הילד מטהרן שרוצה להיות ראש ממשלה

מהילדות באירן, דרך הנחישות בשירותו הצבאי שהובילה אותו עד לכס הרמטכ"ל, חייו הפוליטיים וניצחונו בבחירות המקדימות במפלגת קדימה, שאול מופז תמיד האמין בעצמו ואף פעם לא ויתר. מיהו יושב הראש החדש של המפלגה הגדולה בישראל?

שאול מופז נולד לפני 64 שנים באירן ובגיל 9 עלה ארצה עם משפחתו ישירות לעיר אילת. מופז הצעיר למד והתחנך במושב נהלל כ"ילד חוץ", ושנה לפני מלחמת ששת הימים, התגייס לצה"ל והתנדב לצנחנים. הוא התקדם בתפקידים בתוך החיל, עד שפיקד על החטיבה.

במהלך שירותו בצבא, ניסה מספר פעמים לצאת לקורס קצינים ונדחה בגלל היעדר נתונים, אולם תפקודו בפעילות המבצעית פילס לו את כל הדרך עד ללשכת הרמטכ"ל. מכהונתו הצבאית, זכורים במיוחד "מארב מופז", "המופזית" (התקן הפלסטיק של המחסנית) וכמובן - הסיכול הממוקד. בעת שירותו כרמטכ"ל, פיקד מופז על מבצע "חומת מגן", וכן על נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000.

בסוף אותה שנה, פשט מופז את המדים, ומונה לשר הביטחון בממשלת שרון. מופז הצטרף לליכוד וזכה לפופולאריות, אבל בגלל חוק "תקופת הצינון", לא נכנס לכנסת והמשיך לשמש כשר ביטחון גם בתקופת ההתנתקות.

הזגזוג עלה לו בתיק הביטחון

לאחר שרה"מ שרון פרש מהליכוד והקים את קדימה, החליט מופז להישאר, "בית לא עוזבים", הוא אמר בזמנו. אולם, יומיים חלפו והוא כבר נשמע אחרת לגמרי, כשהתבטא בחריפות נגד מפלגתו ואמר "הליכוד קיצוני".

הזגזוג וההצטרפות המאוחרת לקדימה, עלו למופז בתפקידו. בממשלת אולמרט הוא מונה לשר תחבורה ונאלץ לראות את עמיר פרץ ממפלגת העבודה תופס את מקומו בקריה ומנהל את מלחמת לבנון השנייה. עם התפטרות אולמרט, ביקש מופז לשוב לחזית והתמודד מול לבני בפריימריז. כמעט אף אחד לא נתן לו סיכוי, אבל מופז - חשב אחרת וניבא לעצמו ניצחון עם 34% מהקולות.

להפתעת כולם, הוא אכן היה קרוב, אבל 431 קולות הכריעו את הכף לטובת לבני. אולם, אותו יום היה גם יריית הפתיחה לבחירות המקדימות שנערכו אתמול. הפעם, התוצאה הייתה חד משמעית. מהיום לפנות בוקר, שאול מופז הוא באופן רשמי יו"ר המפלגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת