יעלון תוקף את ברק בפרשת בית המכפלה: "מבעיר מדורות"

בעוד תושבי "בית המכפלה" נהנים מארכה עד לפינוי הצפוי, שרי הממשלה לא מפסיקים להתקוטט: לאחר שהשר יעלון קרא להפקיע את הסמכויות בטיפול בנושא מידי שר הביטחון, תקפו גורמים בסביבת ברק: "מי שהכריז על עצמו יורש של נתניהו, התחיל את מסע הפריימריז שלו בקריצות לעבר פייגלין"

הבית הסמוך למערת המכפלה בחברון הפך לנושא שמפלג את הממשלה: השר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון תוקף את התנהלותו של שר הביטחון אהוד ברק בנושא פינוי הבית וקורא להקים צוות שרים מצוצמם שידון בעתידו. ברק, מצידו, לא טומן את ידו בצלחת ומקורביו טוענים כי "יעלון מערבב שיקולים פוליטיים זולים לצורכי פריימריז".

בדברים שאמר יעלון בשיחות סגורות הבוקר, כינה המשנה לרה"מ את ברק "לעומתי לממשלה ולהתיישבות ביהודה ובשומרון. כל מה שהוא עושה זה להבעיר מדורות. צריך להפקיע מידיו את המנדט בטיפול בהתיישבות ביו"ש לטובת צוות שרים. הוא לא פותר בעיות ולא חותם על תב"עות".

השר יעלון הוסיף כי "מחובתנו לבדוק את חוקיות המסמכים בבית בחברון, אבל צריך לבקש מהתושבים שימתינו עד לסיום הבדיקה ואז לאשר להם כניסה כי אין כאן בעיה ביטחונית או מדינית. צריך לבדוק".

בסביבת ברק לא נותרו אדישים למתקפה ואמרו הבוקר בתגובה כי "האיש שהכריז על עצמו שלשום כיורש של בנימין נתניהו התחיל את מסע הפריימריז שלו בקריצות לעבר מתפקדיו של משה פייגלין בליכוד. מצער שהשר יעלון מערבב שיקולים פוליטיים זולים לצורכי פריימריז בהחלטות מערכת הביטחון, תוך פגיעה באחריות הממשלה להגנת הדמוקרטיה ושלטון החוק".

בתום פגישה שערך אמש ראש הממשלה עם שר הביטחון, שבה נכחו גם יעלון והשר בני בגין, מסתמן הסכם לפינוי בית המכפלה בחברון. גורמים מדיניים מסרו כי בתום פגישה בין רה"מ נתניהו לשר הביטחון ברק נקבע כי הבית יפונה לקראת סוף החודש.

הבית יפונה תוך 30 יום

צו הפינוי שהוציא המינהל האזרחי ל-15 המשפחות בחברון נכנס לתוקפו כבר בשעה 15:00 אחה"צ, אבל בפועל דבר לא קרה. ראש הממשלה כינס אמש דיון בנושא הפינוי עם שר הביטחון, בו השתתפו גם השרים בני בגין ומשה (בוגי) יעלון.

תחילה נמסר כי בדיון לא התקבלה כל החלטה, אך גורמים מדיניים מסרו כי אם חוות הדעת המשפטית תקבע כי כניסת המתנחלים לבית המכפלה לא הייתה חוקית - יפונה הבית בתוך 30 יום, לקראת סוף החודש.

מוקדם יותר אתמול תקף שר החוץ אביגדור ליברמן את השר ברק ואמר שההחלטה לפנות את הבית היא טעות חמורה, שעלולות להיות לה השלכות על הקואליציה. ביום שני בלילה ביקש רה"מ משר הביטחון להקפיא את ההכנות לפינוי בית המכפלה. לטענתו, על המתנחלים למצות את כל ההליכים המשפטיים שעומדים לרשותם.

בינתיים תושבי הבית לא מראים סימני דאגה ובטוחים כי בסופו של דבר לא יפונו. אמש ערכו התושבים טקס חנוכת בית במקום. מנגד טוענים הפלסטינים כי לבית יש עשרות בעלים וכי המסמכים המוכיחים רכישה לכאורה הם מזויפים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת