בנט בפורום סבן: "אין לי אובססיה להיות ראש הממשלה"

יו"ר הבית היהודי הצהיר כי הוא אינו ממהר להחליף את נתניהו לאחר הבחירות. על הקיפאון בתהליך המדיני וההתמודדות עם הלחץ המדיני אמר כי "ישראל צריכה לזהות את ערכיה. לא תמיד העולם צודק בדרישותיו"

מערכת הבחירות בישראל מהווה עניין מרכזי גם בוושינגטון, בדיוני פורום סבן ליחסי ישראל ארצות-הברית. לפנות בוקר (שעון ישראל) התארח בפורום יושב ראש הבית היהודי השר נפתלי בנט, שאמר כי הוא אינו ממהר להחליף את נתניהו בבחירות הקרובות. השר הדגיש כי אין כל סיכום עם נתניהו בנוגע לגיבוש קואליציה, אך קיימת שאיפה ליצור גוש ימין חזק בבחירות הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"להיות ראש ממשלה זה לא אובססיה עבורי", הוא הבהיר. "דברים שרואים מכאן לא רואים משם, ונהגתי לחשוב שצריך סט של תכונות על מנת לכהן כראש ממשלה, כיום אני חושב שבמצבנו הנוכחי חשוב יותר חוט שדרה פנימי, כיוון שקשה לעמוד בלחצים".

כשנשאל על התחזיות שלו בנוגע לבחירות הקרבות, סיפר בנט כי לתחושתו הוא משקף את דעת הציבור יותר מאשר לבני והרצוג שנאמו לפניו. "העברנו כ-10% מהישראלים מהשמאל למרכז, ועוד 10% מהמרכז לימין במהלך 'צוק איתן'. אנשים מתעוררים". אמר בנט.

בנט: היחסים עם ארה"ב חשובים" (Peter Halmagyi)

בראשית דבריו אמר בנט כי פתרון שתי המדינות לא עובד. כשנשאל לגבי תכניתו האלטרנטיבית לפתרון הסכסוך, הכוללת את סיפוח שטחים והענקת אזרחות לכ-80 אלף פלסטינים אמר השר כי "אני לא קורא לזה פתרון. ולא לכל בעיה בחיים יש פתרון. לא כל דבר פתיר, אלא ניתן לשיפור. למה שלא נשקיע את הכסף בכבישים, עסקים ונשפר את חיי מי שגר בשטחים? אני מודה שהתכנית אינה שלמה, אך היא ברת ביצוע ואני גמיש לתכניות אחרות. שני הצדדים כאן על מנת להישאר".

בנוגע לעתיד ירושלים ולטענה של אינדיק לפיה ירושלים מחולקת כיום בפועל, ענה בנט: "איכות החיים של הפלסטינים במזרח העיר אינה טובה. יש לספק להם שירותים קודם כל, אך לא אסכים לעולם לחלק את ירושלים או לחלוק את הריבונות בה. גם יצחק רבין אמר שלא יחלק את ירושלים". הוא הוסיף כי "בד בבד, יש להנהיג מדיניות של אפס סובלנות כלפי הטרור היוצא משם".

לא שואף להחליף את נתניהו (רויטרס)


"ישראל צריכה לזהות את ערכיה, לא תמיד העולם צודק"

בנט טען במהלך הריאיון כי העולם לא תמיד צודק בדרישותיו מישראל. "ישראל צריכה לזהות מהם הערכים שלה", הוא ציין. "אף ממשלה בעולם לא קיבלה את ריבונות ישראל על ירושלים, ועדיין מרבית האזרחים בישראל סבורים כי מדובר במעשה נכון. האם אשכול טעה? אותו הדבר תקף לגבי הגולן. האם בגין טעה? אילולא סיפחנו את הגולן היינו מתמודדים כעת עם דאע"ש על גדות הכנרת".

"משקף את דעת הציבור". לבני והרצוג (FaceBook)

"כל מי שמחרים את ישראל הוא אנטישמי", אמר השר בהתייחסות לחרם הצפוי על ישראל, אם תבחר להכריז על סיפוח שטחים. "זה לא יקרה כיוון שכל העולם משתמש בטכנולוגיות תוצרת ישראל. כולם רוצים את ההמצאות והפיתוחים שלנו והתמודדנו עם חרמות מאז ומעולם", הבהיר בנט.

לאורך הריאיון ניכר היה לעיתים קרובות כי אינדיק, שישב בכיסא המראיין, זע בחוסר נוחות נוכח תשובותיו של בנט. כשהתעקש אינדיק לדעת כיצד תתמודד ממשלה עתידית עם תגובה בינלאומית ומשבר עם ארה"ב במידה ויוחלט על סיפוח ישראלי, ענה יו"ר הבית היהודי כי "מדובר בתהליך שלא ייעשה בן לילה, אלא קודם כל תוך החדרת גישה חדשה ושכנוע של גורמים שונים בעולם". בנט הוסיף כי "היחסים עם ארה"ב חשובים וברור לי כי מדובר במאבק קשה ועבודה מפרכת. אינך יכול להיות כובש בארץ השייכת לך".