הבוקר: הממשלה צפויה לאשר דיור בר השגה

אחרי חודשים ארוכים של מחלוקת פוליטית, צפויים היום השרים לאשר את חלקו האחרון של דוח טרכטנברג שייקבע כי בחצי העשור הקרוב תשווק הממשלה מאות אלפי יחידות דיור - תוך מתן דגש על אזורי הביקוש. נוסף על כך, יוכפל המס על דירות רפאים

הממשלה תאשר היום את הפרק האחרון בדוח ועדת טרכנברג, הכולל את ההמלצות בתחום הדיור. המסמך אינו תואם באופן מלא את הציפיות ממנו, וערב עלייתו לדיון ניתן להגדירו כפרק שנכתב "ברוח" הוועדה. בולט מכל חסרונו של הקריטריון הקובע זכאות לדיור בר השגה במצב של מיצוי כושר ההשתכרות. על סוגיה זו לא יצביעו היום השרים.

המחלוקת סביב הנושא היא שגרמה לכך שהפרק הנוכחי הוא האחרון שמובא להצבעת שרי הממשלה. במשך חודשים רבים נדחה הדיון עליו פעם אחר פעם, בעיקר בשל מחלוקת פוליטית עם השותפה המרכזית בממשלה - ישראל ביתנו. במפלגתו של ליברמן סירבו בתוקף לאפשר את אישור הפרק מבלי שזה יכלול את קביעת תנאי הזכות בהתאם למיצוי כושר ההשתכרות.

הסאגה בנושא הסתיימה אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח לגבש הסכמה מול ישראל ביתנו - שתאפשר את הצבעת שרי הסיעה בתמורה למתן הטבות לבני אוכלוסיות חלשות ועולים חדשים בגובה כמיליארד שקלים. בכך הצליח נתניהו להסיר את המכשול, ועל כן נראה כי לא מן הנמנע שהמסמך ייזכה היום לאישור ברוב קולות.

עיקר ההמלצות בפרק שיאושרו היום על ידי השרים:

  • שיווק 187,000 יחידות דיור על ידי הממשלה בחמש השנים הקרובות, תוך מתן דגש על אלו הממוקמות באזורי הביקוש.
  • מתוך אותן הדירות - 40,000 יחידות דיור בר השגה - שיוענק בתנאי שכירות ארוכת טווח לדירות קטנות.
  • הכפלת מסי הארנונה על 45,000 דירות הרפאים בישראל.

באמצעות כל אותם המהלכים, מקווים בממשלה להביא לשיפור המצב בשוק הדיור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת