האחראים לאסון הכרמל מוסרים גרסתם

במשרד המבקר השלימו את טיוטת הדוח בנושא אסון הכרמל לקראת פרסומו בחודשים הקרובים. כחלק מהליך הכתיבה, נדרשים הגורמים המעורבים בו למסור את גרסתם. טיוטות מהדוח נשלחו לרה"מ, לשרי הפנים, האוצר, וביטחון הפנים, ובה שישה נושאים עיקריים שבהם התגלו מחדלים וכישלונות

השריפה בכרמל. ארכיון (חדשות 2)

כתיבת דוח משרד מבקר המדינה בנושא אסון הכרמל שבו נהרגו 44 בני אדם עומד לפני סיום והאחריות מופנית לגורמים הבכירים ביותר במדינת ישראל: לאחר השלמת הטיוטה הסופית של הדוח, נשלחו עותקים ממנו לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר יובל שטייניץ, לשר הפנים אלי ישי ולשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', כדי שישיבו עליו לקראת פרסום הדוח הרשמי.

בנוסף, ממתינים במשרד המבקר לתגובת גורמים במשרד הביטחון, הממונים על העורף, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, איגודי הכבאות ורשות הטבע והגנים. כל הגורמים המבוקרים שקיבלו את הטיוטה הזאת, נדרשים להשיב עליה בתוך כשבועיים, ולאחר מכן יגובש במשרד המבקר הדוח הסופי ויפורסם לציבור.

הדוח שנערך במשרד מבקר המדינה השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, מתמקד בשישה נושאים מרכזיים, שבהם התגלו כישלונות ומחדלים חמורים הדורשים תיקון מיידי והם: אירועי היום הראשון לשריפה משעות הבוקר ועד לאחר אסון האוטובוס, היערכות מערכת הביטחון לאירועי חירום, מניעת שריפות יער וחורש, מערך הכבאות, השלטון המקומי והערכות הרשויות המקומיות ומשרד הפנים לשריפות ותפקודם בעת השריפה, ואחריות שרי הממשלה למחדלים ולכישלונות.

בתגובתם, יידרשו הגורמים המעורבים באירוע לתת את גרסתם לחלקם בטיפול ובמניעת השריפה הקטלנית בכרמל, שגבתה מחיר כבד וחסר תקדים בהיקפו. כזכור, בשריפה קיפחו את חייהם 37 אנשי שב"ס שהיו בדרכם לסייע בחילוץ והצלה של אסירים מכלא דמון, שלושה קציני משטרה, שני כבאים, נער צופה אש ואזרח. במשרד המבקר העבירו את טיוטת הדוח גם לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין.

שטייניץ וישי: לא נתפטר בעקבות הדוח 

על פי פרטים שהודלפו מהדוח, לינדנשטראוס יטיל אחריות אישית לאסון על שני השרים. בסביבתו של אלי ישי זעמו על ההדלפות המוקדמות מדוח מבקר המדינה. בכיר בש"ס אמר לאתר החרדי "כיכר השבת" כי "המבקר קבע מדיניות חדשה ולפיה בכל פעם ששר בכיר לא מקבל את מבוקשו עליו להתפטר ולפרק את הממשלה. מדובר בנורמה פסולה ומסוכנת שלא ראוי להחיל אותה רטרואקטיבית ואף לא בעתיד".

כנגד שטייניץ יטען המבקר, כי חרג מסמכותו כשהחליט שלא להעביר כספים לשיפור מערך הכבאות. מקורביו של שר האוצר הביעו פליאה מהדוח הקשה ואמרו כי "אין כל קשר בין המציאות לבין הפרטים שנכתבו" .

שלב אחר שלב: כך אירע האסון בכרמל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת