יאיר לפיד: "פוליטיקה - הקריירה האחרונה שלי"

באחד מהנאומים הנרחבים ביותר שלו פרש הערב יאיר לפיד את משנתו ואת חזונו בפני קהל המועדון העסקי-אקדמי באוניברסיטת ת"א. לפיד התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני ("מדינת כל אזרחיה - סוף המדינה הציונית"), קרא לשנות את שיטת המשטר ותבע להילחם בשחיתות. "הפוליטיקה היא הקריירה השנייה שלי. לא תהיה שלישית"

"אקדיש לפוליטיקה את חיי". יאיר לפיד (חדשות 2)

המצע של יאיר לפיד - הפוליטיקאי הטרי נשא היום דברים במועדון העסקי-אקדמי של אוניברסיטת תל אביב והתייחס בהרחבה למגוון נושאים שעומדים על הפרק במציאות הישראלית. אולי בשל הלחימה בדרום בחר לפיד לפתוח את נאומו בהתייחסות לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"אני האחרון שיטען שיש לסכסוך הישראלי-פלסטיני פתרון פשוט, אבל כל אדם שפוי והגון במדינה יודע מהם הפרמטרים הבסיסיים עליהם אנו מדברים. שרון קרא לזה ויתורים כואבים, נתניהו קרא לזה שתי מדינות לשני עמים. זה אותו הדבר. הטרגדיה הגדולה היא שאנחנו כולנו יודעים איך זה ייגמר. רק שאנו לא יודעים כמה זמן יעבור וכמה אנשים ימותו, אז בינתיים אנחנו נותנים לקיצונים מהימין והשמאל להעלות שורה של פתרונות הזויים שיובילו למדינת כל אזרחיה - סוף המדינה הציונית".

"אני לא רוצה לשלוט על 3.5 מיליון פלסטינים. אני לא אנטי ציוני, אני פשוט לא רוצה לחיות במדינת כל אזרחיה אלא במדינה יהודית. אני לא מוכן שנשאיר את הבעיה הזו לדור הבא. זה לא הוגן. הילדים שלנו יודעים שאנו נוהגים בהם בחוסר הגינות והם יקומו וילכו אם לא נעשה כלום".

"לשנות את מערכת ההפעלה של המדינה"

בהמשך נאומו התייחס לפיד לדרך שעשה מאז החליט לרוץ לפוליטיקה. "חלק מהמשימה הזו היא להפוך את הפוליטיקה שוב לרלוונטית. אתם לא בפוליטיקה כי שכנעתם את עצמכם שאין מה לעשות, שמה שלא תעשו, המערכת כל כך עקומה ומושחתת, ואם רק תנסו אז יסתערו עליכם גדודים של פוליטיקאים קטנים וציניים וייקחו את כל הכוונות הטובות שלכם ויעקרו אותן. מה שאתם מרגישים זה שלא כדאי לכם להצטרף לפוליטיקה כי אז יעשו לכם בדיוק מה שבחודשיים האחרונים ניסו לעשות לי", אמר וזכה לתשואות מהקהל. "אחרי שעברתי את זה, אני אומר לכם שאין לכם ממה לפחד. הם לא כאלה מוכשרים".

"צריך לשנות את מערכת ההפעלה של המדינה", המשיך לפיד. "בשביל זה צריך 4 תיקונים: התיקון הראשון הוא שינוי שיטת המשטר. השיטה מאפשרת למפלגות קטנות להחזיק את המדינה כבת ערובה. בהקשר הזה יהיו 3 שינויים בחודשים אחרי הבחירות: ראש המפלגה הגדולה יהיה ראש הממשלה. ככה יצטרכו להצביע למפלגות גדולות. השינוי השני הוא שאחוז החסימה יהיה 6%. למה? כדי שהמפלגות המגזריות יתאחדו, כדי שלא יהיה מצב כמו היום, שהמפלגות הערביות הקטנות עושות תחרות מי יותר לאומני. השינוי השלישי הוא שהפלה של הממשלה באי אמון תצריך רוב של 65%".

"התיקון השני הוא שצריך לבטל את חוקי האפליה - את חוק טל והחוק שפוסל לימודי ליבה. אני לא מתרשם מהקולות שעושות קדימה והעבודה, כי שנים הן היו בשלטון והייתה להן הזדמנות לשנות את החוק והן לא עשו כלום אז אין סיבה להאמין להן שהן יעשו משהו הפעם. גם נתניהו רק ישלוף שפן זמני כדי לעבור את הבחירות בשלום. צריך לבטל אותם וליצור מודל שירות אמיתי בו כל אזרח משרת בצבא או בשירות אזרחי ואז הולך לעבוד. וצריך להגיד לחרדים: אנחנו לא אנטי חרדים ואין בנו שנאה ואין סתירה של עקרונות היהדות ברעיון של עבודה ותרומה לקהילה".

"הפוליטיקה היא הקריירה השנייה שלי - לא תהיה שלישית"

בהמשך דבריו תקף לפיד את תופעת השחיתות במדינה: "הדבר השלישי - מלחמה בשחיתות, גם בהון השחור. אני בעד פריצה זמנית של התקציב. נפעל כדי שתוך כדי שינוי נעלה את תקציב המשטרה ל-4% מתקציב המדינה. ממשלה של 40 שרים וסגני שרים זו גם שחיתות, חברות ציבוריות שכולם חברי מרכז ובני משפחה זו גם שחיתות ואם בכל פעם שרוצים להעביר משהו בועדת הכספים צריך לשלם מס למפלגה שהיו"ר בא ממנה - זו גם שחיתות".

"אל תגידו שזה בלתי אפשרי ושזה לא יקרה. הייאוש, הרמת הידיים והציניות הן רעות חולות ולא מובילות אתנו לשום מקום טוב. תסתכלו על ההיי-טק, תסתכלו על המחאה. על מה זה היה? מאות אלפי אנשים קמו ואמרו: 'אכפת לי'. נתעקש ונסביר שגם לנו יש אלוהים ולא מוותרים כי אנחנו נלחמים על הבית שלנו. אני פה להזכיר לכם שאנחנו הרוב פה, לא סקטור. משלמי המסים, הישראלים היצרנים אינו סקטור אלא הרוב והגיע הזמן שנקח את העניינים לידיים".

לפיד הדגיש בנאומו כי אין לו כל כוונה לנטוש את הפוליטיקה במקר של כישלון בבחירות. "הפוליטיקה היא הקריירה השנייה שלי. לא תהיה שלישית. אקדיש לזה את כל חיי. התפקיד שלי הוא להסיר את מסך הייאוש שירד עליכם, לסייע לכם לשגשג, ולשכנע אתכם שזה אפשרי. כי אני רוצה שתהיה ממשלה יעילה שצמצמה את הבירוקרטיה ותקפיד לשרת את האזרח - המעסיק שלה הוא הציבור והיא עובדת בשבילו".

"אני רוצה לחיות במדינה שמשלמת שכר מינימום לחיילים ונותנת שכר לימוד ולא מעבירה כלום למי שלא משרת בצבא או בשירות אזרחי. מדינה שבה מחירי הדירות ירדו ב-25% כי המדינה שחררה קרקעות ועודדה זוג צעיר להגיע לדירה משלו. מדינה שעוד 5 שנים עושה שלום תוך שהיא מאמינה בכוחה, לא סובלת מבידוד לאומי, עם כבוד מאומות העולם ושיודעת להסביר את עמדותיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת