מאחורי הקלעים של תרגיל ביבי-מופז

במשך יותר משבוע, תוך כדי השבעה על אביו של רה"מ ותחת מעטה חשאיות מוחלט, גיבשו אנשיהם של נתניהו ומופז את רעיון ההצטרפות של קדימה לממשלת האחדות של הליכוד. אתמול, בעוד אנשי הליכוד "מורחים זמן", נועדו רה"מ ויו"ר קדימה והפכו את הרעיון למהלך של ממש. כך בוצע התרגיל הפוליטי שנכנס לפנתיאון של הפוליטיקה בישראל

נתניהו ומופז. מגעים חשאיים (לשכת ראש הממשלה)

המהלך שהוביל להצטרפותה של קדימה לקואליציה והקמת ממשלת האחדות, התגבש כבר לפני יותר משבוע במוחם של יו"ר הקואליציה זאב אלקין (הליכוד) וראש לשכתו לשעבר של נתניהו, נתן אשל. שניהם טענו באזני ראש הממשלה כי למרות הדיווחים בתקשורת וכוונתו של נתניהו להקדים את הבחירות - יש לשקול אלטרנטיבות למהלך.

במקביל להתחלת השבעה על מות אביו של ראש הממשלה, החלו השניים לקדם את רעיון האחדות. לטענת אלקין, המגעים ידעו עליות ומורדות, אך בצד השני עמדו שאול מופז, יועצו ליאור חורב וכן ראש המטה שלו אבי וידרמן - שדווקא גילו נכונות להתקדם. תוך כדי השבעה, התחילו שני הצדדים לגלגל את הרעיון.

בסוף השבוע הבשיל הרעיון עוד יותר, והגיע לשלב בו יש צורך להפגיש את ראש הממשלה ואת מופז כדי להפוך את הרעיון למהלך פוליטי ממשי: הצטרפותה של קדימה לממשלת אחדות, והרחבה משמעותית של הקואליציה ל-94 חברי כנסת.

הח"כים מרחו זמן במליאה - נתניהו ומופז סגרו פרטים

שלשום נרשמה התקדמות נוספת במגעים, והשיא הגיע אמש, בשתי פגישות נפרדות שקיימו נתניהו ומופז במעון ראש הממשלה. השניים העדיפו שלא לקיים את הפגישה בכנסת, כדי שדבר ההסכם לא ידלוף לתקשורת - מה שעלול היה לטרפד את ביצועו.

אמש, בשעת לילה מאוחרת ותוך כדי ההצבעות על פיזור הכנסת, הגיע מופז לפגישה מכרעת במעון נתניהו. השניים סגרו את הפרטים האחרונים בהסכם, ובמקביל הוציאו הנחיה לחברי הכנסת "למשוך זמן" בדיון במליאה וכן בוועדות הכנסת בכל הנוגע להחלטה על פיזורה. לנתניהו ולמופז היה ראש שקט להשלים את הליטושים האחרונים להסכם.

בסביבות השעה 02:00 לפנות בוקר, זימנו נתניהו ומופז את חברי סיעותיהם - ואישרו את ההסכם ללא התנגדות בקדימה, וחרף התנגדותו של ח"כ דני דנון בליכוד - שהיה חבר הכנסת היחיד בסיעה שהתנגד למהלך. ההסכם אושר - וקדימה מצטרפת לממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

רעידת אדמה פוליטית - סיקור מיוחד:

מפץ פוליטי: אין בחירות, יש ממשלה עם קדימה

"לבני אמרה על מופז: "זה גועל נפש"

זוכרים? מופז: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא שקרן"

סערה במערכת הפוליטית: "האמא של התרגילים המסריחים"

רינה מצליח בפרשנות: "מופז משכן את עתידו הפוליטי"

דני דנון - הח"כ היחיד מהליכוד שמתנגד להסכם

ההסכם המלא: קדימה מצטרפת לממשלה 

חברי קדימה מנסים לתרץ: "יש יתרונות באיחוד הכוחות"