לפיד: "נתניהו חסר אחריות, זה בלתי נסלח"‎

השר לפיד במתקפה חריפה על נתניהו: "הולך לבחירות מיותרות. עשה דיל מהסוג הישן והרע עם החרדים ולא עמד בהתחייבויות כלפי הציבור". לבני על פירוק הקואליציה: הבחירות – בין ממשלה קיצונית-פרובוקטיבית לציונית

"נתניהו פעל בחוסר אחריות לאומי. זה בלתי נסלח. במקום להוריד את יוקר המחיה ולסייע לאוכלוסיות החדשות, ראש הממשלה מעדיף להעלות מיסים ולשלם כבר עכשיו למפלגות החרדיות מהכיס של מעמד הביניים הישראלי. זהו 'דיל' עם החרדים מהסוג הישן והרע" - כך תקף הבוקר (שלישי) השר לפיד את ראש הממשלה נתניהו, אחרי שפגישת הפיוס של השניים התפוצצה אמש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שרת המשפטים ציפי לבני נשאה דברים בכנס של הצלב האדום ושל המכון למחקרי ביטחון לאומי, שם התייחסה גם היא למשבר שצפוי להוביל לבחירות. "הבוקר הוא לא עוד בוקר של כנס בנושא ביטחון, הבוקר הזה הוא לאחר לילה שבו הוחלט לקיים בחירות בנימוק המפוקפק מאוד של מע"מ אפס", אמרה לבני.

"אני רוצה להקל על שני הניצים (נתניהו ולפיד) ולומר על מה יהיו הבחירות הקרובות: בין ממשלה קיצונית פרובוקטיבית פרנואידית שרק מובילה להידרדרות ביטחונית ומדינית מול ממשלה חילונית שיודעת ליישם את עקרונות הציוניות באופן שלא מעקר את ישראל ולא מנכר חלקים מהמדינה זה מזה", הוסיפה שרת המשפטים. לדבריה, היא צפויה להיפגש עם רה"מ במהלך היום, ולהעביר לו את דעתה זו על המשבר הנוכחי.

"ראש הממשלה מוביל אותנו לבחירות מיותרות. הייתה לו אלטרנטיבה", אמר לפיד בפתח דבריו בכנס חדרה לאנרגיה. "הייתה בתקציב הזה גם תוספת של מיליארדים לצה"ל ולמערכת הביטחון, ניסו לצייר כאילו לא העברנו כספים למערכת הביטחון - זה פשוט לא נכון".

לפיד טען כי "הניסיון לגייס את צה"ל לצרכים פוליטיים ראוי לכל גינוי - אני קורא מעל במה זו להוציא את צה"ל מחוץ לדיון הפוליטי, אל תגייסו את החיילים שלנו לעימותים פוליטיים".

שר האוצר הדגיש כי לדעתו "הבחירות האלה אינן על נושא מסוים. אלה בחירות בין אלה שבאו לעבוד לבין אלו שתוקעים את הכל". לדברי לפיד, "מטרתה היחידה של הדרישה הפתאומית להעביר לתקציב הביטחון מיליארדים נוספים, הייתה הדרישה להעלות מיסים, ולקצץ קיצוץ רוחבי עמוק בתקציבים החברתיים. ראש הממשלה ידע שלא נעשה זאת. הוא דרש רק כדי שיגידו לו 'לא', ורץ לספר לחבר'ה".

בהמשך דבריו התייחס לפיד לדרישת ראש הממשלה להקפיא את מע"מ אפס ולסירובו להעביר את התקציב: "שני המהלכים הגדולים שראש הממשלה החליט לתקוע הם התחייבויות, הממשלה התחייבה להם. הוא ישב לידי 11 שעות בישיבת הממשלה כשהעברנו את החוק".

עוד הכחיש השר את הדיווחים על מגעים בינו לבין המפלגות החרדיות: "הטענה שניסיתי להקים ממשלה חלופית עם החרדים היא אבסורד מגוחך של אנשים שהפכו את החשדנות והספינים לדרך חיים. במקום שיתוף פעולה ועבודה, קיבלנו שיתוק ותקיעה בלתי פוסקת של מקלות בגלגלים. אמרתי לראש הממשלה יותר מפעם אחת - אתם לא רוצים לעבוד לפחות אל תפריעו לנו".

מהליכוד נמסר בתגובה על הדברים כי "לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה. הוא התבזה וכשל בניסיונו לפתות את החרדים למזימה של פוטש נגד ראש הממשלה. לפיד ממשיך להשתלח, לאיים לחתור תחת הממשלה שבה הוא מכהן ולרקוח דיל פוליטי עם ציפי לבני - והכל מתוך אינטרס פוליטי צר מהסוג הישן והמכוער.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד על כך שתקציב המדינה יהיה אחראי ויבטיח את הביטחון את המשך בניית עוצמתו של צה"ל ויטפל באופן אמיתי במחירי הדיור והמזון - בניגוד לתקציב הפוליטי והבלתי אחראי שמקדם לפיד. לפיד מונע העברת תקציב ביטחון אחראי הדרוש לצה"ל, הוא מטרפד את העברת הבסיסים לנגב ומקדם חוק מע"מ 0 שכל כולו אחיזת עיניים ולא יוריד את מחירי הדיור. נתניהו פועל מתוך ראייה כוללת של לטובת העם והמדינה ולא יאפשר התנהלות פוליטית פרועה וחסרת אחריות שכזאת בממשלתו".

כך נכשלה הפגישה בין לפיד לנתניהו

אמש העלה ראש הממשלה חמש דרישות בפני לפיד, שסירב להסכים: הקפאת מע"מ אפס, הפסקת ההשתלחות והחתרנות, העברת שישה מיליארד שקלים לתקציב הביטחון, העברת תקציב למעבר בסיסי צה"ל לנגב ותמיכה בחוק הלאום. כשיצא מהפגישה בלשכת ראש הממשלה, אמר לפיד כי "נתניהו גורר את ישראל לבחירות, אי אפשר להיענות לדרישותיו".

דרש הקפאת מע"מ אפס (פלאש 90, מרים אלסטר)

בתחילת הפגישה אמר נתניהו ללפיד כי "לא ניתן להמשיך לקיים את הממשלה במציאות שבה הוא וחברי מפלגתו תוקפים ללא הרף את הממשלה שבה הם בעצמם חברים". בלשכת נתניהו הסבירו את הדרישה להקפאת חוק מע"מ אפס: "ב-3 מיליארד השקלים שייחסכו מאי הוצאת תכניתו של לפיד לפועל, תוכל הממשלה להביא לפתרונות דיור אמיתיים, שיורידו את מחירי הדיור ולא יעלו אותם, ולחלופות להורדת יוקר המחיה כמו הורדת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים".