ליברמן: חלופת נתניהו לחוק טל - "לא מקובלת"

יו"ר ישראל ביתנו סיפק הבוקר התייחסות ראשונה לשינויים הדראסטיים שחלו בהרכב הממשלה - ושיגר חצי ביקורת לכל עבר. בסוגיית גיוס החרדים הבהיר כי "אם יינסו לעשות מחטף - נתנגד כולנו" ולגלג על לפיד: "הסיכוי שייבחר לכנסת נמוך יותר משיהיה נשיא ארצות הברית"

שר החוץ אביגדור ליברמן קיבל את הבשורה על התהפוכות במערכת הפוליטית שהתחוללו עם ההצטרפות המפתיעה של קדימה לממשלה בעת שערך ביקור בגרמניה. הבוקר, אחרי ששב לישראל ואיבד את תואר "השותף הבכיר" של נתניהו, הוא כינס מסיבת עיתונאים שבה סיפק התייחסות ראשונה לתמורות - ובחר לתקוף חזיתית את ראש הממשלה. את דבריו של ליברמן העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

יו"ר ישראל ביתנו עקץ את נתניהו בהתייחסו לאחת הסוגיות המרכזיות שהעלו הוא והמשנה החדש לו, שאול מופז, כבסיס להקמת ממשלת האחדות: הסדרת השוויון בנטל והוויכוח סביב גיוס החרדים. הוא הבהיר כי התכנית בנושא שהציג יו"ר הקואליציה זאב אלקין "לא מקובלת עלינו" - והדגיש כי קיים צורך דחוף בשינוי המצב הקיים.

"אסור שתהיה מריחה", אמר ליברמן - והמשיך בדברי הביקורת: "אנחנו מצפים להצעה רצינית. צריך לדון איתנו ולא להציב בפנינו עובדה מוגמרת". יו"ר ישראל ביתנו, שכאמור שהה בחו"ל אתמול - כשהמערכת הפוליטית רחשה - רמז כי קיבל בהפתעה את ההתפתחויות. "אני לא צריך לקבל הודעות על חוק חשוב כזה מעיתונאים", הוא אמר - והוסיף: "הייתי מצפה לקבל את זה מיו"ר הקואליציה. אם ינסו לעשות מחטף כולנו נתייצב נגד".

פרשת גבעת האולפנה: "זה לא מאחז בלתי חוקי"

סוגיה נוספת שליברמן הדגיש את חשיבותה נוגעת לפסיקת בג"ץ שחייב את המדינה לפנות את המבנים בגבעת האולפנה בבית אל. "זה לא מאחז בלתי חוקי", הוא הצהיר - וקבע כי "מדובר בטעות של המדינה - והיא חייבת לקבל על עצמה את האחריות לכך. אני לא רואה דרך אחרת אלא באמצעות חקיקה שתסדיר את הנושא".

בהמשך, תקף ליברמן בחריפות סקר שפורסם ב"ישראל היום" שממנו עלה כי לו היו הבחירות מוקדמות, הייתה מפלגתו נחלשת. את העיתון כינה "פראבדה" והאשים כי הנתונים שפורסמו "חסרי שחר ואין בהם מילה של אמת", פרי יצירתם של "עיתונאים שיכולים לחבר ספרי מדע בדיוני".

אחרי שסיים את מתקפתו על נתניהו, כיוון ליברמן את ביקורתו לעבר יאיר לפיד, שעם ביטול הקדמת הבחירות - ייאלץ להמתין עד לשנה הבאה כדי לנסות ולהיבחר לכנסת. על הסיכוי שתכניתו של האחרון תצליח אמר יו"ר ישראל ביתנו בלגלוג כי "הסיכוי שהוא (לפיד) יהיה נשיא ארצות הברית גדול יותר מהאפשרות שמפלגתו תוסיף להתקיים עד ספטמבר 2013".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת