ראש הממשלה: "אפזר את הכנסת, בחירות בהקדם"

בנאום תקיף במיוחד הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו לפזר את הכנסת. "לבני ולפיד ניסו לעשות לי פוטש", תקף נתניהו בחריפות את השרים המפוטרים. "ממשלה ללא משילות גרועה שבעתיים מבחירות תכופות"‎

הולכים לבחירות ב-2015: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים ובה הכריז כי יפעל לפזר את הכנסת על מנת להוביל לבחירות בהקדם האפשרי. בנאום חריף במיוחד תקף נתניהו את השרים המפוטרים לפיד ולבני: "ניסו לעשות פוטש". בעקבות הנאום זימן יו"ר הכנסת את ראשי הסיעות ללשכתו מחר בבוקר במטרה לקבוע תאריך מוסכם לבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בממשלה הנוכחית הרבה יותר קשה לעשות דברים למען הציבור", אמר נתניהו על הקואליציה המתפוררת. "אמנם ב'צוק איתן' הובלתי בהרמוניה יחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל את מהלך המבצע, אבל בממשלה הזאת הרבה יותר קשה לעשות את כל הדברים האחרים שדרושים לביטחונם ורווחתם של האזרחים".

"הממשלה הנוכחית מיום היוולדה הייתה ממשלה לעומתית", המשיך נתניהו. "היא נכפתה עליי בגלל תוצאות הבחירות. מפלגת השלטון בהנהגתי לא קיבלה מספיק מנדטים. לכן, כמעט מהרגע הראשון היו בממשלה הזאת חיכוכים לכיוונים מנוגדים. היא פעלה תחת תכתיבים ואיומים והתנהלה תחת התקפות בלתי פוסקות מתוך הממשלה ועלי כעומד בראשה".

כבר לא שותפים. לפיד, נתניהו ולבני (פלאש 90, חדשות 2, AP)

"לבני האחרונה שיכולה להטיף על אחריות"

בשלב הזה עבר נתניהו למתקפה אישית נגד השרים המפוטרים לפיד ולבני. "לבני היא האחרונה שיכולה להטיף למישהו על אחריות", אמר נתניהו. "בחודש מאי השנה היא נפגשה עם אבו מאזן בניגוד גמור להחלטת הקבינט ובניגוד להנחייה מפורשת שלי לא לקיים את הפגישה".

"לפיד טוען חדשות לבקרים שהוא מסרב לשבת עם החרדים", עבר נתניהו ליו"ר יש עתיד, "אבל שר האוצר שנכשל בניהול הכלכלה חבר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת קוראים לזה פוטש".

"לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה", נימק נתניהו את החלטתו לפטר את השניים. "לא אסכים למצב שבו שרים מתוך הממשלה תוקפים את הממשלה, וכל זה משיקולים פוליטיים צרים. אני מאמין שהאזרחים רוצים ממשלה טובה יותר ויציבה יותר".

"איני נצמד לכסא" 

"זה לא דבר פשוט עבורי, מה שאני עושה הערב", הדגיש ראש הממשלה. "בשנת 2000 ויתרתי על אפשרות ודאית להיות ראש ממשלה, ועשיתי את זה כי לא היה לי את הרוב הדרוש בכנסת. גם היום אינני נצמד לכסא. אני לוקח על עצמי, במודע, סיכון אישי לטובת הניהול התקין של הממשלה".

"בחירות תכופות זה לא דבר טוב", הודה נתניהו, "אבל ממשלה שאין בה משילות ושיש בה שרים שפועלים נגדה מבפנים - זה דבר גרוע שבעתיים. צריך לקיים בחירות מהירות ולהקים ממשלה רחבה, מאוחדת וחזקה".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס הערב גם הוא להקדמת הבחירות. "אני לא מתבטא על פוליטיקה של מדינות אחרות, ישראל היא חברה ובת ברית", אמר. "אני מקווה שכל ממשלה שתוקם תנהל מו"מ עם הפלסטינים ותקדם את שיחות השלום".

שר הרווחה: "נתניהו השאיר מדינה בממתינה"

זמן קצר לאחר נאום ראש הממשלה הודיעו ארבעת שרי יש עתיד הנותרים על החלטתם להתפר מהממשלה. דקות קודם לכן התייחס שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד) לפיטורי השרים לבני ולפיד. "אני חושב שהסיבה לבחירות היא הישרדות פוליטית של ראש הממשלה", אמר כהן בריאיון לחדשות 2. "הוא השאיר מדינה בממתינה. ישב ראש הממשלה, העביר בממשלתו את חוק מע"מ אפס, הקים את קבינט הדיור, דיברו על מחירי מטרה, סגרו הכל. לא הייתה שום סיבה שראש הממשלה יחזור בו".

"דבר אחד מנחה אותו - הבחירות האלה הן הישרדות פוליטית של ביבי וצריך להגיד לעם פעם אחת ולתמיד, ואם הוא רוצה לפטר אותי - שיפטר אותי", אמר כהן בנחרצות. "אי אפשר כל הזמן לעסוק רק במסע של הפחדה ושיסוי"‎.