שר החוץ ליברמן: פינוי "בית המכפלה" מערער את הקואליציה

יממה אחרי שהבהיר כי "אינו בן ערובה" של הממשלה, ממשיך שר החוץ לשגר מסרים מאיימים לעבר העומד בראשה. הוא תקף בחריפות את פינוי "בית המכפלה" ואמר כי הטיפול בפרשה "התנהל בצורה שגויה - מתחילתו ועד סופו"

שר החוץ אביגדור ליברמן תוקף בחריפות את ראש הממשלה ושר הביטחון: לאחר שכוחות הביטחון פינו את "בית המכפלה" מיושביו, מדגיש ליברמן כי הדבר מערער את יציבות הקואליציה. 

שר החוץ התייחס היום לפינוי המתנחלים מ"בית המכפלה", ולסערה שפרצה בעקבותיו: "כל הטיפול בפרשת 'בית המכפלה' בחברון, מתחילתו ועד סופו, התנהל בצורה שגויה, הן מבחינה מהותית והן מבחינה קואליציונית". בנוסף דרש ליברמן יחד עם מספר שרים להפקיע את סמכויותיו של ברק בנוגע לניהול סוגיות הקשורות ביהודה ושומרון.

"אי אפשר להשתמש בטענה של קדושת זכות הקניין בכדי לפנות יישוב שלם שהוקם לפני 13 שנה, ומנגד לא לכבד את זכות הקניין כשמדובר ברכישת בית בחברון על ידי יהודים. הטיפול של משרד הביטחון בנושא ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון נועד להלהיט את הרוחות ולא בכדי לתת מענה לביטחונם של אזרחי ישראל הגרים שם", הדגיש ליברמן.

בנוסף, הבהיר ליברמן כי לצעד זה יהיו השלכות על הממשלה: "המדיניות הזו מערערת את היציבות הקואליציונית ופוגעת ביכולת של מרכיבי הממשלה השונים לחיות זה לצד זה. הפתרון היחיד שיכול להחזיר את היציבות הוא העברת כל הסמכויות בנושא ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון לועדת שרים מיוחדת שתשקף נכונה את דעת הרוב בממשלה ובציבור".

רה"מ: "אמשיך לתמוך בהמשך ההתיישבות"

כוחות גדולים של משטרה כיתרו בצהריים את הבית והשלימו את מבצע הפינוי של דיירי הבית, שנמצא סמוך למערת המכפלה בחברון. ההחלטה על הפינוי התקבלה הבוקר, בהתייעצות בין ראש הממשלה נתניהו לברק. שר הביטחון דיווח כי משיקולים מבצעיים יש לפנות את הבית היום.

ראש הממשלה, לדברי גורמים בלשכתו, ביקש שכוחות הביטחון ישמרו על הבית וביקש להבטיח כי אם המערכת המשפטית תקבע כי הם יוכלו לשוב לבית - מערכת הביטחון לא תמנע זאת משיקולי ביטחון. לדברי אותם גורמים, ברק נענה להנחיית ראש הממשלה. נתניהו אמר לאחר מכן: "אמשיך לתמוך בהמשך ההתיישבות ביהודה ושומרון בכלל וביישוב היהודי בחברון בפרט".

מאות שוטרי יס"מ ומג"ב ניצלו את גורם ההפתעה והשתלטו על הבית בתוך זמן קצר. במקביל, בודדו השוטרים את המתחם סביב הבית כדי למנוע מגורמי ימין להפריע לפינוי. לאחר שהושגה שליטה במקום, הורו הכוחות לדיירי הבית להתפנות מרצון, והודיעו כי מי שיישאר בבית יפונה ממנו בכוח.

דקות ספורות לאחר מכן פרצו הכוחות לבית. למקום הגיעו גם צוותים של מגן דוד אדום שנערכו מחוץ למבנה, אולם כעבור זמן קצר עשרות הדיירים הוצאו מהמבנה ללא עימות עם השוטרים וללא תקריות אלימות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת