חברי קדימה מנסים לתרץ: "יש יתרונות באיחוד הכוחות"

רבים מחברי סיעת קדימה שותקים הבוקר בעקבות ההסכם שנחתם בין רה"מ נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז, אך הבודדים שהסכימו לדבר ניסו להסביר את מהות המהלך המפתיע. "זה בסדר גמור שקנו אותנו במחיר נמוך", אמר ח"כ נחמן שי, וחברו ח"כ עתניאל שנלר הוסיף: "האלטרנטיבה רעה יותר"

חברי סיעת קדימה יוצאים להגנת היו"ר מופז, שחתם לפנות בוקר על הסכם שבמסגרתו תצטרף קדימה לממשלת אחדות בראשות נתניהו. חברי הכנסת שנלר ושי מיהרו הבוקר להבהיר: "זוהי הזדמנות לעשות את הצעד הנכון".

ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר הבוקר בריאיון לחדשות 2 כי "קדימה השכילה הלילה להעלות לדרגת עדיפות גבוהה שני נושאים חשובים ביותר: חוק טל ושינוי שיטת הממשל. בשניהם יש לוח זמנים, וכעת נוכל לבדוק אם הדברים מתקיימים מתוך הממשלה".

שי התייחס לטענות שנשמעות הבוקר, בדבר כך שקדימה נקנתה ב"מחירי סוף עונה". "במונחים הפוליטיים השגורים קנו אותנו במחיר נמוך", אמר שי והוסיף: "אני חושב שזה בסדר גמור, אם היינו מקבלים שבעה תיקים ושמונה ועדות אז היו אומרים ששיחדו אותנו, מכיוון שאי אפשר להגיד את זה אז אומרים ההיפך".

"אני מכיר את הדיאלקטיקה המפולפלת הזו, זה בסדר גמור להיכנס עם תיק אחד מרכזי ולהיות עם ראש גשר בתוך קואליציה, כאשר ישנם לפחות שניים-שלושה נושאים עיקריים שהנוכחות שלנו תישאר", הסביר שי והדגיש כי "הדבר ייעשה על חשבון אופוזיציה קטנה וחלשה מאוד, דבר שהוא לא תקין בפני עצמו, ואני מצר על כך".

לגבי העובדה שהסקרים שנערכו בימים האחרונים צפו לקדימה מספר מועט של מנדטים, אמר שי: "בהחלט היינו מודאגים מהסקרים, אך הפוליטיקה הישראלית מלאה הפתעות. רצינו להאמין בתסריט חיובי אך לא הגענו למתחם הזה. נתניהו מבחינתו פעל בתבונה והקים קואליציה של אחרי הבחירות - רק לפניהן".

ח"כ שנלר: "קדימה בהגדרתה כמפלגת מרכז לא יכולה שלא לשבת בקואליציה"

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) אמר גם הוא הבוקר בריאיון לחדשות 2 כי "קדימה כמפלגת מרכז בהגדרתה, לא יכולה שלא להיות בקואליציה. כי אחרת היא מאבדת מהיתרון של מפלגה שמסוגלת לחבר ולהכיל דעות שונות, כיוונים שונים דווקא מתוך הקיטובים ביניהם בתוך מערכת אחת. ולכן מפלגת מרכז כלשהי חייבת להיות בקואליציה אחרת היא לא קיימת".

"אני מאוד שמח שהאסימון נפל ושההזדמנות ניקרה בפני המנהיגים והם החליטו לעשות צעד נכון", אמר שנלר והוסיף: "כשרואים את ההיבטים הציבוריים וטובת המדינה והחברה, מבינים שהאלטרנטיבה רעה יותר. גם מופז וגם נתניהו הבינו כי ישנם יתרונות רבים מאוד באיחוד הכוחות, וכי כל אחד מהם בנפרד יצטרך לשלם מחירים בעת הקרובה . אני מאוד שמח על כך".

"זוהי הזדמנות לחזק דברים שהתערערו: האם באמת קדימה היא מפלגת מרכז או שמאל? האם היא נגד החרדים או שהיא רוצה שותפות בנטל אבל היא לא נגד החרדים? האם היא נגד המתנחלים או היא רוצה לקדם את התוכנית המדינית?", הסביר שנלר.

יו"ר קדימה לשעבר וחברת הכנסת הפורשת ציפי לבני התייחסה הבוקר לראשונה להסכם האחדות שנחתם בין מופז ונתניהו. בדף הפייסבוק שלה כתבה: "אני יודעת בדיוק אלו תחושות מציפות אתכם לאחר אירועי הלילה ,אבל תזכרו שיש גם פוליטיקה אחרת, והיא תנצח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת