יושב ראש קדימה החדש: שאול מופז

3 שנים אחרי נצחונה של ציפי לבני בפריימריז הקודמים, למפלגת האופוזיציה הגדולה יש מנהיג חדש. על פי תוצאות האמת ובתום ספירת מלוא הקולות, זכה שאול מופז בהפרש ניכר עם 61.7% מהקולות לעומת 37.2% בלבד לציפי לבני. מופז בנאום הניצחון: "נחזיר את ישראל לדרך הנכונה", לבני: "בירכתי את מופז, עכשיו הולכים לישון"

אחרי אריאל שרון, אהוד אולמרט וציפי לבני, הגיע הלילה הגדול של יושב הראש החדש של מפלגת קדימה: ח"כ שאול מופז. ספירת הקולות בפריימריז הסתיימה, ובתום ספירה של 100% מהקולות - זכה מופז בניצחון גדול לעומת תבוסה כואבת לציפי לבני. אחוז ההצבעה הכולל: 41%. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו משדר מיוחד ממטה המפלגה עם פרסום תוצאות האמת.

תוצאות האמת הסופיות חשפו הפרש ניכר לטובתו של מופז - 61.7 אחוזים למופז לעומת 37.27% בלבד לציפי לבני. עבור הרמטכ"ל לשעבר הצביעו 23,987 מבעלי זכות ההצבעה, לעומת 14,519 קולות לשרת החוץ לשעבר. בין היתר נרשמו ניצחונות מרשימים למופז במגזר הערבי, חולון, ירושלים, אשקלון, אשדוד וראשון לציון.

יושב הראש הנבחר הגיע למטה קדימה רק אחרי השעה 2 בלילה, כשכבר היה ברור שנצחונו מובטח, והמתין עם נאומו עד לפרסום התוצאות הסופיות על-ידי השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין, יו"ר ועדת הבחירות.

נאום הניצחון: "הערב הזה קדימה ניצחה"

"אם יש דבר אחד שאני רוצה שתזכרו מהערב הזה, הוא שהערב הזה קדימה ניצחה", פתח מופז את נאומו. "קדימה ניצחה ואני אוהב כל אחד ואחת מכם על הדרך המשותפת. קצרה היריעה להודות לכולם, אבל לעולם לא אשכח את מה שעברנו יחד – זו נבחרת מנצחת. אני מודה לשופטת בקנשטיין על ניהול הבחירות. מעל לכולם אני רוצה להודות לרעייתי אורית, בלעדייך לא הייתי כאן היום".

היו"ר הנבחר המשיך: "הערב הזה מסמן את התגבשותה של החלופה השלטונית, החלופה הערכית וחלופת הדרך לממשלה הכושלת והרעה של בנימין נתניהו. מהערב הזה יוצאת קדימה אחת. קדימה שהיא מובילת האופוזיציה ומחדשת התקווה של רוב רובם של אזרחי ישראל לדרך אחרת. קדימה היא הערובה שלא אבדה תקוותנו, ושלתקווה יש חלופה פוליטית חדה וברורה. מהערב הזה יש קדימה אחת, ואנחנו יוצאים מאוחדים לקרב על דרכה של המדינה, על ערכיה וצדקת דרכה. אנו יוצאים שלובי זרועות קדימה. חברי הסיעה, ללא קשר למטה אליו השתייכו, שותפים מלאים למאמץ של קדימה".

בשלב זה פנה מופז למפסידה בפריימריז. "זו לא הייתה התמודדות קלה, אבל כל זה מאחורינו", אמר. "אני קורא לציפי לבני להתייצב איתנו במערכה הזאת. אני רוצה לומר לך: ציפי, מקומך איתנו. מהערב הזה אנחנו יוצאים ביחד".

"אזרחי ישראל, האיומים הם רבים, הם היו כאלה מאז שחר ימי הציונות, מול אויב חיצוני תמיד היינו ישראל אחת ועמדנו יחד מול המבקשים להשמידנו, שכם אל שכם. לצד האיומים החיצוניים קיים איום קיומי נוקב מבית – ישראל מאבדת את אמון אזרחיה, משלמי המסים העובדים, המתפרנסים, המשרתים".

"אני מכריז בזאת כי בכוונתי להוביל את ישראל אל סדר אזרחי חדש", המשיך המנצח הגדול של הפריימריז. "בחירתי היא ראשית המערכה להחלפת השלטון בישראל, יחד נכונן סדר חברתי חדש – זו מערכה על דמותה וצביונה של מדינת ישראל, מערכה שאנחנו חייבים לנצח בה, ורק ביחד ננצח. אנחנו נשנה את המשוואה ונחזיר את התקווה לאזרחי ישראל, יחד נחזיר את ישראל לדרכה הממלכתית, לדרך החוק והסדר, לדרך הממלכתיות. 3 שנות ממשלת נתניהו הסיטה את ישראל מדרכה, קדימה חזקה ומאוחדת תחזיר את ישראל לדרך הנכונה".

"נוביל להסדר מחודש במרכזו שירות לכל: אלה בשירות צבאי משמעותי יהיו זכאים לקבל מהמדינה יחס מועדף, אנחנו נחייב כל נער ונערה למלא את חובותיהם כלפי החברה והמדינה, נבטיח שזכות לקורת גג להשכלה וחיים בכבוד למשפחה התבגרות ושיבה טובה יהיו ברי השגה לכל", המשיך מופז. "נחזיר את הכבוד לאדם העובד נביא לסיום חרפת מעמד העובדים העניים בישראל כי אין חרפה גדולה מזו. נאפשר הזדמנות שווה לכל אזרחיה: גברים, נשים, ערבים, דרוזים, כל הדתות. הזדמנות שווה להשכלה פרנסה הצלחה כי כולנו ישראלים. קדימה לא תוציא את שם ביטחון המדינה לשווא. אין ביטחון צבאי ללא ביטחון חברתי ואיתנות קהילתית".

"אזרחי ישראל, מסכת חיי פרוסה לפניכם. התחלתי כעולה חדש, הייתי ילד בן 9, חוויתי את הקושי העצום של עלייה, הסתגלות, קליטה והתבססות בארץ חדשה. גדלתי כילד חוץ בפנימייה בנהלל ומשם ל-40 שנות שירות בצה"ל, רמטכ"ל, משרד הביטחון, תחבורה ומאבק על דרך המדינה מהאופוזיציה. קיבלתי שוויון הזדמנויות, ואני אעניק לצעירים שוויון לכולם. בקרוב נשב לשולחן הסדר, ונספר ביציאת מצרים. היום מתחיל המסע שלנו לחירות חברתית אמיתית, וביחד ננצח", סיכם מופז לקול תשואות הפעילים.

לבני: "איחלתי למופז בהצלחה, עכשיו הולכים לישון"

במטהו של שאול מופז החלו בחגיגות הניצחון הרבה לפני תוצאות האמת, כשהחלו להתברר מימדי הניצחון. במטה לבני, לעומת זאת, מורגשת אווירת נכאים. המפסידה עצמה התקשרה אל מופז סמוך לשעה 1 בלילה, ובירכה אותו על ניצחונו.

"התקשרתי לשאול מופז ואיחלתי לו בהצלחה, אלה התוצאות", הודתה לבני. "אני רוצה להודות מעומק הלב לכל אותם מתנדבים מדהימים שחלק מהם נמצאים כאן, לחברי קדימה ואזרחים שנתנו בי את אמונם והעניקו לי הרבה מאוד אהבה במהלך הדרך הזו. אלה היו חודשיים ארוכים, זה היה יום ארוך ורציתי לעדכן את הציבור שהתקשרתי ובירכתי את שאול מופז. עכשיו הולכים לישון".

לבני הודתה גם לפעילי המטה שלה. "אתם הפנים היפות של ישראל", אמרה. "אני אסירת תודה לכל אחד ואחת מכם, על החיבוק, האמונה והחברות. אני מאמינה שלמדינה מגיעה מנהיגות שראויה לכם. קיבלתי בחיי החלטה עקרונית ללכת עד הסוף, ובחרתי בדרך שלא מקובלת בפוליטיקה - להגיד לא לסחטנות".

"כולם כולל כולם יתייצבו ויברכו את שאול מופז"

יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק, אמרה לחדשות 2 כי "שוחחתי עם מופז, שאול דיבר איתי כבר והוא מתכוון להגיע מיד אחרי שהשופטת תאמר את דברה. אנחנו לא עומדים בפני פילוג. כולם כולל כולם יתייצבו ויברכו את שאול מופז, וכולנו נעמוד מאחוריו. יש לנו הרבה עבודה. מהלילה הזה האחריות משותפת לכל חברי קדימה ולכל המתפקדים, כי המפלגה הזו איננה רק של מנהיגיה".

אחת התומכות הגדולות של מופז, ח"כ רוחמה אברהם-בלילא, אמרה: "יש לנו יו"ר חדש, היום נעשה מהלך היסטורי - מהלך שנועד להחלפת יו"ר אופוזיציה כשאין בחירות כלליות. הייתה הכרעה ברורה וביום שלמחרת אנחנו צריכים את הכוח להביס את ממשלת נתניהו. ללבני יש זכויות רבות בקדימה ואני מקווה שהיא תקבל את ההכרעה למען מדינת ישראל והמפלגה שהיא הייתה ממייסדותיה".

לעומתה, אמר ח"כ נחמן שי הנמנה על מחנה המפסידים, כי "זהו ניצחון גדול לשאול מופז ויש לברך אותו ולצפות שהוא יידע להוביל את קדימה. אני נשאר בקדימה, ואני מקווה שנדע לפעול כולנו ביחד ושלא נחמיץ את ההזדמנות. אני חושב שלבני תישאר ואם אני יכול לייעץ לה – לא לקבל שום החלטה עכשיו, לחשוב ולשתות מים".

יחימוביץ': "מופז אדם ראוי שתרם רבות למדינה"

גם ברחבי הקשת הפוליטית החלו לזרום הברכות ליושב הראש החדש של קדימה. יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', היתה הראשונה לברך ופירסמה בפייסבוק את התגובה הבאה: "ברכות לשאול מופז על היבחרו לראשות קדימה, מדובר באדם ראוי שתרם רבות למדינה. אני מקווה שגם ציפי לבני לא תפרוש, יש לה מקום של כבוד במערכת הפוליטית. קוראת למצביעי קדימה, בלי קשר לתוצאות, לחזור או להצטרף לעבודה בראשותי".

גם סיעת העצמאות, בראשה עומד שר הביטחון אהוד ברק, הודיעה כי היא "מברכת את שאול מופז על בחירתו ליו"ר מפלגת קדימה ועל התמיכה הרחבה לה זכה".

בהכנת הכתבה השתתפו יוסי זילברמן, עזרי עמרם, רינה מצליח ועמית סגל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת