אביו של ראש הממשלה נתניהו הלך לעולמו בגיל 102

הפרופסור וההיסטוריון בן ציון נתניהו הלך הבוקר לעולמו בגיל 102. צוות מד"א שהוזעק לביתו של נתניהו העניק לו טיפול רפואי ראשוני אך נאלץ לקבוע את מותו. נתניהו היה היסטוריון, עורך ראשי של האנציקלופדיה העברית ופעיל ציוני במחנה הרויזיוניסטי

אבל כבד נפל על משפחת נתניהו: בן ציון נתניהו, אביו של ראש הממשלה נפטר הבוקר בביתו בגיל 102. בן ציון, היסטוריון ישראלי ופעיל ציוני, היה ממנהיגי התנועה הציונית בארצות הברית. צוות מד"א שהוזעק לביתו של נתניהו העניק לו טיפול רפואי אך לבסוף נאלץ לקבוע את מותו. הלוויתו תיערך היום בשעה 17:00 בחלקת ההורים השכולים בהר המנוחות בירושלים. בשל סידורי הביטחון הקהל מתבקש להגיע בשעה 15:30.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהיה קרוב מאוד לאביו, הספיק אמש לבקרו בפעם האחרונה. רק לפני כחודש חגג בן ציון יחד עם משפחתו המורחבת את יום הולדתו ה-102 בביתו שבירושלים.

פרופ' בן ציון נתניהו נולד בשנת 1910 בעיר וורשה בפולין, בשם בן ציון מיליקובסקי, ועלה לישראל עם משפחתו בשנת 1920. בשנת 1944 נישא לצילה, אותה פגש בעת לימודיו בארץ ישראל. בן ציון נתניהו היה אב לשלושה בנים: יונתן (יוני) נתניהו ז"ל שנהרג במבצע אנטבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, וד"ר עידו נתניהו רופא וסופר.

"סמל לציונות צרופה ללא פשרות"

נתניהו היה היסטוריון, עורך ראשי של האינציקלופדיה העברית, ופעיל ציוני במחנה הרויזיוניסטי. במחקריו התמקד בתולדות יהדות ספרד בימי הביניים ובתולדות הציונות. הוא שימש פרופסור ללימודי היהדות באוניברסיטאות שונות בארה"ב, וסיים את חייו האקדמיים כפרופסור אמריטוס באוניברסיטת קורנל.

בשנת 1952 עברה משפחת נתניהו לגור בבית ברחוב הפורצים 4 בירושלים, שם הלך הבוקר בן ציון נתניהו לעולמו.

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ספד לאביו של ראש הממשלה: "בנציון נתניהו היה מגדולי הרוויזיוניסטים, סמל לציונות צרופה ללא פשרות. אני מכיר את בנציון נתניהו מאז שעמדתי על דעתי. זהו איש שקשר את חייו עם ירושלים והציונות, יצק מים על ידיו של זאב ז'בוטינסקי והיה מגדולי הרוויזיוניסטים, חוקר והיסטוריון דגול שייסד בית של ציונות מדינית צרופה, ללא פשרות, ואשר צאצאיו ינקו מהגיגיו ומתפיסת עולמו. בנציון נתניהו מייצג בפרשת חייו פרק בתולדות הציונות וההיסטוריה היהודית".

"אבא יחיד ומיוחד"

ח"כ ציפי חוטובלי שלחה לראש הממשלה בנימין נתניהו את תנחומיה בעקבות מותו של אביו. "בן-ציון ז"ל היה איש אשכולות שחינך את משפחתו על בסיס ערכים והיכרות עם תולדות עמם. העובדה שבין כל הטלטלות אמש הספיק ראש הממשלה לבקר את אביו, מעידה על קשר אמיץ בין אב לבנו, קשר של הכרת טובה על חינוך וערכים".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' פרסמה לאחר ההודעה על מות אביו של רה"מ: "פרופ' בן ציון נתניהו, אבא של ראש הממשלה, הלך היום לעולמו והוא בן 102. הוא היה היסטוריון חשוב, אינטלקטואל, ואידיאולוג ימני. יש לי הערכה רבה לאנשים אידיאולוגיים, גם כשהם בצד השני של המתרס הפוליטי. במברק התנחומים ששלחתי לראש הממשלה כתבתי לו שאבא יש רק אחד, אבל שבמקרה שלו מדובר באבא יחיד ומיוחד שהותיר חותם עמוק על החברה הישראלית ומורשתה. יהי זכרו ברוך".

מפלגת קדימה הודיעה כי בעקבות מותו של פרופ' בן ציון, היא תסיר את הצעת אי האמון בממשלה אותה תכננה להגיש היום. לאחר מכן הודיעו גם האיחוד הלאומי ומרצ כי הן מושכות את הצעות האי-אמון שלהן ולא יגישו אותן היום.

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת