מגננה בליכוד: מובילים בלייקים לרה"מ מישראל

בדיקה ברשת החברתית מגלה מאיפה מגיעים האנשים שעושים לייק לפוליטיקאים שלנו. אחרי שבמטה יחימוביץ' דאגו להדגיש שרוב האוהדים של רה"מ מגיעים מארה"ב, במטה משיבים שמספרית, עדיין מספר הישראלים הוא הגדול ביותר בעמוד שלו. בדיקה: מי עושה "לייק" לדפי הפוליטיקאים?

מי עושה "לייק" לראש הממשלה? (חדשות 2)

מלחמת הלייקים: לאחר שגורמים במפלגת העבודה טענו כי בדף הפייסבוק הרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו מספר נמוך של חברים ישראלים, בדיקה שנערכה היום מגלה כי רק 26% מחבריו אכן גרים בישראל. זאת לעומת הדפים של יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' בהם יותר מ-80% מהחברים הם ישראלים.

אתמול הוציא מטה ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודעה בה בישר כי העמוד הרשמי שלו בפייסבוק חצה את רף 200 אלף החברים. במטה של ח"כ שלי יחימוביץ' מיהרו לצנן את השמחה ובהודעה שפירסמו באתר של יו"ר העבודה נטען כי על פי בדיקה שערכו, רק 17% מהחברים בדף הם משתמשים ישראלים. עוד נטען כי 45% מהמשתמשים מושבם בארצות הברית. המטה של יחימוביץ' סייג ואמר כי ביצע את הבדיקה לפני כ-3 שבועות.

מבדיקה שערכנו היום באמצעות מערכת הפרסום של רשת הפייסבוק, המאפשרת למקד ולפלח את הגולשים בין השאר על פי תחומי עניין, טווח גילאים וארץ מוצא עולה כי אכן אחוז הישראלים בעמוד של נתניהו נמוך משמעותית בהשוואה לאלו שמקורם בחו"ל, ועומד על של 26% מכלל החברים בדף. 44% מהחברים בדף מקורם בארצות הברית, והשאר מגיעים ממדינות שונות. 2% מתוכם למשל, שהם כ-5,000 משתמשים, מקורם באינדונזיה.

לשם השוואה, בעמוד הפייסבוק של שלי יחימוביץ', בו חברים כ-20 אלף איש, 86% ישראלים ורק אחוז אחד מהמשתמשים מגיעים מארצות הברית. בדף הפייסבוק של יאיר לפיד המונה כ-53 אלף חברים, 89% ישראלים ו-3% מארצות הברית.

מוכרים בחו"ל

במקרה של פוליטיקאים ישראלים המוכרים גם בחו"ל, משתנה החלוקה בהתאם. כך למשל בדף של ח"כ ציפי לבני, עד לא מכבר יו"ר קדימה, שנבחרה בחודש שעבר להיות בין 150 הנשים המשפיעות בעולם בדירוג שערך המגזין ניוזוויק. אצל לבני, 56% מהחברים הם ישראלים, 4% מארצות הברית, 4% איטלקים ו-2% מצרפת.

בדף הלועזי של הנשיא שמעון פרס אותו השיק במסיבת עיתונאים מתוקשרת עם מייסד הרשת החברתית מארק צוקרברג, בעת ביקורו בארצות הברית, חברים כיום למעלה מ-60 אלף איש. 56% מתוכם מקורם בישראל, 19% מארצות הברית ו-3% צרפתים. לנשיא פרס גם דף ישראלי בשפה העברית המונה כ-28 אלף איש.

את הבדיקה שערכנו, ביצענו לשם השוואה גם על הדף הרשמי של חדשות 2, בו חברים כיום כ-220 אלף חברים. בבדיקה שערכנו, נמצא כי 86% מהחברים הם ישראלים. הנתון תואם את הנתון הריאלי החשוף למנהלי הדף.

אנשי נתניהו: עומדים מאחורי הלייקים

מתנועת הליכוד מסרו בתגובה לטענות המטה של יחימוביץ' מאמש כי"הנתונים שהעלתה אינם נכונים בעליל". בנוסף, אומרים בליכוד ש"מספר הלייקים מישראל בדף הפרופיל של ראש הממשלה הוא הגבוה ביותר מכל אישי הציבור. רק ביממה האחרונה קרוב ל-2,000 איש מישראל הצטרפו לדף הפייסבוק בעקבות הפרסום של יחימוביץ'".

עוד הוסיפו בליכוד כי "רה"מ פונה לכל אחד בארץ ובחו"ל וזו הסיבה שכל סטטוס מתורגם לאנגלית, וחבל ששלי עוסקת בזירה הישראלית בלבד למטרות בחירות, בעוד רה"מ נתניהו משתמש בזירה הבינלאומית למטרות של הסברה למען מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת