גרסת נתניהו על אסון הכרמל: "איתני הטבע" אשמים

הנשיא וראש הממשלה כתבו את דברי הפתיחה בספר לזכר חללי אסון הכרמל, במלאת שנה לשריפה. הנשיא פרס כתב על "הפתעה גדולה שלא היו מוכנים לה", אולם בדברי נתניהו לא צוינה מילה אחת על מחדל, רשלנות או הזנחה מצד הרשויות. לגרסת ראש הממשלה, ההרוגים נפלו ב"התמודדות עם איתני הטבע". הורי הנספים זועמים

קצת יותר מחודש עבר מאז טקס האזכרה הממלכתי לנספי אסון הכרמל והמהומה בעקבות "טקסט החנופה" לראש הממשלה שהקריא הקריין דן כנר, ונראה כי הסערה הבאה כבר כאן: בהקדמת הספר שיצא אתמול לזכר הנספים, מופיעים דבריו של בנימין נתניהו, בהם התייחס לאסון כ"אסון הטבע הגדול בתולדות ישראל" - מבלי לציין מילה על כישלון או הזנחה מצד הרשויות.

נתניהו כתב בהקדמה לספר כי 44 ההרוגים באסון קיפחו את חייהם בהתמודדותם מול איתני הטבע, ולא ציין דבר בעניין מחוייבות הממשלה והרשויות לעתיד, לתיקון המצב או לשיפורו. לא הוזכרה גם המילה "רשלנות" או "מחדל", או כל מילה אחרת המתארת את הגורם האנושי לאסון הכבד.

"לפני שנה ניצבה מדינת ישראל בפני אחד מאסונות הטבע הגדולים שידעה מאז הקמתה", כתב נתניהו. "ארבעים וארבעה בני אדם אמיצים יצאו אל המערכת כדי להציל חיים, על אף חרון האש הם ניצבו ללא מורא ונלחמו למען כולנו. הארבעים וארבעה קיפחו את חייהם בעומדם מול איתני הטבע. גבורתם והקרבתם נוכח הסכנה מהווה דוגמה ומופת לכולנו".  

רק לשם השוואה, בדברי הפתיחה שכתב הנשיא פרס צויין כי האסון היווה "הפתעה גדולה שלא היו מוכנים לה".

שניים מהורי הנספים באסון, הניצבים בדימוס זאב אבן חן וחיים קליין, קיבלו לידיהם את הספר וזעמו על הדברים. אבן חן אף החליט להגיש את המסמך למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, בטרם זה חותם את הדוח הביקורתי שלו על הממשלה ותפקודה באסון הכרמל, זאת על מנת שיראה כיצד הממשלה "זורקת הכל על הטבע ואיתני הטבע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת