עוזי ארד: "החפות שלי מכל הדלפה ברורה, יש לבדוק אפשרות שהופללתי"

ד"ר עוזי ארד, היועץ המדיני לשעבר של ראש הממשלה ומי שהיה הכי קרוב לנתניהו אומר בריאיון מיוחד ל"פגוש את העיתונות", כי ציפה שנתניהו יעמוד לצדו, אך הוא לא נתן לו גיבוי. התייחס גם לסוגיית אירן ואמר: "מי אמר שהדרך היחידה היא תקיפה ושתקיפה תהיה דווקא בקיץ?"

מכריז מלחמה. עוזי ארד, מי שהיה היועץ המדיני של ראש הממשלה נתניהו ומי שהיה הכי קרוב אליו אומר בריאיון מיוחד לפגוש את העיתונות: "החפות שלי מכל הדלפה היא ברורה וכבר יצאה. ההדלפה הוכחשה, לא הורידו את הסיווגים. אלה דברים שנאמרו". ארד, שהבהיר לאורך הריאיון כי קבלת ההחלטות בישראל לא נעשית בהכרח בראייה מערכתית, אמר כי "יש לבדוק אפשרות שהופללתי". לדבריו, "נתניהו הבטיח להקים ועדת חקירה – ולא קיים".

"ציפיתי שנתניהו לעמוד לצדי", אמר ארד והוסיף כי "נתניהו לא נתן לי גיבוי". ארד הגיב לדבריו של ראש הממשלה מאתמול, שאמר על הריאיון שהעניק ארד ל"ידיעות אחרונות" כי "אין לשפוט אדם בשעת צערו": "לא נתפוס גם את ראש הממשלה בשעת צערו".

נזכיר, כי בפברואר אשתקד בישר היועץ המשפטי של שב"כ לנתניהו כי התקבל מידע חדש הקושר את ארד להדלפת מידע מסווג לעיתונים, שנשחשפה כמה חודשים קודם לכן. בעקבות השתלשלות הפרשה, התפטר ארד מתפקידו וקיבל על עצמו את האחריות המיניסטריאלית לדברים. ראש הממשלה נמנע מלהעניק גיבוי פומבי לארד כשהתיאורים מסביב תיארו אותו כמעט כמרגל.

"מי אמר שתהיה תקיפה דווקא בקיץ?"

ארד התייחס לסוגיית הגרעין האירני ואמר, כי "ישראל צריכה לעשות כל מה שהיא יכולה כדי שלאירן לא יהיה נשק גרעיני. מצד שני, היא צריכה לעשות הכל כדי שאם יהיה נשק גרעיני – בטחונה יהיה איתן". הוא הוסיף כי הוא משוכנע שבטחונה של ישראל מובטח בין אם תפעל באירן ובין אם בנסיבות כלשהן "יהיה מה שאיננו רוצים שיקרה – נשק גרעיני".

בתייחסו לאפשרו של תקיפה בקיץ אמר, כי "הסוגיה היא לאין ערוך יותר מורכבת, מי אמר שתקיפה תהיה דווקא בקיץ? מי אמר שהדרך היחידה היא תקיפה? יש אמצעים שונים, יש שיטות שונות, יש בנות ברית שונות. ראש הממשלה נמצא כעת בארה"ב כדי לבנות ברית אסטרטגית.

"המל"ל לא מרכז את הדיונים בנושאים להם נועד"

לדבריו של ארד, המטה לביטחון לאומי (מל"ל) צריך להימצא בלשכת ראש הממשלה, במשרד ראש הממשלה, עבור ראש הממשלה ושריו. "המל"ל עד לפני שנתיים נזנח. בשנתיים האחרונות חל שינוי עצום. המל"ל נמצא במוקד ומרכז כל מה שצריך, אבל המלאכה לא הושלמה. המל"ל כיום לא מרכז את הדיונים בנושאים להם נועד", אמר.

ארד התייחס גם לדבריו שצוטטו בידיעות אחרונות, על כך ש"רוח המפקד" היא לשקר למבקר המדינה ואמר: "לפי המסמכים שאני קראתי, במפורש נעשתה צנזורה של נתונים ועובדות וחומרים שהיו במל"ל לא הועברו על ידי היועצת המשפטית של לשכת ראש הממשלה, לטענתה ברשות, לביקורת המדינה. אם הדבר נכון – זה מנהל לא תקין".

"נעשתה צנזורה של נתונים ועובדות, חומרים שהיו במל"ל לא הועברו לביקורת המדינה. אנחנו צריכים לרצות ולקוות שמערכות קבלת ההחלטות שלנו מתנהלות על הצד הטוב ביותר", דבריו.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "משרד ראש הממשלה משתף פעולה בצורה מלאה ומוחלטת עם משרד מבקר המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו רואה בביקורת כלי הכרחי לשיפור וברוח זו הוא מנחה את כל עובדי המשרד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת