שטייניץ וישי נגד המבקר: הטיוטה מסוכנת לדמוקרטיה

שר האוצר, שעלעל היום בנוסח הראשוני של הדוח על חלקו לכאורה באסון הכרמל, תקף בחריפות את מחברו והזהיר כי "הדוח הזוי וחסר שחר באופן הקיצוני ביותר". שר הפנים ישי שספג גם הוא האשמות קשות התעקש כי דווקא "הובלט לחיוב" על ידי לינדנשטראוס

מגיבים על הטיוטה (חדשות 2)

אחרי שטיוטת דוח מבקר המדינה החריף על השריפה בכרמל כבר נשלחה לדרגים הבכירים בממשלה, הגיבו הערב על הטענות נגדם שני השרים שגרפו ככל הנראה את רוב ההאשמות לאחריות לפרוץ האסון. השניים, שר האוצר יובל שטייניץ ועמיתו ממשרד הפנים, אלי ישי, יידרשו למסור את תגובתם לביקורת נגדם בתוך כשבועיים - מה שיאפשר את גיבוש נוסח הדוח הסופי שיפורסם לעיון הציבור הרחב.

השר ישי, שלפי ההערכות צפוי לספוג ביקורת אישית מהשופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, מסר הערב בתגובה מטעמו כי הוא "מברך על טיוטת הדוח שבה מודגש היעדר הקשר בין אסון האוטובוס לבין פועלו". הוא הדגיש כי "אדרבא: הטיוטה מדגישה כי מאז מינויו לתפקיד, במשך כשנה וחצי, פעל השר ישי עשרות פעמים יחד עם הגורמים האחראים לנושא בממשלה. היא גם מבליטה לחיוב כי ישי היה היחיד שפעל למען מערך הכבאות ב-20 השנים האחרונות". 

שר האוצר שטייניץ, שלפי ההדלפות צפוי להיקרא יחד עם ישי להתפטר מתפקידו על ידי לינדנשטראוס, מסר בתגובה מטעמו כי "הדוח הזוי וחסר שחר באופן הקיצוני ביותר".

דוח המבקר: שש סוגיות הנוגעות לכשלונות חמורים

ממצאי דוח מבקר המדינה לעניין אסון הכרמל מתמקדים בשישה נושאים מרכזיים שבהם התגלו כישלונות ומחדלים חמורים הדורשים תיקון מיידי - והם: אירועי היום הראשון לשריפה, משעות הבוקר ועד לאחר אסון האוטובוס, היערכות מערכת הביטחון לאירועי חירום, מניעת שריפות יער וחורש, מערך הכבאות, השלטון המקומי והערכות הרשויות המקומיות ומשרד הפנים לשריפות ותפקודם בעת השריפה - וכן אחריות שרי הממשלה למחדלים ולכישלונות.

בתגובתם, יידרשו הגורמים המעורבים באירוע לשטוח את גרסתם לחלקם בטיפול ובמניעת השריפה הקטלנית שבה קיפחו את חייהם 37 אנשי שב"ס שהיו בדרכם לסייע בחילוץ והצלה של אסירים מכלא דמון - לצד שלושה קציני משטרה, שני כבאים, נער שהיה חניך בצופי אש ואזרח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת