אלפים הפגינו ברחבי הארץ: "אנחנו הרוב, חזרנו לרחוב"

המחאה החברתית הרימה ראש בשורה של הפגנות ברחבי הארץ. כ-3,000 הפגינו בכיכר רבין בת"א, כמה מאות נוספים הפגינו בירושלים וכן בחיפה, קרית שמונה וערים נוספות ברחבי הארץ. "התרגיל הפוליטי הציני יכול לקחת לנו את התמימות, אבל לא את הנחישות", אמר איציק שמולי. 10 מפגינים שניסו לחסום כביש נעצרו בתום ההפגנה

מנסים לעורר את המחאה: שורה של ארגוני מחאה חברתיים ופעילי המחאה החברתית מהקיץ האחרון ערכו הערב שורת הפגנות ברחבי הארץ, תחת הכותרת "מחזירים את המדינה לאזרחים - מחדשים את המחאה". כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי ומשולב את ההפגנות המרכזיות בתל אביב וירושלים.

כ-3,000 בני אדם, להערכת המשטרה, התקבצו בכיכר רבין בתל אביב לעצרת המרכזית, רבים מהם צעדו בתהלוכות שונות משכונות דרום העיר לעבר מרכזה. במהלך העצרת נישאו נאומים חברתיים, ולא השתתפו פוליטיקאים. בין הסיסמאות שקראו המפגינים היו "אנחנו הרוב, חזרנו לרחוב", "כל העם - אופוזיציה" וגם "הון, שלטון, עולם תחתון" הזכור כל כך מהפגנות הקיץ שעבר.

ההפגנה עברה בשקט מוחלט וללא עימותים עם המשטרה, אלא שלאחר סיומה נעצרו 10 מפגינים שניסו לחסום את רחוב קינג ג'ורג' בתל אביב מול גן מאיר. המשטרה פיזרה כמה עשרות פעילים נוספים שהתגודדו באזור.

מאות בני אדם נוספים הפגינו בערים נוספות ברחבי ארץ, בהם כ-300 איש בהפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים, זאת בתום צעדת מחאה שיצאה מגן הסוס בבירה. כ-300 בני אדם נוספים הפגינו בחיפה, כ-100 בקרית שמונה וכמה עשרות בהפגנה גם בעיר הדרומית אילת.

איציק שמולי: "לקחו לנו את התמימות, אבל לא את הנחישות"

"התרגיל הפוליטי הציני ביותר יכול אולי לקחת לנו הצעירים את התמימות, אבל לא את הנחישות להמשיך ולהיאבק עבור ישראל שאנו רוצים לראות כאן. יש לנו הרבה חלומות להיאבק עליהם. המענה הקוסמטי שנתנה הממשלה לבעיות שהציפה המחאה החברתית כמובן שאינו מספק אותנו", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי.

"לכן אנו דורשים בחודשים הקרובים מהדרג הפוליטי שינוי כיוון אמיתי של המדיניות החברתית-כלכלית בישראל, והדבר חייב לבוא לידי ביטוי בתקציב 2013 ובחלופה לחוק טל", המשיך שמולי". אנחנו מתבוננים מעתה על צעדי הממשלה בנושאים אלה בדריכות רבה ונערכים כל העת לאפשרות לחדש את המחאה בעוצמה אם הממשלה תמשיך במדיניות המריחה. זה לא חשוב מי בקדמת הבמה ומי מאחוריה, המהות היא החשובה. זו יריית הפתיחה ואני מאד אופטימי לגבי מה שאנחנו הולכים לראות פה בחודשים הקרובים".

"צדק חברתי לכלל בני האדם", זעק על הבמה בכיכר רבין הפעיל החברתי ברק כהן. "הגיעה השעה למרי אזרחי, החוקים שלהם הם לא קודש". אחד הפעילים האחרים הוסיף: "לימדו אותנו לחשוד זה בזה, קבוצה קטנה של אנשים קובעת מה נאכל, במה נצפה ואיפה נגור".

"הממשלה והטייקונים ממשיכים ללחוץ, ומחזקים את אחיזתם. מרחיבים קואליציות שמזמן התנתקו מהעם. אנחנו, העם ופעילי תנועת המאבק, לעומת זאת, למדנו, בנינו אלטרנטיבות, הכרנו לעומק ושמנו מאחורינו את צלקות העבר", נכתב בהודעת המארגנים. "כולנו, מאילת ועד קרית שמונה, פעילי התנועה המוכרים יותר ואלו שלא - כולנו שותפים לאירועי ה-12 במאי, ובמקביל לצעדות ועצרות מחאה במאות ערים בעולם אנחנו קוראים גם לכם לצאת לרחוב, לקחת חזרה את המרחב הציבורי השייך לעם; זאת המדינה שלנו".

בתחילת ההפגנה בתל אביב התגלע עימות בין פעילים חברתיים לפעילי מרצ, שאף הידרדר לכדי חילופי מהלומות. "אתם עם 3 מנדטים, אל תהרסו את ההפגנה", צעקו הפעילים לאנשי מרצ, שהשיבו: "אתם משת"פים של ביבי". מארגני ההפגנה ניסו להרגיע את הנצים, וקראו "זו לא הפגנה מפלגתית".

בהכנת הידיעה השתתף אלעד שמחיוף

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת