לבני: לא מצטערת שלא מכרתי את המדינה לחרדים

ציפי לבני הודיעה בהתרגשות על התפטרותה מהכנסת: "עקרונותיי מחייבים אותי לפרוש מקדימה, הכיסא הוא לא הכל". לבני התחייבה להמשיך "להשמיע קול צלול וללא פשרות", ואיחלה לשאול מופז הצלחה בבחירות

ציפי לבני, מי שהייתה יושבת ראש קדימה צפויה להישאר בזירה הציבורית, אך היא טרם יודעת כיצד. בשעה 12:30 היא הגישה את מכתב התפטרותה הרשמי ליושב ראש הכנסת ח"כ ראובן ריבלין ובכך למעשה הכריזה סופית על דרכה בקדימה. את התפטרותה של לבני מהכנסת העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"בעיניי, עד היום אריק שרון מסמל את הרוח של קדימה", פתחה לבני את נאומה כשהיא נרגשת מאוד. "הייתה לי הזכות לעמוד בראש קדימה בבחירות ולקבל את אמון הציבור בדמות אותם 28 מנדטים, וקדימה היום היא המפלגה הגדולה בישראל. ביקשתי להביא למדינת ישראל פוליטיקה אחרת, פוליטיקה שמעדיפה את העקרונות על פני הכיסא, האמצעי לקידום הכלל".

"במשך כל אותן שנים פעלתי לקידום אותן המטרות", המשיכה לבני. "אני לא מצטערת שסירבתי להיכנע לסחטנות פוליטית, לא מצטערת שסיברתי לספסר בכספי מדינה וציבור. לא מצטערת שלא הסכמתי למכור את המדינה כדי להקים ממשלה, לא מצטערת שלא הסכמתי להיות שותפה למדיניות של הממשלה הנוכחית שמדרדרת את מדינת ישראל - למרות המחיר ששילמתי על ההחלטה הזאת. אני לא מצטערת על הנושא שקידמתי וסיברתי להתפשר עליו".

"גם אם הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא עומד בראש סדר העדיפויות של הציבור, בעיני יש צורך מיידי ודחוף להגיע להסדר קבע עם העולם הערבי והפלסטינים", המשיכה יו"ר קדימה היוצאת. "ישראל חיה על לוע של הר געש, שנים שההנהגה שלנו קוברת את הראש בחול, מתעסקת בתרגילים ובספינים - ובזמן הזה האיום רק גובר, ולא צריך ראש שב"כ בשביל לדעת את זה. לאזרחי מדינת ישראל מגיע יותר מהמנהיגים שלהם, והם צריכים לבקש יותר מהמנהיגים שלהם. גם אם האופוזיציה זה מדבר פוליטי, לציבור במדינת ישראל מגיעה בכל נקודת זמן אלטרנטיבה".

"הפוליטיקה זה לא גלגל ענק"

"אני מכבדת את החלטת רוב חברי קדימה שבחרו להחליף אותי בשאול מופז, יש לו את כל הזכות בכך", הדגישה לבני. "הוא זכאי להוביל את קדימה בדרכו, אבל אני חייבת להחליט על המשך דרכי על בסיס עקרונותיי וערכיי. אלו מחייבים אותי בעקבות תוצאות הפריימריז לעזוב את סיעת קדימה בכנסת. תמיד אמרתי שכיסא זה לא הכל, אני עוזבת בשלב זה את הכנסת אבל לא פורשת מהחיים הפוליטיים. מדינת ישראל יקרה לי. אני רואה בשנים האחרונות את ארצי משנה את פניה, ואני נחושה להמשיך ולעשות בדרכי".

"רבים הציעו לי להישאר על הגלגל, אבל מעולם לא ראיתי את הפוליטיקה כסוג של גלגל ענק בלונה פארק, שנועד לגרום הנאה לפוליטיקאים שמרגישים שהם בשיא כשהם מגיעים למעלה", סיימה לבני. "אני אמשיך במאבק, במקום ובדרך שבהם אוכל להמשיך ולייצג את העקרונות והערכים שבהם אני מאמינה ושבזכותם קיבלתי את האמון של הבוחרים. אמשיך להשמיע קול צלול וללא פשרות, בלי השלכות שמלוות מאבקים פוליטיים פנימיים. זוהי דמוקרטיה במיטבה, זהו הביטוי הנכון לרצון הבוחר".

בתום דבריה נשא דברים יו"ר הכנסת ראובן רבלין ששיבח את לבני על פועלה. "אני בטוח שהיא עדיין לא מיצתה את תפקידה בשירות הציבורי", אמר רבלין. "אני בהחלט נרגש ומאחל לה הצלחה".

"סופה של קדימה קרוב מתמיד"

לאחר שח"כ שאול מופז הביס את לבני בבחירות לראשות המפלגה רבים העריכו שהיא כאמור תפרוש, וגם בפגישה שערכו השניים לאחרונה, מופז לא ניסה לשכנע את לבני להישאר ולא הציע לה תפקיד במפלגה. בינתיים מפלגת קדימה לא מרקיעה שחקים בסקרים - אך יו"ר המפלגה מופז מבטיח כי בקרוב יצטרפו למפלגה אישים בכירים שיחזקו אותה.

סגן יושב ראש הכנסת ח"כ דני דנון הגיב על פרישתה של לבני מהכנסת ותקף את מפלגת קדימה. "סופה של קדימה קרוב מתמיד - מפלגת הטרנד חסרת הערכים תמצא את עצמה טובעת במהרה", אמר ח"כ דנון. "בקרוב מאד נראה את חברי הכנסת מקדימה הולכים אחרי לבני שנטשה ספינה טובעת ועוזבים את אותה ספינה זוגות זוגות".

חבר הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה) הביע בפני לבני את הוקרתו על תרומתה לקדימה. "הצטערתי לשמוע על התפטרותה הצפויה של ח"כ ציפי לבני - אני מכבד את החלטתה ומודה לה על תרומתה הרבה להקמתה וביסוסה של מפלגת קדימה", ציין ח"כ פלסנר. "קדימה חשובה ללבני ואני מאמין שהיא תמצא את הדרך להיות חלק מאיתנו גם אם לא בספסלי הכנסת".

בהכנת הידיעה השתתפה רינה מצליח

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת