נתניהו: "תל שילה - אתר מורשת לאומית"

ועדת השרים לתוכנית מורשת שבראשה עומד ראש הממשלה, החליטה להפוך את תל שילה לאתר מורשת לאומית. האתר נמצא בלב השומרון, ונחשב למקום משכן אוהל מועד וארון הברית. לצדו, אושרו 12 מיזמי מורשת נוספים. הוספתם של מערת המכפלה וקבר רחל לרשימת אתרי המורשת בעבר עוררה מחלוקת

מחלוקת נוספת בפתח? נתניהו (רויטרס)

ועדת השרים לתכנית מורשת בראשות ראש הממשלה, אישרה היום פה אחד 13 מיזמים נוספים לשיקום והעצמה, בעלות של 72.5 מיליון שקל. בין האתרים שנכללים בתוכנית: טחנת הרוח בימין משה בירושלים, פיתוח תל-שילה שבשומרון, מקום משכן אוהל מועד וארון הברית שבשילה, ושיקום בית הספר העברי הראשון בראש פינה.

בתחום המורשת הלא מוחשית, אושר מיזם להקמת ארכיון המעפילים בעתלית, שימור ודיגיטציה של הפריטים במרכז לאומנות יהודית ושל אוספי המוזיאונים בישראל והעלאתם לרשת, ומיזם לשימור צמחים בהכחדה הכולל הקמת בנק גנים.

הכללת תל שילה כאתר מורשת לאומי נחשבת למעוררת מחלוקת בשל מיקומו של האתר בלב השומרון, בין רמאללה לשכם. לפני שנתיים עוררה סערה החלטת רה"מ להכליל את קבר רחל ואת מערת המכפלה ברשימת אתרי המורשת, למרות מיקומם מעבר לקו הירוק. שני האתרים לא נכללו ברשימה המקורית, ונתווספו ככל הנראה בלחץ שרי הימין.

"חשיבות קבר רחל ומערת המכפלה לא תיפגע"

במהלך הישיבה הובהר כי קבר רחל ומערת המכפלה נמצאים ברשימת אתרי המורשת של עם ישראל, וכי מיקומם, חשיבותם ומרכזיותם לא נגרע ולא ייגרע. קבר רחל עובר בחודשים האחרונים שיפוץ, שיקום וטיפול מקיף לרווחת רבבות המבקרים במקום. במערת המכפלה, לא נמצאו ליקויים הדורשים שיקום ושימור במבנה, למעט התקנת מעליון לנכים ותיקון סככת הגג, אשר תיקונם ייבחן על ידי המינהל האזרחי.

עד כה אושרו במסגרת התוכנית כ-65 מיזמים, בעלות כוללת של כ-250 מיליון שקל. עריכת חוזי המסגרת למיזמים השונים נמצאת בשלבי סיום ובמרוצת השבועות הקרובים יחל שלב הביצוע, בהתאם לתוכניות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "תוכנית מורשת מהווה החלטה יוצאת דופן לחבר את עם ישראל למורשת הלאומית והציונית. עלינו להאיץ את התוכנית ולקדם את הפרויקטים כך שכולם יוכלו ליהנות מהם בקרוב".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת