היום: הכנסת בוחרת מבקר מדינה

היום יבחרו חברי הכנסת את מבקר המדינה הבא, שיחליף את המבקר הנוכחי מיכה לינדנשטראוס. בשלב זה הקרב הוא בין שניים: השופט יוסי שפירא, הנתמך על ידי הליכוד וקדימה, ומנגד שופט העליון אליעזר ריבלין. בצעד חריג ביותר, לפחות שניים מהמועמדים שוחחו עם חברי הכנסת, ויש כבר מי שטוען לניגוד עניינים

הקרב על תפקיד מבקר המדינה (חדשות 2)

הכנסת תבחר היום בהצבעה חשאית את מבקר המדינה הבא. בניגוד לשנים קודמות שבהן היה מועמד אחד מוסכם, הפעם מתמודדים על התפקיד שלושה, בהם שניים מרכזיים: השופט המחוזי יוסי שפירא שנתמך על ידי קדימה והליכוד, ושופט בית המשפט העליון אליעזר ריבלין שזוכה לתמיכת חברי כנסת מימין ומשמאל, מחד"ש ועד האיחוד הלאומי.

ההערכה היא שסיכוייו של שפירא טובים יותר אך מאחר שמדובר בהצבעה חשאית, ונדרשים קולותיהם של 61 חברי כנסת לפחות, ייתכן שיידרש יותר מסיבוב אחד כדי להגיע להכרעה. המועמדים שוחחו בטלפון עם שורה של חברי כנסת בנסיון לשכנע אותם לתמוך במועמדותם, צעד חריג, שזכה לביקורת של גורמים משפטיים.

בהצבעה חשאית שתתקיים היום בארבע אחר הצהריים יבחרו חברי הכנסת את מחליפו של המבקר הנוכחי מיכה לינדנשטראוס. בדרך כלל אין התמודדות על התפקיד ומדובר במינוי ממלכתי, אלא שהפעם, גם ההתמודדות הזאת הפכה למאבק פוליטי. 70 חברי כנסת חתמו לטובת שפירא ועל הנייר נראה שהקרב הוכרע, אך בפוליטיקה הישראלית אין לדעת עד לרגע האחרון. חלק מאנשי המפלגות כבר הודיעו בשיחות סגורות: "חזרנו בנו מחתימתנו".

מדובר במבחן ראשון לקואליציית נתניהו-מופז. הבחירות לא בהכרח יעברו בסיבוב אחד מאחר ויש צורך בלפחות 61 חברי כנסת שיתמכו במועמד המוביל. נראה כי השופט שפירא מוביל בפער ניכר, אך כשמדובר בהצבעה חשאית אין לדעת עד שנספרים הקולות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת