בדרך לבחירות: נכשלה פגישת הפיוס בין נתניהו ללפיד

נתניהו דרש "להפסיק החתרנות" והציג 5 תנאים להמשך קיום הממשלה ובהם הקפאת מע"מ 0 ותמיכה בחוק הלאום. לפיד: "נתניהו גורר את ישראל לבחירות, אי אפשר לעמוד בדרישותיו". מועד הבחירות: ככל הנראה במרס 2015

יפתרו המשבר? נתניהו ולפיד ייפגשו (פלאש 90, מרים אלסטר)

הבחירות בפתח: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד נועדו אתמול (שני) בערב, בניסיון לפתור את המשבר בקואליציה שהולך ומחריף. הפגישה, שנערכה לאחר נתק של חודש, הסתיימה בחילוקי דעות עמוקים בין שני האישים. נראה שהמערכת הפוליטית הולכת לבחירות מוקדמות, שיתקיימו במרס 2015, רק 26 חודשים אחרי הבחירות האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך פגישתם, ביקש נתניהו מלפיד להקפיא את תכנית מע"מ אפס, אך לפיד השיב לו כי הוא אינו מוכן למהלך שכזה, לאחר שכבר הבטיח לציבור בוחריו כי יקדם את החוק. "נתניהו גורר את ישראל לבחירות", אמר לפיד לאחר שיצא מלשכת ראש הממשלה. "אי אפשר להיענות לדרישותיו".

בפגישה אמר נתניהו ללפיד כי "לא ניתן להמשיך לקיים את הממשלה במציאות שבה הוא וחברי מפלגתו תוקפים ללא הרף את הממשלה שבה הם בעצמם חברים". ראש הממשלה הציג בפגישה חמישה תנאים להמשך קיום הממשלה הנוכחית:

  • הפסקת ההשתלחות והחתרנות נגד הממשלה שהוא חבר בה, לרבות הביקורת על הבניה בירושלים והיחסים עם ארה"ב.
  • העברת 6 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון, המיועדים לאימונים ולהצטיידות, בין השאר בכיפות ברזל ונגמ"שים ממוגנים, כפי שסוכם.
  • שיחרור התקציב עבור הירידה של בסיסי צה"ל דרומה כפי שתוכנן מראש.
  • תמיכה בחוק הלאום שמנוסח על בסיס העקרונות שהציג ראש הממשלה בישיבת הממשלה.
  • הקפאת תכנית מע"מ 0%.

מלשכת נתניהו נמסר כי "ב-3 מיליארד השקלים שייחסכו מאי הוצאת תכניתו של לפיד לפועל, תוכל הממשלה להביא לפתרונות דיור אמיתיים, שיורידו את מחירי הדיור ולא יעלו אותם, ולחלופות להורדת יוקר המחיה כמו הורדת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים".

נתניהו ייפגש גם עם לבני

ביש עתיד אמרו בתגובה כי "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל אזרחי ישראל מבינים היום שבראש המדינה ניצב ראש ממשלה שלא עומד בהתחייבויותיו. ראש ממשלה שמעדיף את האינטרס האישי והשרידותי שלו על פני טובתו של הציבור".

עוד ציינו במפלגתו של לפיד כי "הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחוייבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים. ראש הממשלה מעדיף לגרור את המשק כולו לבחירות מיותרות שישתקו את הכלכלה, שיכבידו על המשק, שיעצרו את כל הרפורמות שתוכננו להיטיב עם אזרחי ישראל וימנעו מהזוגות הצעירים בישראל הזדמנות לקנות דירה משלהם עם מימוש חוק מע"מ אפס.

"יאיר לפיד נחוש להמשיך ולהילחם למען אזרחי מדינת ישראל ועל זכותו של הציבור הישראלי לקבל תקציב חברתי עם מילארדים למשרדים החברתיים וללא העלאת מיסים, ולקדם תוכנית דיור רחבה לזוגות הצעירים בישראל".