המסע של כחלון בחזרה לכנסת

ההכרזה על הקדמת הבחירות השבוע לא תפסה את משה כחלון בהפתעה: מאז שפרש מהכנסת לפני שנתיים הוא מתכונן רק לרגע הזה. הוא חרש את הארץ בחוגי בית, למד לעומק את המערכת הכלכלית והקים מטה פעילים. אלא שעדיין קיים ערפל כבד סביב הרשימה שגיבש, יחד עם השאלה אם הוא באמת יצליח כמו שמנבאים הסקרים או יהפוך לכישלון

מאחורי הקלעים של ההבטחה הגדולה הבאה: משה כחלון, שר התקשורת הפופולרי בממשלה הקודמת, פרש מהחיים הפוליטיים בסערה, בשיא ההצלחה, אחרי שהעביר את רפורמת הסלולר המדוברת. כחלון פרש כדי להקים מפלגת מרכז חדשה, שתשים דגש על הנושא הכלכלי-חברתי, כזו שעל פי הסקרים - אמורה להפוך למפלגה מרכזית ומשפיעה בכנסת ה-20.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבל חוץ מהרפורמה המוצלחת ההיא, מה עוד אנחנו יודעים על כחלון? הוא אולי פרש - אבל מאחורי הקלעים הוא לא הפסיק לעבוד. כחלון ואנשיו החלו את הבחירות כבר בשנה שעברה, מתחת לרדאר. הוא גייס פעילים, ערך כנסים, אפילו תא נוער של המפלגה כבר יש - וגם סטיקרים ופקודות מטה מסודרות. את הכסף כחלון מתכוון לגייס מהציבור דרך האינטרנט, תרומות של 50 עד 100 שקלים לאדם.

תחילת קמפיין הבחירות היה מאוד לא אופייני. 400 איש להם לא נראה שיש מכנה משותף כלשהו המתינו במלון בנתניה למשה כחלון. המועמד עצמו יצא מרכב 'קיה' בו נהג בעצמו, בלי להקת מעודדות, הצטייד רק בחיוך שלו - לחץ ידיים ונכנס לאולם. "אנחנו נחטוף ונחטוף אבל יהיו לנו מספיק תומכים ופעילים כדי שנוכל להמשיך הלאה. תוך תקופה קצרה נגייס פעילים, ואני בטוח בהצלחה. המנהיגות של היום עסוקה במלחמות קטנות ומיותרות, זאת לא דרך להנהיג את המדינה", אמר לתומכיו.

מה שיעצב את המפלגה החדשה הוא מה שעיצב את משה כחלון עצמו: ילדות במשפחה מרובת ילדים בגבעת אולגה בחדרה, גדל אצל אימא שיודעת מה המשמעות של 80 אגורות בזמן הקניות. הוא יצא לעבוד בגיל 14 כדי לסייע בפרנסת המשפחה, ואת כל הקריירה שלו בנה בעצמו. לפוליטיקה הארצית הגיע רק בשנת 2000, כשהוא אב לשלושה, בתור עוזר של השר עוזי לנדאו, שראה את הליכודניק בן ה-40 בסניף חיפה והחליט כי האיש הזה יגיע רחוק.  

"הפוליטיקאים רק מחפשים כותרות ורבים אחד עם השני"

כחלון בחוג בית, השבוע (חדשות 2)

לכנסת הוא נכנס ב-2003 ופעל רבות למען החלשים, בעיקר במלחמה בעמלות הבנקים ולמען שירות לקוחות אדיב ונגיש יותר מצד שירות המדינה לאזרח. ב-2006 הוא הגיע למקום הראשון בפריימריז בליכוד, כשראש התנועה נתניהו הציג אותו בגאווה בתור "הילד מגבעת אולגה" שהגיע גבוה, וזה מה שהליכוד מסמל.

ב-2009 הוא נכנס לתפקיד חייו: שר התקשורת. תפקיד שלרוב נחשב מקפצה בשביל פוליטיקאים לתפקיד הבא היה הפלטפורמה המושלמת בשביל כחלון כדי להראות את כישוריו ולפעול למען מה שהוא רואה לנכון. הוא קידם רפורמות מרחיקות לכת בטלוויזיה הרב ערוצית, באינטרנט, בטלפונים הקווים ובעיקר - בטלפונים הסלולריים. הוא עמד מול כמה מהגופים החזקים במשק וכשהוא כופה עליהם רגולציה בלתי מתפשרת הוא הצליח להפחית בחשבון הסלולר של כמעט כל אזרח בישראל.

נתניהו אמר לשריו "תהיו כחלונים", בהמשך קיבל גם את תיק הרווחה, אבל אז, לפתע, הוא החליט לפרוש. ערב בחירות 2013, כשהוא השר הפופולארי ביותר בממשלה, כחלון החליט לקחת 'פסק זמן' ותוך שהוא קורא להמשיך לתמוך בליכוד הוא פרש מהכנסת. מה היה בינו לבין נתניהו כנראה שרק שניהם יודעים, אבל עכשיו כחלון עם מפלגתו החדשה, שקורצת למרכז למרות הדעות הימניות של כחלון יכול להיות גורם המפתח בקואליציה הבאה של אותו נתניהו, שייאלץ לעבוד ביחד עם הילד מגבעת אולגה - הפעם כשהוא ראש מפלגה.