דרעי: "אין שום דיל ליום שאחרי הבחירות"‎

יו"ר ש"ס אריה דרעי בירך על ההליכה הצפויה לבחירות בחודש מרס הקרוב, בעקבות המשבר החריף בקואליציה. "הגיע הזמן שנחליף את הממשלה היהירה והשחצנית הזו שעסוקה בעצמה כל היום"‎

מסר של פשרה ללבני ולפיד? (AP)

גם בש"ס מריחים בחירות - ומסמנים מטרות: יו"ר המפלגה, ח"כ אריה דרעי, בירך על המהלך המסתמן שצפוי לפרק את הקואליציה הנוכחית ואמר כי "הגיע הזמן שנחליף את הממשלה היהירה והשחצנית הזאת, שעסוקה בעצמה כל היום, בממשלה חברתית רעבה שתעשה למען הכלל". דרעי הכחיש את הדיווחים על עסקאות שונות עם מפלגות אחרות לקראת הבחירות והדגיש ש"הכל פתוח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"למען הסר ספק אין שום דיל עם אף אחד ליום שאחרי הבחירות",  הוסיף דרעי שנשא דברים במסיבת עיתונאים באשדוד. "אני מבקש אחת ולתמיד להוריד את העניין מסדר היום ולהבהיר שהדיל היחידי מבחינתי יהיה עם מי שיסכים לשני תנאי הברזל שלי למען כלל ישר - הורדת המע"מ על מוצרי יסוד והעלאת שכר המינימום".

למרות היריבות הפוליטית עם לפיד, פנה דרעי גם אליו וגם אל יו"ר התנועה, השרה ציפי לבני, במסר אוהד: "אני קורא ליאיר וציפי, אחים אנחנו - די לשיח השנאה. בואו ננהל מערכת בחירות של שיח חברתי ולא שיח של שנאה. בואו נעשה למען האזרחים ונוריד את יוקר המחייה".

"לפני שבועיים הכרזתי על שני תנאי הברזל שלי, שבלעדיהם ש"ס לא תהיה חלק משום ממשלה: הורדת המע"מ על מוצרי יסוד ו-30 שקל שכר מינימום. שמחתי לקרוא הבוקר בעיתון שגם ראש הממשלה חושב כמונו שצריך להוריד את המע"מ על מוצרי היסוד ולהקל בנושא יוקר המחייה על האזרחים, רק חבל שבמשך חמש שנים הוא לא פעל בנושא", הוסיף דרעי.

לפיד: "נתניהו סגר דיל עם החרדים מהסוג הישן והרע"

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הבוקר למשבר עם ראש הממשלה, לאחר כשלון פגישת הפיוס. "נתניהו פעל בחוסר אחריות לאומי. זה בלתי נסלח. במקום להוריד את יוקר המחיה ולסייע לאוכלוסיות החדשות, ראש הממשלה מעדיף להעלות מיסים ולשלם כבר עכשיו למפלגות החרדיות מהכיס של מעמד הביניים הישראלי. זהו 'דיל' עם החרדים מהסוג הישן והרע", אמר בכנס חדרה לאנרגיה.

"ראש הממשלה מוביל אותנו לבחירות מיותרות. הייתה לו אלטרנטיבה", הוסיף לפיד בפתח דבריו בכנס חדרה לאנרגיה. "הייתה בתקציב הזה גם תוספת של מיליארדים לצה"ל ולמערכת הביטחון, ניסו לצייר כאילו לא העברנו כספים למערכת הביטחון - זה פשוט לא נכון". לפיד טען כי "הניסיון לגייס את צה"ל לצרכים פוליטיים ראוי לכל גינוי - אני קורא מעל במה זו להוציא את צה"ל מחוץ לדיון הפוליטי, אל תגייסו את החיילים שלנו לעימותים פוליטיים".

עוד הכחיש לפיד את הדיווחים על מגעים בינו לבין המפלגות החרדיות: "הטענה שניסיתי להקים ממשלה חלופית עם החרדים היא אבסורד מגוחך של אנשים שהפכו את החשדנות והספינים לדרך חיים. במקום שיתוף פעולה ועבודה, קיבלנו שיתוק ותקיעה בלתי פוסקת של מקלות בגלגלים. אמרתי לראש הממשלה יותר מפעם אחת - אתם לא רוצים לעבוד לפחות אל תפריעו לנו".

לבני: "או ממשלה קיצונית - או ממשלה חילונית"

מהליכוד נמסר בתגובה על הדברים כי "לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה. הוא התבזה וכשל בניסיונו לפתות את החרדים למזימה של פוטש נגד ראש הממשלה. לפיד ממשיך להשתלח, לאיים לחתור תחת הממשלה שבה הוא מכהן ולרקוח דיל פוליטי עם ציפי לבני - והכל מתוך אינטרס פוליטי צר מהסוג הישן והמכוער.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד על כך שתקציב המדינה יהיה אחראי ויבטיח את הביטחון את המשך בניית עוצמתו של צה"ל ויטפל באופן אמיתי במחירי הדיור והמזון - בניגוד לתקציב הפוליטי והבלתי אחראי שמקדם לפיד. לפיד מונע העברת תקציב ביטחון אחראי הדרוש לצה"ל, הוא מטרפד את העברת הבסיסים לנגב ומקדם חוק מע"מ 0 שכל כולו אחיזת עיניים ולא יוריד את מחירי הדיור. נתניהו פועל מתוך ראייה כוללת של לטובת העם והמדינה ולא יאפשר התנהלות פוליטית פרועה וחסרת אחריות שכזאת בממשלתו".

שרת המשפטים ציפי לבני נשאה דברים בכנס של הצלב האדום ושל המכון למחקרי ביטחון לאומי, שם התייחסה גם היא למשבר שצפוי להוביל לבחירות. "הבוקר הוא לא עוד בוקר של כנס בנושא ביטחון, הבוקר הזה הוא לאחר לילה שבו הוחלט לקיים בחירות בנימוק המפוקפק מאוד של מע"מ אפס", אמרה לבני.

"אני רוצה להקל על שני הניצים (נתניהו ולפיד) ולומר על מה יהיו הבחירות הקרובות: בין ממשלה קיצונית פרובוקטיבית פרנואידית שרק מובילה להידרדרות ביטחונית ומדינית מול ממשלה חילונית שיודעת ליישם את עקרונות הציוניות באופן שלא מעקר את ישראל ולא מנכר חלקים מהמדינה זה מזה", הוסיפה שרת המשפטים. לדבריה, היא צפויה להיפגש עם רה"מ במהלך היום, ולהעביר לו את דעתה זו על המשבר הנוכחי.