בלעדי - המבקר בהקלטה על דוח אסון הכרמל: "לא זוכר פגמים כל כך חמורים"

בשיחה סגורה שערך עם משפחות הנספים בשריפת הענק התחייב לינדנשטראוס כי בביקורת הנוקבת שיפרסם בקרוב הוא "מכוון לשרים", והתחייב: "אצלי זה לא ייגמר בש.ג.". האזינו לתיעוד הדברים

העימות שפרץ בין מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס לבין שרי הממשלה הבכירים הפך כבר גלוי לכל. הערב נחשפה במהדורה המרכזית בחדשות 2 הקלטת דברים שאמר לינדנשטראוס בקולו, בפגישה סגורה שערך עם משפחות הנספים מאסון הכרמל. הוא הודיע שם כי הביקורת הנוקבת שהוא מתכוון להפנות אל האחראים למחדל הטיפול בשריפת הענק תכוון לשרים - והצהיר: "אצלי זה לא ייגמר בש.ג.".

בפגישה שבה אמר לינדנשטראוס את דבריו השתתפו, פרט אליו, גם ממלא מקום מנכ"ל משרד מבקר המדינה בועז ענר וכן אב שכול.

בהתייחס לאישים שצפויים לספוג את מירב הביקורת אמר לינדנשטראוס: "שלחנו לכל המבוקרים שמצאנו פגם במעשיהם, ופגמים, אמרתי לכם קודם, אני לא זוכר, כל כך חמורים. הגורם הראשון זה השרים, מי שנמצא בראש הפירמידה. זה הכלל במשרד הזה".

"לא חושב שכדאי להתעסק איתנו"

המבקר התייחס לביטוי "תמיד הש.ג. אשם" ואמר: "זה אחד הדברים החשובים שלנו כמשרד - כביקורת המדינה לבדוק את האחריות שם למעלה, עם מסקנות. מי שלא יקיים את הוראות המבקר יהיה במצב קשה מאוד גם ציבורית וגם אחרות. ואם הוא לא מבצע אותו - אז על פי החוק, האיש הזה צפוי לעונש ולדין משמעתי".

לינדנשטראוס הזהיר עוד כי "לא חושב שכדאי למנכ"ל, למפקד מחוז, או למישהו לקבל דין משמעתי או להתעסק איתנו. אני מניח שמי שלא יבצע (צעדים לפי הנחיות דוח המבקר) יצטרך לחשוב טוב-טוב".

שלב אחר שלב: כך אירע האסון בכרמל

בדצמבר האחרון הודיע לינדנשטראוס על עיכוב בהגשת הדוח הנוגע לאסון הכרמל והסביר כי הסיבה לכך היא "החמרה בממצאים". בדברים שאמר אז ליו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הוא פירט כי המסמך הוא "אחד הדוחות הגדולים והמפורטים ביותר שאני זוכר. יהיו בו ממצאים מעניינים מאוד, שלא אוכל לפרטם בעיצומו של תהליך הבדיקה".

חלקים מהדוח דלפו לעיתונים: אצבע מאשימה לעבר שטייניץ וישי

בעיתונים שיצאו הבוקר לאור פורסמו קטעים שהודלפו מהדוח שצפוי להגיש מבקר המדינה, שבהם מפנה לינדנשטראוס אצבע מאשימה לעבר שרי הפנים והאוצר, אלי ישי ויובל שטייניץ. הוא צפוי להטיל עליהם אחריות אישית להתמודדות הלקויה עם שריפת הענק.

על פי הידוע, לינדנשטראוס יקבע בטיוטת הדוח כי השר אלי ישי האחראי על מערך הכיבוי התרשל למעשה בתפקידו - בהכנות לאסון מסוג וזה וגם במהלך פעולות ההשתלטות על דליקת הענק. "על אף שהשר ישי התריע על העלול לבוא, הוא אינו עשה מספיק למנוע אסון שכזה. הוא היה יכול להתפטר מתפקידו או להסיט תקציבים למערך הכבאות מתוך תקציב משרד הפנים", אמר גורם במשרד המבקר ל"הארץ".

בנוגע לשר שטייניץ, מתבטאת אחריותו לאסון בכך שסירב להעביר תקציבים למערך הכבאות, כל עוד לא יתבצעו רפורמות ותהליכי הבראה. על פי מה שמסתמן מהדוח, ניתן להניח שהמבקר יקבע כי שטייניץ ומשרד האוצר היו צריכים להעביר את התקציבים בכל מקרה בשל מצב שירותי הכבאות - ורק אז להתעקש על תהליך הבראה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת