גם נתניהו יוצא נגד תכנית אטיאס

בעקבות הסערה הציבורית, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות מספר סעיפים בקריטריונים לדיור ציבורי שהציג השר אטיאס בשבוע שעבר. בין השינויים הצפויים: יתרון בניקוד למשרתים בצה"ל על פני שנות הנישואים. לעומת זאת, לא דרש נתניהו להכליל את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות, למרות המלצות ועדת טרטנברג

נתניהו ואטיאס. שינוי חלקי לטובת מעמד הבי (רויטרס)

מתערב - חלקית: ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא לקבל את התכנית ל"דיור בר השגה" שהציג שר השיכון אריאל אטיאס במתכונתה הנוכחית. בשבוע האחרון עוררו הקריטריונים החדשים לדיור סערה ציבורית, מכיוון שהם יוצרים עדיפות מסוימת לחרדים על פני המשרתים בצבא. כעת החליט ראש הממשלה לשנות מספר סעיפים בה.

השינוי שיזם נתניהו יעלה את הניקוד שניתן למשרתים בצה"ל ב-50%, מ-20 נקודות ל-30 נקודות. כמו כן יירד מספר הנקודות עבור שנות הנישואים בנקודה אחת מ-8 ל-7 נקודות, נתון שיפגע בעיקר בציבור החרדי.

לעומת זאת, נתניהו לא דרש את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות - קריטריון מקובל לקבלת שירותים סוציאליים בישראל, שמשמעותו - אם שני ההורים עובדים, הם יקבלו עדיפות בקריטריונים. סיעת "ישראל ביתנו" דרשה לכלול בקריטריונים לדיור בר השגה מיצוי כושר השתכרות בהיקף משרה של 125% לשני בני הזוג. גם ועדת טרכטנברג המליצה על הכללת קריטריון זה - אך כאמור, נתניהו לא דרש להכניסו.

בנוסף, הודיע נתניהו כי תוקם ועדה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, שמטרתה לעקוב ולוודא שההטבות יינתנו לכלל הציבור ולא רק למגזרים מסוימים. ההחלטות והשינויים החדשים שיתקבלו ייעשו בתיאום בין נתניהו לשר האוצר שטייניץ ולשר אטיאס.

כחלון: הקריטריונים ישתנו לטובת אנשים שעובדים

"הקריטריונים שהציג אטיאס הולכים להשתנות לטובת אנשים שעובדים", אמר ביום שבת השר משה כחלון בתכניתנו "פגוש את העיתונות" והוסיף: "ראש הממשלה הודיע שהוא יסייע לאנשים האלה. נוצר מצב מאוד מורכב. לאטיאס היו כוונות מאוד טובות והוא 'חטף' גם מהמגזר שלו, כיוון שלראשונה יש התייחסות שאנשים אחרי שירות צבאי".

לדברי כחלון, "החרדים צריכים פתרונות והערבים צריכים פתרונות והחילונים צריכים פתרונות. יש לי הרבה כבוד לשר אטיאס. זה לא יהיה משבר ראשון וגם לא אחרון. ימצאו את הדרך כדי לשפר את הדרך, לא כל דבר צריך להסתיים במשבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת