מי אתה נתן אשל? האיש שבלב הסערה

השבוע אירע פיצוץ על קולי בלשכת ראש הממשלה. כן, זו שאמורה להיות טרודה בניהול השוטף של המדינה עסקה השבוע בחקירה שנפתחה נגד ראש הלשכה נתן אשל בחשד להטרדת עובדת במשרד. האם הוא יעשה מעשה שלא יעשה? או יגרום לפירוק הכוורת של לשכת ראש הממשלה?

אשל, ראש לשכת ראש הממשלה, יש מעשייה ובדיחה לכל מצב. אבל גם חוש ההומור המפותח שלו, כנראה לא היה מחלץ אותו מהצרה האחרונה.

אשל, לשעבר סמנכ"ל ישראל היום, הפך בעשור האחרון לאחד האנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה, ובעיקר לאשת ראש הממשלה. "הוא השכפ"ץ שלו, הוא עוזר לו ונהנה מאמון מלא שלו", מעיד עליו ח"כ דני דנון מהליכוד. אחד מסימני ההיכר של אשל, היא הנאמנות הגדולה לנתניהו. "אם הוא צריך להחליט בין חבר לבוס, הוא יבחר תמיד בבוס", מספר ח"כ שלום שמחון.

הכל החל בקמפיין הבחירות האחרון. אשל תפס מקום ליד המועמד המנצח נתניהו, ונראה שהוא הימר על הסוס המנצח - ומונה מיד לאחר הבחירות לתפקיד ראש לשכתו. הביקורת הכי בוטה כלפיו, היא שהוא למתאים לתפקיד. נקודה. הוא לא יודע לנהל, וגם דוח המבקר האחרון על מינויים בלשכות הבכירים שגם שלא נעשו לו כל מבחני התאמה.

עם זאת, נדמה שידו של אשל נמצאת בכל פעולה בהתנהלות הפוליטית של ראש הממשלה. בין אם בפגישות עם מפלגות "הכיפות הסרוגות" והחרדים, על מנת ליצור את קואליציית "השותפים הטבעיים", אם בניסיון לפרק את קדימה ואם בניסיון המוצלח לפרק את סיעת העבודה ולהוציא משם את אהוד ברק.

מתאים לתפקיד? הדעות חלוקות

"הוא לא מנהל אלא מתנהל", אומר לנו בכיר לשעבר בלשכה. הוא, כמו רבים אחרים העדיפו שלא להצטלם ולא להתראיין כדי לא להסתבך. הפרשן הפוליטי שמעון שיפר מידיעות אחרונות, מצטרף לדעה הזו. "נתקלתי באנשים שעבדו בלשכת ראש הממשלה. אחד הדברים הראשונים שהם נהגו לומר עליו, זה שהוא לא מסוגל לנהל שום דבר. הוא יכול לשלוח מסרונים לשרה ולפרנס את הפרנויה של הזוג נתניהו".

גם יוסי לוי, לשעבר יועץ התקשורת של ראש הממשלה, מתח ביקורת על התנהלות הלשכה - על אף שלא מתח ביקורת ישירה על אשל עצמו. "התפקיד של לשכת ראש הממשלה, כמו תפקידה של כל לשכה של כל בכיר במדינה, היא לנסות ולייצר לו סביבת עבודה סבירה, לנטרל לו רחשי רקע ושהאיש הבכיר יוכל לעסוק בעיקר ולא בטפל. כאן, אנחנו רואים שבמקום לנטרל רחשי רקע מייצרים לו בומים על-קוליים בלשכה דבר שוודאי מקשה על התפקוד שלו.

מן הצד השני, מגנים עליו חברי הכנסת שמחון ואורלב. "הוא דמות ראויה לשמש כראש לשכה", אומר ח"כ זבולון אורלב. "ראש הממשלה יכול לנהל את ענייניו ולסמוך במאת האחוזים שיש מאחוריו עורף בטוח נאמן וחכם".

"הוא לא נראה לי כמנהל בתחילה", מודה ח"כ שלום שמחון, "אבל כשנפגשנו ראיתי שהוא אדם חכם, ישיר, וזה אפשר לי לסגור את ענייני איתו בתוך שלוש שעות".

לא ברור איך הפרשה הזו תסתיים. אבל כמו שנאמר פעם בעניין אחר "מה שלא יהיה, זאת כבר לא מכה קטנה בכנף". אם תהיה כאן פרשה רצינית, הליכתו של אשל תהיה פגיעה ישירה בנתניהו. אם מדובר ברכילות או מידע חסר ביסוס, הדבר יגרום לקרע פנימי חמור בלשכה - בגלל שבכירים בה העבירו את החומר ליועץ המשפטי לממשלה.

מה שבטוח, שהוא שאשל, ששמר את פרטיותו ורבים מאזרחי המדינה לא היו יודעים לזהותו גם אם היה חולף מולם ברחוב, יצא מהמקום הטבעי שלו. הצל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת