נתניהו ביקש הצבעה שמית באי-אמון

שעות ספורות לפני הפגישה המכרעת עם לפיד, ביקש ראש הממשלה כי הצעת אי-האמון של האופוזיציה תהיה שמית, ככל הנראה בשל חשש מכך שיש עתיד והתנועה יצביעו בעד הפלת הממשלה

על מי הוא לא סומך? נתניהו (פלאש 90)

האם המשבר הקואליציוני הנוכחי שובר שיאים חדשים? לאחר שקרא ליש עתיד ולתנועה "להפסיק עם החתרנות", ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש כי מעתה הצבעות אי אמון בממשלה לא יהיו חסויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו דרש לערוך הצבעות אי אמון בצורה שמית, במהלכן כל חבר כנסת יחשוף כיצד הצביע. על פי ההערכות, ראש הממשלה מקדם את הצעד כדי לוודא שחברי יש עתיד והתנועה לא מצביעים בעד הפלת הממשלה.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה) כינתה את המהלך חסר תקדים, וטענה כי מדובר בכלי אופוזיציוני. "נתניהו לא מאמין יותר לח"כים שלו", ציינה יחימוביץ'.

גם חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) תהתה על הצעד השנוי במחלוקת של ראש הממשלה. "הממשלה ביקשה הצבעה שמית בהצבעה על הצעת אי אמון", סיפרה זנדברג בחשבון הטוויטר שלה. "על מי הם לא סומכים?".

"יש צורך בממשלה אחראית". לבני ונתניהו (פלאש 90)

"על השרים להפסיק עם החתרנות"

שעות לפני שיוועד עם שר האוצר יאיר לפיד לפגישה מכרעת שתקבע את גורל הממשלה, תקף נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד שרים מממשלתו שפעלו להחליפו בכנסת הנוכחית, בהם גם לפיד עצמו - לפחות כך רמז. נתניהו שב ותקף את לפיד ואמר כי על שרים לכבד הסכמים שנחתמו - וכי אם זה לא יקרה, הממשלה לא תוכל להמשיך בדרכה המשותפת.

"נתתי גיבוי לדברים שלא הייתי שלם איתם, כמו חוק מע"מ אפס, אבל לצערי לא זכיתי לגיבוי הדדי ולא זכיתי גם לקיום המחויבות הבסיסית ביותר - נאמנות ואחריות של שרים לממשלה בה הם יושבים", פתח נתניהו את דבריו.

"שרים מסוימים תוקפים את המדיניות אותה אני מוביל, משתלחים בממשלה ובעומד בראשה, מנסים להחליף ראש ממשלה, מפרים הסכמים מפורשים שהושגו, כמו מתן תוספת תקציבית אמיתית לתקציב הביטחון והעברת בסיסים דרומה", תקף נתניהו את שר האוצר לפיד.

"אני דורש מהשרים הללו להפסיק את החתרנות, את ההתקפות, להתצייב מאחורי המדיניות. אם יסכימו לכך - נוכל להמשיך יחד, אם יסרבו - נסיק את המסקנות ונלך אל הבוחר. אני לא שש אלי בחירות, השיקול היחיד שמנחה אותי הוא טובת המדינה וזה דורש מממשלה אחראית. ממשלה לא יכולה לתפקד כששרים תוקפים את הממשלה כמעט מכל כיוון וכל נושא. על זה לא אוכל להתפשר".

עדיין אפשר לתקן. לפיד ונתניהו (פלאש 90, מרים אלסטר)

לפיד: "עדיין אפשר לתקן"

מוקדם יותר הדגיש שר האוצר, יאיר לפיד, את העקרונות החשובים לו ולמפלגתו - אותם הוא מתכוון להעלות בפגישתו עם נתניהו: "הבאנו לממשלה תקציב חברתי, כזה שגם יישם את תכנית הדיור וגם מעודד את מעבר צה"ל לנגב. תכנית מע"מ אפס היא בשביל הצעירים", הצהיר. "הממשלה אישרה את החוק, רה"מ תמך ואמר שיסייע להעביר הן את התקציב והן את מע"מ אפס. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו", הוסיף.

"אי אפשר להמשיך לתקוע הכל מסיבות פוליטיות. עצירת התקציב תעצור העברת מיליארדים לתקציבים החברתיים והביטחון. בחירות ישתקו את המשק. עדיין אפשר לתקן ולעבוד יחד בשביל הציבור. כל מה שאנחנו רוצים זה רק לטובת מדינת ישראל", סיכם שר האוצר.

"נתניהו לא מאמין לח"כים שלו". הרצוג ויחי (פלאש 90, מרים אלשטר)

שרת המשפטים ויו"ר התנועה, ציפי לבני, הדגישה את העקרונות החשובים למפלגתה במידה ויוסכם להמשיך לכהן יחד בממשלה ולא ללכת לבחירות: "יש דבר אחד שלא ראוי מבחינתנו - מצד אחד לא ללכת לבחירות ומצד שני לחשוב שאפשר להמשיך עם גל הגזענות והצעות חוק לא אחראיות. מול אלימות והקצנה וספירת ספרים בבתי כנסת יש צורך בממשלה שהיא אחראית, ציונית ולא קיצונית".

יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, השמיע מסר חד וברור - וקרא לראש הממשלה לפרק את ממשלתו: "ביבי, פעם אחת תעשה ואל תאיים. לך לבחירות. הממשלה הזו איבדה את אמון העם. אתה איבדת את אמון העם".