נאום הבחירות הראשון של לפיד: "כולם צריכים לשרת"

אל מול מאות תומכים נלהבים, וכשהוא קורא משני מסכים שקופים בסגנון הנשיא אובמה, פתח יאיר לפיד את מסע הבחירות שלו. "אני מודה לכם על כך שאתם מעדיפים חלומות גדולים על פוליטיקה קטנה", קרא לפיד והציג את תכניתו לחלופה לחוק טל: "אני לא אנטי חרדי, אנחנו לא יכולים לממן אתכם ולא יכולים לשרת לבד את המדינה". צפו

בעוד ריח הבחירות נישא באוויר, העלה הפוליטיקאי הטרי יאיר לפיד הילוך וקיים הערב כנס פעילים פוליטי ראשון במוזיאון העם היהודי בבית התפוצות בתל אביב. את הכנס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

יומיים אחרי שהגיש רשמית בקשה לרשם המפלגות לרשום את מפלגתו "יש עתיד", הפגין לפיד לראשונה את כוחו הפוליטי לראשונה, כשהוא נואם בעזרת שני מסכי טלפרומטר שקופים, בסגנון המוכר של הנשיא האמריקני ברק אובמה. למקום הגיעו רבים מתומכיו שמילאו את האולם עד אפס מקום, והניפו שלטים שהוכנו מראש לרגל האירוע.

במהלך הנאום הציג לפיד את החלופה שלו ל"חוק טל", שנקראת "תוכנית לפיד לשירות שווה לכולם". מדובר אולי בחלופה השמינית או התשיעית שהוכנו כבר לחוק הזה, אך אף אחת מהן לא תובא להצבעה במליאת הכנסת עד הבחירות.

"לפני 48 שעות הפכתם לחברים במפלגת 'יש עתיד'"

"אני באמת מודה לכולכם שבאתם, אני מודה לכם על כך שאתם מעדיפים חלומות גדולים על פוליטיקה קטנה, ואני מודה לכם על כך שאתם מוכנים להתחייב לרעיון", פתח לפיד את נאומו בהתרגשות.

"יש הרבה עבודה לפנינו ואני זקוק לכל אחד ואחת מכם, כי הדרך היחידה ליצור שינוי היא להתחיל ללכת ולנסות להגשים את הרעיונות שלך ולא לפחד מאף אחד, לא מאלה שאומרים ששום דבר לא ישתנה, ואל מאלה שאומרים שהפוליטיקה הישנה חזקה מדי, ולא מהציניקנים - הם לא בנו שום דבר, רק אלה שאמרו להם שהם תמימים יצרו משהו בעולם הזה", הדגיש לפיד.

"אני מודה לכם שאתם מעזים לחלום ושבאתם אליי. אני רואה שגם לא מעט מחבריי העיתונאים הגיעו היום ואני שמח על כך, אך אני רוצה להבהיר משהו - זו לא השקת המפלגה", אמר לפיד והוסיף: "אמנם רק לפני יומיים רשם המפלגות אישר אותה, אבל זה לא אומר שאסור לנו לשמוח. כי אנחנו צריכים ליהנות גם בדרך הזו ולעצור לפעמים ולהתרגש ולשמוח, וזו הזדמנות לשמוח, כי לפני 48 שעות הפכתם לחברים במפלגת "יש עתיד"".

"איני סומך על הפוליטיקאים שהוכיחו שאי אפשר לסמוך עליהם"

"באתי הנה היום כדי הציג את פרק המצע הראשון שלנו שעוסק בפרק שירות צבאי ואזרחי ומפרט שירות שווה לכולם. אנו מתייחסים לזה ברצינות, הפרקים יתפרסמו זה אחר זה כדי שהדברים ייצרו דיון ציבורי", הסביר לפיד בנאומו והוסיף: "בחרנו להתחיל בפרק הזה בגלל העימות שמתנהל בכנסת ב'חוק טל', וגם כי אנחנו רוצים למנוע מהנושא הזה להפוך לתעלול הבחירות של מישהו. יש ריח של בחירות באוויר, ובעת הזו כל הפוליטיקאים הופכים לאזרחים מודאגים, ומגלים לפתע שיש לא מעט דברים בישראל שדורשים תיקון. כולם מגלים שצריך מודל חדש. אך הדבר היחידי שהם לא יודעים, זה איזה".

"המצב הקיים לא הגון, לא מוסרי ולא מעשי. הוא מפצל את המדינה לשניים - משרתים ואינם משרתים, שותפים ואינם שותפים, שווים יותר ושווים פחות. סלחו לי אם למרות ההצהרות אני לא סומך על קדימה, העבודה ועל הליכוד שיעשו את העבודה בשבילנו- ציבור משרת, עובד ומשלם המיסים", אמר לפיד.

"איני סומך על אותם הפוליטיקאים כי הם הוכיחו שאי אפשר לסמוך עליהם. כל אחת מהמפלגות עמדה בראש הקואליציה ב-30 השנים האחרונות, והם לא עשו כלום. כל אחד מהם בתורו הרים כבר יד בעבר והצביעו בעד "חוק טל" - הארכת הפטורים ושחרור מאות אלפי צעירים מהשירות. הם ידעו שזה לא מוסרי, מכרסם אותנו מבפנים, ומביא אותנו לאבדון חברתי וכלכלי, ועדיין הרימו את היד".

"אני לא אנטי חרדי - אין פה מסר נגד חרדים"

"אני לא אנטי חרדי, אין פה מסר אנטי חרדי, אנחנו לא יכולים לממן אתכם ולא יכולים לשרת לבד את המדינה. אנו אומרים לחרדים: אתם אזרחים ישראלים כמונו ויש לנו אותן זכויות וחובות", הדגיש לפיד והוסיף: "אנו רוצים להציע מודל שיציע כבוד הדדי, וגם פרנסה - זו לא גזרה משמיים שתמיד תהיו המגזר העני במדינה".

"אנחנו לא רוצים להיכנס עם טנקים לבני ברק, ולהפוך את זה למלחמת אזרחים. אנו רוצים לרוקן את הישיבות מהבטלנים ולא מתאימים. הסדרי 'תורתו אומנותו' הפכה את הישיבה לבית כלא, ולא למקום של לומדי תורה", דברי לפיד.

בהמשך נאומו פנה לפיד גם לציבור הערבי. "אנו מבקשים לשלב גם אתכם בשירות, כחלק מאזרחי החברה. האם תוכלו להיות אזרחים שלמים אם לא תעשו שירות שכזה?", שאל וקרא לערביי ישראל להשתתף בשירות האזרחי "מתוך אמונה שאתם אזרחים שווי זכויות".

"הציניקינים טענו שאני פועל רק בפייסבוק - ואני יצאתי למסע מעמיק בחברה"

"אני מחבק כל מי שיוצא מהבית כי הוא רוצה לקדם משהו", אמר לפיד ופנה לבועז נול, ממנהיגי"מאהל הפראיירים", שישב בקהל. "הפיתרון הוא פשוט: כולם צריכים לשרת, צה"ל לא צריך להיות הגורם שמפלג את עם ישראל, אלא הגורם שמאחד את עם ישראל".

לפיד התייחס לביקורת שהושמעה נגדו בחודשים האחרונים, בדבר כך שהוא פועל רק דרך הפייסבוק. "בזמן שהציניקנים אמרו שאני רק בפייסבוק, יצאתי למסע מעמיק במדינת ישראל, וגיליתי דבר אחד - כל הישראלים רוצים רק דבר אחד, לא לחיות תחת ציניקנים, קבוצות עשירים ומדינה מסואבת, שבה כל אחד דואג לאינטרסים שלו ושל חבריו", אמר.

"הם יודעים שזה מוביל אותם לאבדון, אבל מה שהם לא יודעים זה שהם לא לבד, הם לא יודעים שגם אתם פה ומרגישים וחושבים אותו דבר. אנחנו באים ואנחנו הולכים לשנות את זה, ואני רוצה להזכיר לכם עוד דבר אחד - 'יש עתיד'", סיכם את דבריו לקול תשואות הקהל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת