ממשלת האחדות: הפנים החדשות של הכנסת

חבירת קדימה לליכוד תיצור בשנה וחצי הקרובות מציאות פוליטית שונה בתכלית מכפי שהייתה עד כה, עם הפרדה ברורה בין אלו שייגרפו רווח גדול מההתפתחויות האחרונות - לעומת מי שצפויים לשלם על כך מחיר כבד. כך תיראה הכנסת מעתה

הובלתה של קדימה אל חיק ממשלת נתניהו תוליד שינוי מהותי למדי בפניה של הכנסת, שהצביעה בעד פיזורה רק שעות ספורות טרם סיכום פרטיו האחרונים של המהלך הפוליטי שהסעיר את המדינה.

עד היום נשענה הממשלה על קואליציה בת 66 מנדטים. עם כינון ממשלת האחדות, יצטרפו עוד 28 חברי כנסת למחנה תומכיה - מה שיהפוך את הקואליציה לאחת הרחבות ביותר שידעה ישראל בתולדותיה עם גב איתן של לא פחות מאשר 94 מנדטים.

המנצח הבלתי מעורער מההתפתחויות הפוליטיות הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיכול כעת להמשיך בעבודתו מבלי שיצטרך להתמודד עם לחצים מצד שותפיו הקואליציונים. גם ועידת הליכוד, שרק לפני ימים ספורים הסבה לנתניהו לא מעט כאב ראש, אינה עוד גורם מפריע עבורו. המצב החדש יאפשר לנתניהו לטפל בסוגיות שהיו עד כה רגישות ובעלות פוטנציאל שברירי, דוגמת פינוי גבעת האולפנה, באופן נחרץ שלא יאיים על יציבות ממשלתו.

מי שגרף גם כן הישג לנוכח השינויים הקואליציוניים הוא שר הביטחון ויו"ר סיעת עצמאות, אהוד ברק. הסקרים הלא מחמיאים, שמנבאים לו כשלון צורב בהתמודדות וחוסר יכולת לעבור את אחוז החסימה, איבדו את הרלוונטיות עם ביטול הקדמת הבחירות - מה שיאפשר לברק ולחברי סיעתו להמשיך ולכהן בכנסת עד השנה הבאה, אז תסתיים כהונת הממשלה הנוכחית.

מרוויח נוסף מהמצב הוא אריה דרעי - שהצהיר על כוונתו לשוב את הכנסת, אך לא היה מספיק להיערך כראוי לבחירות בתוך כשלושה חודשים. אליו מצטרפת כחותמת הרשימה יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני. בינתיים היא מקפידה לשמור על פרופיל נמוך, אך לקראת חזרה עתידית ללב העשייה הפוליטית היא הצליחה לחזק את תדמית ניקיון הכפיים.

מופז שילם במחיר האמינות

בראש רשימת המפסידים מהמהלך ממוקם לא אחר מאשר מי שגרם להיווצרותו - יו"ר קדימה, שאול מופז, ומי שישמש כעת המשנה לראש הממשלה. חבירתו לנתניהו חרף הבטחות מפורשות קודמות וביקורת אישית ומקצועית נוקבת שהטיח בו גררה פגיעה קשה באמינותו. ביטוי בולט לכך היו תגובות האזרחים הנזעמות והמלגלגות ששטפו היום את הרשתות החברתיות.

מפסיד נוסף מהקואליציה החדשה ומביטול הקדמת הבחירות הוא יאיר לפיד, שכעת ייאלץ לאזור סבלנות ולהמתין כשנה וחצי עד לפקיעת כהונת הממשלה וההליכה לקלפיות. בזמן שיעבור עד אז יהיה עליו לתחזק את מעמדו בתודעה הציבורית כדי להגיע לבחירות הבאות עם כוח אלקטורלי משמעותי.

אל מופז ולפיד מצטרף גם שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. מי שעד כה החזיק בעמדת הכוח המשמעותית ביותר בממשלה עד כדי יכולת לערער את קיומה איבד זאת עם חבירת קדימה.

את רשימת המפסידים חותמת יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ'. בניגוד לקודמיה, ההשפעות שאותן תיאלץ לספוג אינן בגדר הפסד צורב - אך קשה להתעלם מהתנופה שלה זכתה בתקופה האחרונה בפופולריות שלה, שהיתגרמה גם למנדטים פוטנציאליים שהייתה עשויה לגרוף לזכותה - אם אכן היו הבחירות מוקדמות.

עם זאת, בשנה וחצי הקרובות שבהן היא תמלא את תפקיד יו"ר האופוזיציה תוכל לתחזק את מעמדה - חרף ממדיו המצומצמים של הגוש הפוליטי שבראשו היא תעמוד.

רעידת אדמה פוליטית - סיקור מיוחד:

לבני על מופז: "ראויים ליותר מזה"

נתן אשל על הסכם האחדות: "זה לא תרגיל - ולא מסריח"

דגן: אופטימי לגבי הצלחת ממשלת האחדות

יאיר לפיד: המטרה התרחקה וגדלה בהרבה

במפלגות החרדיות לא מתרשמים: מי שירצה ללמוד תורה - יוכל"

מאחורי הקלעים של תרגיל ביבי-מופז

מפץ פוליטי: אין בחירות, יש ממשלה עם קדימה

"לבני אמרה על מופז: "זה גועל נפש"

זוכרים? מופז: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא שקרן"

סערה במערכת הפוליטית: "האמא של התרגילים המסריחים"

רינה מצליח בפרשנות: "מופז משכן את עתידו הפוליטי"

דני דנון - הח"כ היחיד מהליכוד שמתנגד להסכם

ההסכם המלא: קדימה מצטרפת לממשלה 

חברי קדימה מנסים לתרץ: "יש יתרונות באיחוד הכוחות"  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת