העליון דחה את עתירת ח"כ זועבי

ברוב של 4 מול 1 דחו שופטי ביהמ"ש העליון את עתירתה של ח"כ חנין זועבי נגד החלטת ועדת האתיקה להרחיקה מדיוני הכנסת. את עיקר קביעתם ביססו השופטים על התבטאותיה המקוממות של זועבי, כמו גם על העובדה כי בעקבות התפזרות הכנסת ה-19 - הפכה החלטת ועדת האתיקה לחסרת תוקף. זועבי בתגובה: "בג"צ נכנע ללחצים פוליטיים"

ברוב של ארבעה שופטים מול אחד, דחה היום (רביעי) בית המשפט העליון את עתירתה של חברת הכנסת חנין זועבי נגד החלטת ועדת האתיקה של הכנסת להרחיקה לחצי שנה מדיוני מליאת הכנסת בשל התבטאויותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהכרעתם קבעו השופטים כי לנוכחהתבטאויותיה הקשות של ח"כ זועבי אין הם מוצאים סיבה להפוך את החלטת ועדת האתיקה של הכנסת בעניינה. "נוכח דבריה הקשים של העותרת והעיתוי שבו נאמרו, ולאחר שחלק ניכר מתקופת העונש היה בימות פגרה, אין מקום להתערב בשיקול הדעת הרחב המסור לוועדת האתיקה", נימקו השופטים והוסיפו כי לאור פיזור הכנסת ה-19 מאבדת הנחיית ועדת האתיקה את תוקפה הלכה למעשה.

חלק מהביקורות הושמעו כבר במהלך הדיון אתמול, בין השאר על ידי השופט חנן מלצר שאמר כי אין תקדים לכך שחבר פרלמנט קורא להטיל מצור על המדינה שבה הוא חבר.

בתגובה להכרעת בג"צ, טענה זועבי כי השופטים מעלו בתפקידם להגן על זכויות האזרח במדינה. "נבחרתי לכנסת בזכות ולא בחסד", אמרה זועבי. "על בג"צ היה להגן על זכותי להביע דעות פוליטיות שאינן קונצנזוס, כמצופה מהסמכות הגבוהה ביותר של שלטון החוק".

בנוסף האשימה חברת הכנסת את שופטי העליון בכניעה ללחצים פוליטיים ובחוסר אתיקה. "לצערי, בג"צ נכנע ללחצים פוליטיים במקום לייצג את החוק ולהגן על זכות הייצוג השווה של כל האזרחים, זאת על אף שוועדת האתיקה חרגה מסמכותה ופעלה בחוסר אתיקה מוחלט ובבריונות פוליטית ופרלמנטרית חסרת תקדים, על מנת להשתיק אותי - ולא רק אותי, אלא את חופש הביטוי וחופש המחאה של האזרחים הפלסטינים למחות על חוסר שוויון, דיכוי, גזענות ואפלייה".