ראש הממשלה נתניהו על אירן: "אנחנו יכולים לעשות הרבה - צריך שהעולם יפעל"

לפני כשבוע עוד עסקנו בשלג בירושלים ובאפשרות התקיפה של ישראל באירן. לשם כך נסע רה"מ נתניהו לארה"ב, אולי כדי לתאם עמדות עם הנשיא אובמה. בריאיון מיוחד שצולם לפני סבב ההסלמה האחרון בדרום, חוזר נתניהו על דרישתו מהעולם לפעול נגד אירן - ולראשונה מגנה את התנהגותו של נתן אשל אך מבהיר: "כואב לי עליו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב השבוע מהפסגה המדינית בארה"ב. במהלך הפסגה, נועד נתניהו עם הנשיא האמריקני אובמה - וניסה לשכנעו כי הבעיה האירנית חמורה מכפי שהעולם חושב, וכי יש להגביר את הפעילות כנגדה.

"אני מקווה שכל הלחצים על אירן יצליחו, ושהיא תחליט בדרכי שלום להתפרק מתוכנית הגרעין שלה. הלוואי שזה יקרה", אומר נתניהו בריאיון מיוחד לחדשות 2, שצולם טרם תחילת סבב ההסלמה בדרום. "מנגד אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים לאפשר התחמשות של אירן בנשק גרעיני, כי זה יהיה איום הרסני למדינת ישראל ועל העולם כולו".

"אני לא עומד עם שעון עצר ביד", הבהיר רה"מ. "לא מדובר בעניין של ימים או שבועות, אבל זה גם לא עניין של שנים. התוצאה חייבת להיות שהאיום הזה של אירן עם נשק גרעיני - יוסר, זו המדיניות שלנו. אני רוצה לומר אנחנו בעשרות מונים יותר חזקים מכל מי שיתקוף אותנו, ואויבנו יצטרכו לקחת בחשבון שמה שקרה במלחמת לבנון השנייה לא יחזור על עצמו".

"על העולם לפעול איתנו", נתניהו על ברק או (חדשות 2)


"על העולם לפעול יחד איתנו"

"אנחנו יכולים לעשות הרבה דברים", רומז נתניהו. " אבל רצוי שלא נצטרך ושהעולם יפעל. אבל, אם העולם פועל - רצוי שהוא יפעל בדרכי שלום". רה"מ סיפר גם על השיחה שלו עם הנשיא אובמה. "הוא אמר שעלינו לשמור את כושר הפעולה וההחלטה לפעול. ארה"ב מבינה את האיום עלינו".

למרות ההבנה מכיוונה של אמריקה, נתניהו גורס כי ישנם הבדלים בתפיסה. "אמריקה גדולה ורחוקה, אנחנו פחות גדולים והרבה יותר קרובים. יש לנו יכולות אחרות ולא מבוטלות לפעול. אבל הן שונות מהיכולות האמריקניות. בסופו של דבר אנחנו חייבים להיות בעלי אופציה להגן על עצמנו. קיבלתי החלטות בעבר, החלטות לא פשוטות. הבעיה העיקרית היא לקבל את ההחלטה הנכונה לעתיד ישראל "."מגנה את מעשי אשל, אבל כואב לי עליו"

כחודש וחצי לאחר פיצוץ פרשת ההטרדות של מי שהיה ראש לשכתו נתן אשל, יצא ראש הממשלה וגינה את המעשים. "מה שהוא עשה אלו באמת דברים שראויים לגינוי. מצד שני כואב לי, זה אדם שעשה הרבה מאוד למען המדינה אף על פי שלא יודעים על זה. כואב הלב", לדבריו.

"ראש לשכה עובד עם ראש הממשלה וגם עם רעייתו", מבהיר נתניהו, "לעשות אותו כאיש סודה של שרה זה מגוחך. כאב לה כמו שכואב לי, זה ברור. אבל אנחנו מבינים גם שאנשים שהתלוננו היו צריכים להתלונן. בכלל אין שאלה בזה. הבעיה הייתה שלא סיפרו לי בתור מי שעומד בראש המערכת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת