חי: הכנסת דנה בהטלת אחריות פלילת על לקוחות תעשיית הזנות

בדיון שמקיימת הוועדה לקידום מעמד האישה בחוק הזנות בכנסת, השתתפה גם זונה לשעבר שסיפרה על ההשפלה והקושי לצאת מהמעגל. ח"כ זוארץ התקשתה להישאר אדישה לדברים והודתה ליעל בדמעות. צפו

הוועדה לקידום מעמד האישה מתכנסת הבוקר לדון בחוק הזנות שצפוי לחסל את תעשיית המין בישראל. זאת, לקראת הגעתו להצבעה בקריאה טרומית בכנסת אחר הצהריים. את הדיון אנו מעבירים בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בראש הדיון עומדת ח"כ אורית זוארץ (קדימה), שיזמה את החוק, ולצד נציגי הכנסת משתתפים נציגים רבים מתחום הרווחה, אכיפת החוק וזכויות האזרח. בפתח הדיון הציגה חברת הכנסת זוארץ נתונים של עמותת "עלם" לפיהם גיל הכניסה הממוצע של נערות לזנות במדינת ישראל הוא 12-13 שנים.

בדיון השתתפה גם יעל, זונה לשעבר שיצאה מהמעגל ההרסני לדבריה. "לא האמנתי שאני יודעת לעשות משהו אחר בחיים, לא הכרתי עולם אחר", סיפרה לנוכחים שהתקשו להישאר אדישים לעדותה. ח"כ זוארץ הודתה ליעל בדמעות ואמרה לה "את אישה מדהימה וחזקה".

הסיפור האישי של יעל הסעיר אותה והיא התקשתה להמשיך ולחלוק את חוויותיה מהתקופה הקשה ההיא. בשלב מסוים היא ביקשה להפסיק את השתתפותה ונציגת עמותת "אופק נשי" שמסייעת לנשים במצבה המשיכה. "בשיחה שהייתה לי עם יעל היא סיפרה על ההשפלה שחוותה בתור חשפנית, שנאלצה לבצע 'ריקוד אישי' ללקוחות", סיפרה ביאטריס.

"היא אמרה שהרגישה רע, אבל לא ידעה לומר מה רע לה. היו לה כל הזמן מחשבות אובדניות והיא השתמשה בסמים ובאלכוהול. אני חושבת שזה המסר שהיא רצתה להעביר", הוסיפה ביאטריס.

"מי שמביא ערומים וערומות לים המלח - שלא יתפלא"

ח"כ ניסים זאב הביע ספק ביכולת לאכוף את החוק ומתח ביקורת על התנהלותו של שר התיירות. "מי שמביא ערומים וערומות לים המלח וחושב שאפשר למנוע תופעה כזו, וכשהכל פרוץ באינטרנט ובטלוויזיה, אז אין אפשרות למנוע מקרים כאלה בבתים ובוודאי לא ברחובות". ח"כ זאב הוסיף כי באירופה האחריות מוטלת על שני הצדדים, כדי למנוע את תעשיית המין בצורה יעילה.

"כשהתחלנו במאבק בסחר בנשים עם ח"כ זהבה גלאון לפני כמה שנים, אמרו לנו שאנחנו עושים צחוק מעצמנו, ותוך עשר שנים הצלחנו למצמם את התופעה", אמרה ח"כ מרינה סולוטקין. "החוק הזה קובע נורמה חדשה ואם יש התנגדות לחוק כזה - זה מעורר דאגה".

"נשים מידרדרות לזנות כתואה מקושי נפשי, ממצוקה כלכלית ולא חס וחלילה מבחירה", אמרה יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' שנכחה בדיון. בהקשר לדבריו של ניסים דאב, אמרה יחימוביץ' כי אין קשר בין שמרנות לתופעת הסחר בבני אדם. "דווקא להיפך - בחברות פוריטניות יש יותר דיכוי נשים מטעמים אחרים".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת