האלימות בכדורגל הישראלי: השוטרים בדרך חזרה למגרשים?

שרת הספורט לימור לבנת הודיעה בדיון בכנסת על הקמת ועדה שתבחן הצבת שוטרים במגרשים, זאת לאחר מקרי האלימות האחרונים בכדורגל. ראש המועצה למניעת אלימות בספורט מתנגד לצעד. לבנת: "חשיבות ההרתעה היא שיהיו הליכים מהירים ככל שניתן"

השוטרים יחזרו למגרשים? שרת התרבות והספורט לימור לבנת הודיעה בצהריים בדיון מיוחד בכנסת כי בכוונתה להקים ועדה שתבחן הצבת שוטרים במגרשי הכדורגל. זאת, בעקבות ההתפרעויות באיצטדיון המושבה בפתח תקווה ובמשחק בסוף השבוע האחרון בין הפועל רמת גן לבני לוד. את הדיון המיוחד בנושא האלימות בכדורגל העברנו בשידור חי.

בדיון בהשתתפות המפכ"ל יוחנן דנינו הדגישה לבנת את חשיבות המרצת ההליכים המשפטיים. "חשיבות ההרתעה היא שיהיו הליכים מהירים ככל שניתן.
עניין ההתרעה הולך לאיבוד ועל כן צריך ליצור מסלול מהיר", אמרה. "כל המערכות צריכות להתגייס לצורך זה".

ראש המועצה לאלימות בספורט, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, דחה בדיון את דבריה של לבנת והתנגד להצבת השוטרים." השחקנים השתוללו אך לאוהדים מגיע צל"ש מסוים", אמר. "איך אנשים בעלי תפקידים מרשים לעצמם לפרוע פרעות בישראל? יש לשקול אם להוריד אותם ליגה אחת למטה. מסכים שיש לזרז הליכים משפטיים ואני בקשריי פועל בדבר הזה".

"אני לא רואה קשר בין הכנסת השוטרים לבין שתי התקריות האחרונות שהיו", הוסיף סטרשנוב, "אלא אם כן הכוונה היא להכניס את המשטרה לתוך המגרש פשוטו כמשמעו, כשיהיה שוטר בכל קרן, ובשערים".

לדבריו השיבה השרה לבנת: "השאלה האם יש להחזיר את השוטרים למגרשים או לא ובאיזה מימון, האם מה שנעשה במהלך השנתיים האחרונות זה הצליח ובאיזו רמה, מעסיקה רבים וטובים מאוד ועל כן סברתי שיש להקים ועדה שתבחן את הסוגיה הזו". 

ביום שישי האחרון, במהלך ריאיון מיוחד לתכנית "אולפן שישי", אמר יו"ר ההתאחדות כי אחד הפתרונות בהם הוא תומך - הוא החזרת השוטרים למגרשים כפי שהיה נהוג עד לפני שתי עונות.

נתניהו תוקף: "יש אלימות - אין כדורגל"

האלימות המשתוללת במגרשי הכדורגל הגיעה גם לסדר יומה של הממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר להידרדרות במצב הכדורגל הישראלי בעקבות האירועים האחרונים וגיבה את פעילותה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת בתחום.

"קיבלתי דיווח משרת התרבות והספורט על הפעולות שהיא נוקטת כדי למגר את האלימות במגרשי הכדורגל שלנו. אני נותן לה גיבוי מלא לצעד הזה. אנחנו חייבים למגר את האלימות במגרשי הכדורגל", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

אחרי שאירועי הספורט עברו להיות מסוקרים בעמודי הפלילים, טוען ראש הממשלה שיש לשים סוף לאלימות הגואה במגרשים. "אנחנו לא יכולים לראות את הבעיטות והאגרופים וההתלהמות הזאת ואנחנו רוצים לראות כדורגל", הוסיף נתניהו. "אם תהיה אלימות - לא יהיה כדורגל. צריך לעקור את האלימות הזאת על מנת להחזיר משחק שאזרחי ישראל, ואני ביניהם, מאוד אוהבים אותו".

שתי תקריות אלימות בסוף השבוע האחרון

התיעוד האחרון של התוקפנות שחדרה לענף קרה שניות אחרי שריקת הסיום במשחק הליגה הלאומית שנערך ביום שישי האחרון בין הפועל רמת-גן לבין בני לוד. סיום המשחק היה אות הפתיחה לקטטה המונית ומכוערת באופן חסר תקדים בין שחקני שתי הקבוצות. יו"ר ההתאחדות אבי לוזון העניק כעבור זמן קצר ריאיון ראשון על ההתרחשויות לחדשות 2, שבו הכריז על כך שמחזור הליגה של השבת הקרובה לא יתקיים כמתוכנן.

פרט לשחקנים, היו מעורבים בקטטה גם מאמנים ואנשי הנהלה. בסיומה עוכב לחקירה מאמן בני לוד סלימאן אזברגה, אחרי שבסרטון מרגעי ההתגוששות הוא תועד בבירור תוקף את כדורגלן הפועל רמת-גן שהיה שכוב על הדשא.

נוסף על כך, גבו השוטרים עדויות מהשופט מאיר לוי ועוזריו ומהשחקנים שנראו בעימות. בתצהיר שמסר לידיהם לוי ציין כי הורה על הרחקתם מהמגרש של 10 שחקנים.

בתקרית נוספת, נעצרו אתמול שלושה אוהדים במשחק בליגה ג' שהתקיים בכפר כבול, לאחר שאוהד של דיר חנא חשף את איבר מינו בפני אוהדי הקבוצה היריבה הפועל בועיינה. שני האוהדים הנוספים נעצרו בחשד להפרות סדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת