נדרש רוב רגיל בלבד ולא רוב מיוחס, כבר ניצח השופט שפירא את יריבו ריבלין בהפרש גדול של 28 קולות - 68 ח"כים הצביעו עבור השופט המחוזי מירושלים, לעומת 40 קולות למשנה לנשיא בית המשפט העליון.

השופט יוסף שפירא, שזכה לתמיכת חברי הכנסת מקדימה והליכוד, הוא בעל תואר ראשון למשפטים מהאוניברסיטה העברית, וסיים את לימודי התואר השני לקרימינולוגיה באוניברסיטת לסטר. כמו כן, שימש כשופט בבית המשפט הצבאי לערעורים בדרגת אל"מ. שפירא מונה בשנת 2005 לשופט קבוע בבית המשפט המחוזי בירושלים, ונחשב לשופט בעל מזג נוח. שפירא מומחה בעיקר במשפט אזרחי ודיני חברות. כעת יעזוב שפירא את תפקידו לטובת המשרה הרמה.

בתגובה לבחירתו של שפירא כמבקר המדינה, אמרה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון: "אני מברכת את מבקר המדינה הנכנס, יוסף שפירא, ומצטערת בשבילו שנאלץ לחזות בפארסת שלושת סיבובי הבחירה, באדיבות קואליציית מופז-נתניהו. זו קואליציה מפורקת ערכית, והתנהלותה המביכה היום הוכיחה שהיא גם מפורקת פוליטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת