לפיד בהרצאה פוליטית לתלמידים: "אנחנו זרקנו את נתניהו וברק"

תלמידי תיכון "אביב" ברעננה עברו היום חוויה מעניינת: הרצאה בנושא תקשורת אותה העניק יאיר לפיד. אלא שבפועל, המועמד לכנסת פרש בהרצאה את עמדותיו הפוליטיות - מחוק טל ועד "אנחנו זרקנו את נתניהו וברק" - בניגוד מוחלט להנחיות משרד החינוך. כך זה נראה

על הנייר זה אמור להיות שיעור מעניין במיוחד בתקשורת. בפועל, זו הייתה הזדמנות עבור המרצה האורח, יאיר לפיד - כיום מועמד לבחירות לכנסת, לפרוש את משנתו לתלמידים, תחילה בנושאי חינוך.

"במדינת ישראל יש היום חינוך שהוא הרבה פחות טוב מהחינוך שהיה במדינת ישראל כשאני גדלתי, וכשהמורים שלכם גדלו", אמר היום יאיר לפיד בפני תלמידים מתיכון "אביב" ברעננה. "אל תיעלבו ממני, אבל התוצאה של זה שהחינוך לא טוב היא שלפי כל המדדים הבינלאומיים - אתם קצת טיפשים. אני מתנצל על האמירה הזאת, אבל לפי כל המדדים של ה-OED, של פיז"ה, של המיצ"ב, צעירים ישראלים בני 17 הם מטומטמים".

לא רק שר החינוך מקבל מלפיד ציון "נכשל", לפחות במרומז. עוד כמה יריבים פוליטיים היו הבוקר על הכוונת של המגיש שעבר לפוליטיקה. "פוליטיקה היא מקצוע שבו אם אנשים נכשלים, מזיזים אותם ומביאים אנשים חדשים. העולם הפוליטי הוא עולם שחושב בדיוק כמוך. אם מישהו אומר 'אני אעשה שינוי' ולא עושה שינוי - החוצה! רק בישראל, אנחנו תקועים כבר עשרות שנים עם אותם אנשים. גם ראש הממשלה שלך וגם שר הביטחון שלך, אהוד ברק, זה אנשים שאנחנו זרקנו".

"חוק טל עדיין לא בוטל, הם ינסו לתחמן"
 
לפיד פרס בפני התלמידים גם את עמדותיו בנושאים בוערים שעל סדר היום, ובראשם חוק טל. "אנחנו צריכים לבטל את חוק טל. עכשיו תראו, אל תטעו: חוק טל לא בוטל. הוא עדיין כאן עד לאוגוסט, והם ינסו לתחמן. הם ימצאו איזה סעיף, הם ישנו איזה שם, הם יקראו לזה בשם אחר והם ינסו להשאיר את הדברים כמו שהם היו", הוא אומר בנימה שנשמעת פוליטית לגמרי.

במשרד החינוך זעמו על הדברים. בית הספר הסביר להם שהוא הזמין את לפיד להרצות עוד לפני הצטרפותו לפוליטיקה. חוזרי המנכ"ל מאוד ברורים בכל הנוגע להזמנת פוליטיקאים לבתי ספר, ואוסרים על הרצאות כאלה מכל וכל. "התלמידים ייחשפו למגוון של עמדות מהקשת הפוליטית בישראל בהתאם לנושא הדיון", נכתב בחוזר משרד החינוך למנהלים. "אין להזמין מועמדים רק מצד אחד של המחלוקת או השיח הפוליטי".

"למה אני רוצה לעסוק בחינוך? כדי שלא יהיו יותר אנשים כמוני"

אבל זה לא נגמר כאן. לפיד אף לא מהסס להפציר בתלמידים לצאת ולהצביע באופן ישיר. "הבחירות הקרובות הולכות להיות הבחירות הראשונות אי-פעם בתולדות מדינת ישראל, שבהן לא ההורים יגידו לילדים בשביל מי להצביע, אלא הילדים יגידו להורים בשביל מי להצביע. כי ההורים פישלו, אז ההחלטות צריכות לעבור אליכם".

לקראת הסוף אחד התלמידים לא מתאפק ושואל את לפיד איך זה שהוא כל כך משבח את מערכת החינוך בתקופתו, ואותו עצמו היא פספסה. "בעצם לך אין בגרות", שאל התלמיד. "איך אתה יכול לשמש דוגמה למשהו שאתה בעצם לא?". לפיד לא היסס: "זו שאלה... זו שאלה מצוינת בעיניי. אתה יודע למה אני רוצה לעסוק בנושאים של חינוך? כדי שלא יהיו יותר אנשים כמוני".

משרד החינוך סירב להגיב לידיעה.

בהכנת הידיעה השתתפה עדי בלצ'ינסקי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת