כך נראתה השותפות הכפויה בין נתניהו ללפיד

מערכת היחסים בין נתניהו ללפיד לא הייתה אהבה ממבט ראשון. כשמסתכלים על הצורה שבה הם דיברו זה על זה מול המסך לאורך הקדנציה - קשה להאמין שברית הזוגיות ביניהם שרדה כמעט שנתיים. כך התנהל מאזן החרדות בין ראש הממשלה למנהיג יש עתיד

לא הייתה אהבה גדולה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד במשך כהונתם בממשלה הנוכחית, אלא מאזן של חרדות. נתניהו חרד מחתרנות תחתיו, ואילו לפיד פחד מכל תקלה שתרחיק אותו מהמסע אל קצה הפירמידה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החיבוק של בנט ולפיד היה בעיני נתניהו סמרטוט אדום. נתניהו, שלא התקשר לבנט למחרת הבחירות, דחק אותו בפועל לזרועות לפיד. הברית בין השניים זיכתה את נתניהו בתואר - ראש הממשלה שכל שותפיו נכפים עליו. לפיד, מצויד ב-19 מנדטים, כפה על נתניהו קואליציה עם הבית היהודי, ועם כל החתולים השחורים שבין נפתלי בנט ומשפחת נתניהו, ומעל לכל, ללא החרדים אליהם התרגל נתניהו כשותפים שקטים.

שותפות מלאת חרדות בין השניים (פלאש 90)


השותפות עם ליברמן פעלה לרעת נתניהו וצימקה את הסיעה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו ב-31 חברי כנסת. יש עתיד דרשה וקיבלה מגוון משרות שרים חברתיים. ההתחלה הייתה כתובה מראש. לפיד "נדהם" לגלות את הבור התקציבי, האשים את הממשלה הקודמת, ונתניהו חמק מהאשמה. דווקא שר האוצר הקודם יובל שטייניץ נתפס כמי שהיה אחראי לגירעון.

לבני נעצה בתורה בנתניהו ובבנט סיכות מדיניות קטנות, ולפיד נתפס כמי שבאמת מכוון לאמצע. חוק השוויון בנטל שרד קיצוצים וצמצומים והגיע בגרסה חיוורת אל ספר החוקים, ומכסה דק של הסכמות כיסה גם את מבצע צוק איתן, שבו נראה היה כאילו הקבינט מאוחד, מתון ומידתי, עד שהכביסה החלה להתכבס בחוץ.

הממשלה ה-33 בעת השבעתה (פלאש 90 יונתן סינדלר)


החמיצות שאחרי צוק איתן גרמה לשרים להאשים זה את זה ולחשוף פוזה ביטחונית נצית. ההידרדרות הביטחונית, שהיעדר אופק מדיני תרם לה, הזניקה את חוק הלאום שצבר תאוצה והפך לקרדום פוליטי לחפור בו. ברקע נשמע כל העת המרמור האזרחי המתמשך והמוצדק על יוקר המחיה. אז יצא גם רימון הפירוק מהאפוד ונשלפה הנצרה. נתניהו הצהיר בריאיון לחדשות 2 כי אינו נמנה עם תומכיה הנלהבים של תכנית מע"מ 0%.

החוק עורר ויכוח בין כלכלנים שטענו בעד ונגד החוק, אך מעל לכל חשובה הייתה העובדה שלפיד ניתן לסחיטה בעניין זה, לא מעט בגלל ההחלטה שלו עצמו כי בלי מע"מ 0% אין קואליציה. המצב הזה, יחד עם ההצבעה של יש עתיד בעד חוק "ישראל היום" ודאי לא שיפרה את היחסים. והנה, אין חוק מע"מ 0%, אין קואליציה, אין שוויון בנטל ואין יישום מסקנות ועדת גרמן. האחריות רובצת לפתחם של שני אנשים, שסופו של הרומן ביניהם היה ידוע מראש.