השרים אישרו: אשפוז כפוי לאנורקסיות

אנשים הסובלים מאנורקסיה היו יכולים למנוע את אשפוזם, צעד שעלה להם פעמים רבות בחייהם. תיקון להצעת החוק שאושר היום בוועדת השרים יאפשר לאשפז את אותם חולים שנמצאים בסכנת חיים מיידית ומוחשית בכפייה – כדי להציל את חייהם. ח"כ אדטו: החוק ימנע מצב בו בני המשפחה ראו את החולה גווע מבלי יכולת לסייע

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק שתאפשר לאשפז אדם הסובל מאנורקסיה שקיים סכנה מוחשית ומיידית לחייו. מאחורי הצעת החוק עומדת ח"כ ד"ר רחל אדטו, ראש שדולת הבריאות שטוענת כי אישור החוק יציל את חייהם של 25 בני אדם מדי שנה. "ההחלטה של ועדת שרים הינה החלטה היסטורית וחוק זה יעצור את המשך המצב הבלתי נסבל שהיה קיים עד היום, בו משפחות נאלצו לראות את בנותיהן גוועות בבית לנגד עיניהן כאשר ידן קצרה מדיי להושיע לאור סירוב הבנות לקבל טיפול רפואי מציל חיים", אמרה ח"כ אדטו.

ביום רביעי הקרוב צפויה הצעת החוק לעבור בקריאה טרומית בדרך לאישורה הסופי. החוק הקיים בישראל מתיר אשפוז כפוי במקרים בהם חולה נפש מהווה סכנה לעצמו או לסביבתו. אולם מעבר למוגדר בחוק, קיימים מצבים נפשיים אשר אינם מוגדרים כמחלת נפש, אך מהווים סכנה מוחשית ומיידית לחיי החולה. במצבים אלה, כשהחולה מסרב לקבל טיפול, אין אפשרות לכפות עליו אשפוז שעלול פעמים רבות להציל את חייו.

אנורקסיה המוגדרת כהפרעת אכילה, היא מחלה קשה הפוגעת לא רק בגוף החולה אלא גם בשיקול דעתו וביציבותו הנפשית והרגשית. מדי שנה נוספים במדינת ישראל כ-1,500 אנשים למעגל ההרסני של הפרעות אכילה, כאשר לפי הנתונים חמישה אחוזים מתוך אותם חולים ימותו.

בשלבים הקשים של המחלה מגיעים חולים למשקל של 30 קילוגרם ואף פחות, וגם אז רבים מהם טוענים שהם נמצאים במשקל עודף. מרבית החולים מסרבים לקבל טיפול אף בשלב הקשה זה, ובכך למעשה גוזרים את גורלם. אישור הצעת החוק יאפשר אשפוז כפוי גם בהפרעות נפשיות מסוג אנורקסיה נרבוזה כמצוין בתוספת לחוק.

סיפורה של קארין באומן העלה את הנושא לכותרות

לאחרונה, עקבנו כאן בחדשות 2 באינטרנט אחר סיפורה של הדוגמנית קארין באומן, שלקתה באנורקסיה ובבולמיה שבשיאן שקלה 36 ק"ג בלבד. מחלתה פרצה לאחר הערה על סט צילומי דוגמנות, והידרדרה לדיאטה רצחנית שגרמה לאובדן משקל קיצוני. רק לאחרונה, ניתן סוף סוף לומר שהיא מתאוששת.

בריאיון שהעניקה לפני כחודש וחצי לדליה מזור בתכנית הבוקר של קשת "יום חדש", שיחזרה באומן את אותו האודישן הגורלי שנערך בפריז כשהייתה בת 16. אז אמרו לה שבכדי להתקבל לסוכנות, עליה להוריד חמישה ק"ג בארבעה חודשים. "האודישן ארך רבע שעה, מדדו לי היקפים וגובה, בסוף האישה אמרה לי שעליי להפחית במשקל כדי שהסוכנות תייצג אותי", מספרת באומן ומוסיפה: "באותו הזמן שקלתי 56 או 57 ק"ג, שהם קצת יותר מהמשקל התקין, לפי חישוב הגובה והמשקל שלי".

"כשאותה אישה אמרה לי שעליי להוריד במשקל, שמרתי על קור רוח, אבל כשיצאתי מהסוכנות בכיתי. התחלתי לחשוב שמשהו לא בסדר איתי, עלו לי לראש מחשבות שלא היו קיימות לפני כן לגבי כך שאולי אני לא נראית טוב. רציתי לשמור לעצמי את ההבטחה שאני מורידה חמישה ק"ג והולכת לדגמן בפריז", היא אומרת.

"האפשרות היחידה היא האשפוז"

לא כולנו מבינים מהו סדר היום הקשה של בחורה שסובלת מהפרעות אכילה. "היום המצב שלי כבר הרבה יותר טוב, אבל לפני חודש וחצי היה גרוע. סדר היום הוא כזה שבבוקר את קמה בדיכאון, לא עושה כלום, יושבת בבית, לא מדברת עם פסיכיאטר או עם תזונאית, את לא מטופלת ולא אוכלת נכון", הסבירה קארין.

"במצב הכי גרוע שהייתי, ערבבתי חומרים מתוקים ומלוחים, והקאתי מיד לאחר מכן. הגוף שלי שלט במוח והכל עבד כמו רובוט", מציינת באומן ומוסיפה: "זוהי מחלה מאוד קשה, והלוואי שיהיה אפשר להציל כמה שיותר מהר בנות שנמצאות במצב הזה כיום. כל כך הרבה בנות סובלות מהמחלה,הייתי רוצה שייפתחו עוד מקומות לעזרה. אין לאן לפנות ולכן הן לא יכולות להיפתח".

האפשרות היחידה שקיימת היום לטיפול בצעירות שסובלות מהפרעות אכילה היא האשפוז, אך גם זה לא תמיד מצליח. בעקבות הצעת החוק מקווים חברי הכנסת לתת תקווה לכל אותם אנשים שסובלים מהמחלה הקשה, שמראה את אותותיה בגוף, אבל מתחילה קודם כל בראש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק