חוק "לפיד 2" אושר בוועדת השרים לענייני חקיקה

ההצעה של ח"כ יריב לוין מהליכוד אושרה ברוב קולות, ובזכות תמיכת הממשלה בה צפויה גם לעבור בכנסת. היא קובעת מגבלות על מי שהכריז על כניסה לפוליטיקה, מחייבת אותו להתאגד במפלגה וקובעת הסדרי שקיפות וגיוס תרומות בעלי שקיפות

יאיר לפיד. ארכיון (חדשות 2)

כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה ממשיכה לעורר סערה, לא רק בפייסבוק - אלא גם בבית הנבחרים: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הערב את הצעת החוק המכונה "חוק לפיד 2", המבקשת לקבוע חובה על כל אזרח שהכריז על כוונתו להתמודד בבחירות לכנסת להגיש בקשה לרישום מפלגה.

משמעות תוצאות הדיון היא שהצעת החוק תזכה לתמיכת הממשלה כשתעלה בכנסת וכך, ככל הנראה, תאושר. פרט להגשת הבקשה לרישום המפלגה, קובעת הצעת החוק חובה על כל מתמודד מרגע הכרזתו על כוונותיו הפוליטיות להיות נתון לתנאים והכללים המעוגנים בחוק מימון המפלגות, בהם גם חובה לחשוף את מקורות המימון ולנהל את קמפיין הבחירות תוך כדי שקיפות מלאה. 

ההצעה עלתה בכנסת לראשונה כבר בתחילת החודש שעבר, ובין היתר תמך בה ראש הממשלה בנימין נתניהו. אישורה צפויה להציב מהמורות בדרכו של לפיד לכנסת בכל הנוגע לגיוס תרומות - שכן, עד כה, לא היה כפוף מי שטרם התאגד במפלגה לכל מגבלה כאדם פרטי.

בהצעת החוק נכתב כי המצב שהיה נהוג עד כה גרם "אי שיוויון בהתמודדות לכנסת, ויש בכך משום פגיעה בדמוקרטיה ובשיוויון פני החוק. מדובר גם בפתח מסוכן להשפעות בלתי הוגנות ובלתי ראויות על הליכי הבחירות, לרבות באמצעות מתן מימון בסכומים ניכרים למועמדים ללא כל דיווח, בקרה ופיקוח".

בעקבות אישור הצעת החוק, מסר יוזמהּ, ח"כ יריב לוין (הליכוד) לחדשות 2 באינטרנט: "על לפיד לגלות הגינות ציבורית מינימאלית ולחשוף את מקורות המימון שלו עוד טרם יאושר החוק. הציבור כולו זכאי לדעת 'מאיפה הכסף' ועלינו להבטיח את שקיפות וטוהר הליכי הבחירות".

לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "ועדת השרים לענייני חקיקה העבירה ברוב גדול את 'חוק לפיד 2'. זה יפה שכל כך הרבה פוליטיקאים מהסוג הישן החליטו להתכנס ולהוכיח לציבור שכל מה שאני אומר עליהם הוא נכון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת