סערה בקדימה בעקבות "סקר המהפך"

סקר שפורסם הבוקר בעיתון "הארץ" מצביע על מהפך בצמרת קדימה, ומציג תמיכה רחבה יותר במפלגה שבראשה יעמוד מופז לעומת לבני. ואולם, במטה לבני אומרים שהסקר הוזמן על ידי אחד ממתחריה ומציגים שיחה מוקלטת עם אחת הסוקרות שמוכיחה את טענתם. כך זה נשמע

תחזית למהפך בראשות קדימה או סקר מוזמן מראש? סקר מנדטים שבדק את התמיכה במפלגות השונות לקראת אפשרות של בחירות קרובות, מצביע על ירידה חדה בתמיכה במפלגת קדימה, שצריכה להדאיג בעיקר את יו"ר המפלגה ציפי לבני.

הסקר, שבוצע על ידי מכון דיאלוג בפיקוחו של הפרופסור קמיל פוקס ופורסם הבוקר בעיתון "הארץ",  מעניק לח"כ לשאול מופז שמתמודד על ראשות המפלגה מול לבני 12 מנדטים, בעוד לבני מקבלת 10 מנדטים בלבד.

הבחירות הפנימיות במפלגת קדימה יתקיימו בעוד פחות משלושה שבועות, ובמטה לבני מסרבים לקבל את תוצאות הסקר בטענה שהוא מוטה, אינו אובייקטיבי ועובד לטובת אחד המועמדים האחרים, מופז או ח"כ אבי דיכטר. במטה לבני מבססים את טענתם על שיחה שביצעה סוקרת מטעם דיאלוג עם גיל מסינג, יועץ התקשורת של לבני, בו מספרת הסוקרת כי הסקר הוזמן על ידי קדימה.

פרופסור קמיל פוקס מסר בתגובה כי מדובר בשני סקרים שונים שבוצעו על ידי מכון "דיאלוג", והוא עצמו מעולם לא ביצע סקר עבור מי מהמתמודדים.

תמיכה רחבה בנתניהו; התרסקות ללפיד

הסקר נערך בזמן ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, וצופה לו הצלחה גדולה בבחירות אילו היו נערכות היום. מהסקר עולה שהליכוד בראשותו של שנתניהו היה גורף בין 35 ל-37 מנדטים. גוש ליכוד-ימין-חרדים כולו מונה בין 71 ל-74 מנדטים לפי הסקר, וחוסם אפשרות מכל מועמד אחר מלבד נתניהו להקים ממשלה.

לעומת נתניהו, יאיר לפיד שמציין היום חודשיים לכניסתו הרשמית לזירה הפוליטית, מאבד גובה במהירות: סקר הארץ צופה לו 7-8מנדטים, שהם כמחצית מצפי המנדטים בסקרים אחרים שנעשו לאחרונה.

תוצאות הסקר מפתיעות בעיקר בנושא אירן, הנושא העיקרי שבו עוסק נתניהו לאחרונה. מצד שני, רוב מוצק בציבור של 58% סבור כי אם ארצות הברית לא תתקוף את מתקני הגרעין באירן, אסור לישראל לתקוף את אירן לבדה. מצד שני, רוב בציבור של 50% "סומך" על נתניהו ועל שר הביטחון אהוד ברק בטיפול בנושא אירן.

הסקר נערך בימים ראשון ושני השבוע בקרב 497 נשאלים, המייצגים את הציבור הכללי. טעות הדגימה המקובלת לכל שאלה בנפרד היא 4.4%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת