ברק מזהיר: "ישראל מתרחקת מנורמות הדמוקרטיה"

בנאום שנשא בכנס בת"א הזהיר שר הביטחון לשעבר מפני קידומו של חוק הלאום והבהיר כי מדובר ביוזמה מזיקה ומיותרת. "זה משדר לאויבינו שבכוונתנו לקבוע את האפליה בחוק", הוא ציין. על היחסים הרעועים עם ארה"ב אמר: "ראויים להוקרה גם כשחלוקים"

"חוק הלאום הוא חוק מיותר ואף מזיק". שר הביטחון לשעבר אהוד ברק מצטרף לביקורת על יוזמות חוק הלאום של הימין וטוען כי אם החוק ימומש בעתיד, הוא עלול להעביר מסר שלילי במיוחד למדינות עוינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך נאום שנשא באירוע "שישי אסטרטגי" של הקתדרה בתל אביב תקף ברק את יוזמי החוק ואמר כי "לידידינו החוק משדר כי ישראל מבטלת את ייחודה המרכזי - מדינה יהודית ודמוקרטית כפי שנכתב במגילת העצמאות. מנגד, לאויבינו זה מסתמן כצעד הכנה לקראת משטר שיש בו אפליה בחוק".

השר לשעבר מתח גם ביקורת על מדיניות הממשלה הנוכחית כלפי ארה"ב וקרא לשמר על הקשר הטוב עם הממשל בוושינגטון. "קרי ואובמה השקיעו מאמצים רבים, תוך תשלום מחיר פוליטי ולעתים גם אישי לא מבוטל כדי להביא לפריצת דרך עם הפלסטינים", הבהיר. "המהלך לא צלח, אך זה לא אומר שמותר לזכות אותם בחרפות וגידופים. היחסים ראויים להוקרה גם כשחלוקים".

"ארה"ב - בעלת ברית עיקרית לישראל"

"ישראל עוד תידרש לסיוע מארצות הברית גם בעתיד", הדגיש ברק. "אני מציע לכוללנו לזכור את זה היטב. אמנם לא צריך להתכופף, אך כן לקיים כמעט בכל מחיר אמון וכבוד הדדי. צריך לזכור שהם חלק מהפתרון גם אם יאחר לבוא, הם לא חלק מהבעיה".

ברק ציין כי הדגיש לא פעם בפני חברי הקבינט כי יש לזכור תמיד לשמר את היחסים עם ארצות הברית: "היא בעלת הברית העיקרית של מדינת ישראל. יחסינו איתה הם אבן פינה ליכולות הצבאיות של ישראל, ליתרונו של צה"ל ולמצבנו האסטרטגי והמדיני".

"לארצות הברית אנחנו פונים כדי לקבל שלושה מיליארד דולר כל שנה כבר 40 שנה", אמר שר הביטחון לשעבר. "מהם ורק מהם אנחנו יכולים לקבל מטוסי F-35 הטובים בעולם. ארצות הברית גם נהנית משיתוף פעולה חסר תקדים של שירותי המודיעין של ישראל. על פי הנחיית אובמה קיבלנו מיליארד דולר לכיפות ברזל וזה נמשך גם בשרביט קסמים וטילי החץ".